Zakręt idiotów - zakręt śmierci

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o Zakręcie idiotów lub Zakręcie śmierci w Bielsku-Białej. Mieliśmy okazję polatać chwilę w jego okolicy i zrobić kilka ujęć.
Film z zakrętu idiotów na końcu tej strony. Poniżej publikujemy przykładowe zdjęcia z drona i nieco więcej informacji na temat zakrętu. 

W związku z dużym zainteresowaniem nocnym zdjęciem, które przedstawia tzw. "zakręt idiotów" postanowiliśmy opisać dokładniej to miejsce, odpowiedzieć czytelnikom na kilka nurtujących pytań związanych z tym odcinkiem obwodnicy Bielska-Białej.

Polub nasz profil na Facebook'u i zobacz nietuzinkowe materiały foto-wideo z Bielska-Białej i nie tylko: Nad dachami.

Co to jest zakręt idiotów (zakręt śmierci)?

Zakręt idiotów to zakręt na odcinku obwodnicy Bielska-Białej (droga krajowa S1). Jadąc z kierunku Cieszyna w stronę Żywca, mniej więcej na wysokości Hałcnowa, przed węzłem w Lipniku napotykamy szereg ostrzeżeń i ograniczenie prędkości do 60km/h, następnie zaczyna się ów słynny zakręt.

Gdzie jest zakręt idiotów?

 Zakręt idiotów Bielsko zakręt śmierci

Link do mapy: https://goo.gl/maps/81VrSmE5vF72

Skąd pojawiło się zamieszanie w związku z zakrętem idiotów?

Nie ulega wątpliwości, że jest to miejsce szczególnie niebezpieczne, kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność pokonując ten odcinek drogi oraz stosować się do ograniczeń prędkości. Niemniej jednak wielu kierowców uważa, że taki odcinek nie powinien znajdować się na drodze kategorii dróg ekspresowych. O zakręcie zaczęło być głośno w internecie kiedy dzień po dniu zaczęto prezentować z tego miejsca informacje o kolejnych wypadkach. Początkowo nie było tygodnia aby takich incydentów nie odnotowano kilku, średnio co 3 dni pojawiała się wzmianka o wypadku. Lokalne gazety zaczęły rozpisywać się na temat historii powstania, powodów zaprojektowania takiego zakrętu a internauci toczyli zaciekłą dyskusję czy oznakowanie i ograniczenia prędkości są na tym odcinku wystarczającym ostrzeżeniem i zabezpieczeniem przez kolejnymi wypadkami. Szczególnie często o zakręcie można przeczytać na profilu społecznościowym Bielskie Drogi.

Zakręt idiotów Bielsko

Zakręt idiotów Bielsko-Biała, droga S52

Zakręt idiotów - geneza

Dlaczego pojawił się zakręt idiotów? Otóż drogowcy tłumaczą cierpliwie, przy każdej okazji, że zakręt jest jedynie układem tymczasowym. Nie jest to wymysł architektów na drodze ekspresowej, a jedynie wykorzystanie łącznicy późniejszego węzła drogowego. Innymi słowy, zakręt idiotów jest elementem niedokończonego węzła drogowego łączącego drogę S1 oraz S52 - tak zwaną łącznicą. Na tym miejscu zostanie zbudowany potężny węzeł łączący między innymi drogę ekspresową do Mysłowic. Poniżej próba zwizualizowania jak docelowo według planów GDDKiA będzie wyglądać miejsce zakrętu i do czego on zostanie wykorzystany.

Zakręt idiotów wiadomości - plan przebudowy

Źródło: GDDKiA, Google Maps

Kiedy zakręt idiotów zmieni się w łącznicę?

Zgodnie z planami GDDKiA realizacja tego odcinka drogi ekspresowej, między innymi skrzyżowanie z planowaną Beskidzką Drogą Integracyjną planowana jest na lata 2020 - 2022.

Zakręt idiotów S1

Zakręt idiotów Bielsko-Biała na drodze S1 (do niedawna S69)

Dodatkowe zdjęcia w ciągu dnia wykonane w marcu 2016 roku z naszego 'emerytowanego' drona Smile 

Zakręt śmierci Bielsko

Zakręt śmierci Bielsko-Biała, droga S52

Zakręt śmierci Bielsko-Biała, zakręt idiotów

Bielsko-Biała S52 - tzw. Zakręt idiotów lub Zakręt śmierci

Praktycznie co kilka dni na tym ostrym, źle pochylonym, zakręcie dochodzi do kolizji czy wypadku. Z tego powodu wiele osób z Bielska i okolic zaczęło nazywać ten fragment drogi krajowej S1 "zakrętem idiotów" lub "zakrętem śmierci". W bieżącym roku temat został nagłośniony a drogówka z Bielska-Białej zwróciła się do GDDiA o dodatkowe oznakowanie zakrętu. Jak podają media odpowiedź jest pozytywna - na zakręcie mają zostać zamontowane dodatkowe znaki ostrzegawcze pokryte folią fluorescencyjną a także mocniejsze błyskające światła ostrzegawcze. Policjanci z bielskiej drogówki sugerują, aby nawierzchnię w tym miejscu pokryć specjalną powłoką antypoślizgową. Czy takie zabiegi poprawią sytuację na tym zakręcie? To się okaże w czasie najbliższych miesięcy po "uzbrojeniu" zakrętu idiotów Smile 

Zakręt idiotów - film

 

 

---

Zobacz inne miejsca z miasta Bielsko-Biała i okolic - Zdjęcia z powietrza Bielsko-Biała

Bielsko nocą - zdjęcia z drona Filmowanie z powietrza - panorama Bielska Strona z drona - projektowanie stron www

Ile uniesie dron? Zobacz na przykładzie Zombie Drona Smile

Zombie dron

Zapraszamy na nasz profil Facebook - https://www.facebook.com/naddachami/ - bądź na bieżąco!