5 aplikacji dla operatora drona

2017/08/22
rafal
Drone Apps Must Have

Dziś w naszym artykule przeczytasz o pięciu niezbędnych aplikacjach, dzięki którym latanie dronem będzie: bezpieczniejsze, przyjemniejsze, sprawniejsze i bardziej użyteczne a Twoje ujęcia i materiały będą cieszyły się jeszcze większą popularnością.

Zaczynamy od najważniejszej kwestii jaką jest oczywiście bezpieczeństwo. W tej kategorii mamy trzy aplikacje warte uwagi. Pierwsza opisywana i pierwsza przez nas zainstalowana na początku naszej przygody z multikopterami i lotami bezzałogowymi statkami powietrznymi jest Droneradar.

Aplikacja Droneradar daje Ci informację z obszaru całej Polski w jakiej strefie się znajdujesz i jakie masz możliwości jeżeli chodzi o loty dronem. Może to być strefa bezpiecznych lotów, gdzie nie musisz prosić zarządzającego daną przestrzenią o zgodę. Może być to również teren kontrolowany lotniska lub teren parku krajobrazowego, gdzie zazwyczaj obowiązuje zakaz lotów lub strefa no-fly zone. Aplikacja bardzo intuicyjna, dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android jak i IOS. Lokalizuje, w którym miejscu się znajdujesz wg pozycji GPS w telefonie i podaje jakie są opcje lotu lub ich brak. Osobiście uważam, że obowiązkowa pozycja dla każdego pilota drona.

Funkcjonalnie podobna jednak obejmująca obszar całego świata jest aplikacja Hover. Również dostępna na urządzenia mobilne, prezentująca obszary no-fly zone, pogodę, warunki atmosferyczne oraz historię naszych lotów. Osobiście pracując na terenie Polski bardziej ufam rozwiązaniu numer jeden plus dobra aplikacja pogodowa i dedykowany soft DJI.

Flightradar24 to bardzo rozbudowana aplikacja do śledzenia zarejestrowanych i zgłoszonych lotów wszelkiego rodzaju statków powietrznych. Helikopterów, samolotów rejsowych, samolotów prywatnych itp. Czy jest ona niezbędna? Nie wiem, wiem tylko, że wielu z nas pilotów tak ma, że częściej spoglądamy na niebo kiedy coś nad nami przelatuje, a kiedy mamy aplikację Flightradar24 w sekundę możemy się dowiedzieć co to właśnie jest. Aplikacja jest dostępna w wersji darmowej 'lite' oraz płatnej.

Jak sprawdzić, z której strony będzie świecić słońce podczas filmowania dronem? Skąd wiadomo, że jadąc na zlecenie / usługę ujęć z powietrza słońce nie przeszkodzi nam w naszych planach? Oczywiście można skorzystać z map oraz orientacji na kompasie ale świetnie sprawdza się aplikacja Sun Surveyor dostępna w wersji lite za darmo orazz w wersji full za 10 dolarów. Dzięki zainstalowanej aplikacji dowiesz się, kiedy wschodzi i zachodzi słońce, jak będzie usytuowany fotografowany obiekt względem słońca o wybranej godzinie lub nawet kiedy jest odpowiednia pora do fotografii w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Sun Surveyor to aplikacja pomocna dla fotografów, filmowców lub nawet projektantów instalacji solarnych. Tak czy inaczej przyda się operatorowi drona.

Facebook - każdy zapewne zna najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie. Ale do czego przyda się operatorowi drona? W mojej opinii jest to najprostsze obecnie narzędzie do publikacji swoich materiałów w sieci, w szczególności do prowadzenia transmisji online. Jak uruchomić transmisję online z drona? Logując się na profilu FB oraz klikając opcję Live Streaming w aplikacji DJI GO. Za pomocą kilku kliknięć, bez żadnych dodatkowych opcji, ustawień i konfiguracji Twoja transmisja online na portalu jest gotowa.

Ostatnią ciekawą aplikacją do wykorzystania podczas lotów dronem jest Litchi. Litchi to rozbudowane narzędzie/aplikacja do sterowania dronem. Można porównać ja do rozbudowanej wersji oprogramowania DJI GO stworzonej na potrzeby zaawansowanych użytkowników. Osobiście zakupiliśmy jakiś czas temu to oprogramowanie i po testach nasuwa się kilka wniosków, którymi pragnę się z Wami podzielić. Aplikacja daje możliwość sterowania dronem w trybach takich jak follow me (automatyczne podążanie za operatorem), follow object, z góry zaprojektowaną trasę, circle, orbit (obrót wokół przedmiotu, budynku), z góry zaprojektowany ruch kamery. Ustalony interwał czasowy w jakim wykonywane są zdjęcia. Opcję panoramy, zdjęć 360 oraz zdjęć seryjnych. Użytkownicy najnowszej wersji DJI zapewne podniosą głos, że to wszystko jest w DJI GO. To prawie prawda, prawie ponieważ nie wszystkie opcje dostępne są w oryginalnym oprogramowaniu oraz prawie dlatego, że wielu z nas nie posiada najnowszego sprzętu lub najnowszego oprogramowania z wiadomych przyczyn. Reasumując, według naszej opinii warto Litchi mieć jako alternatywę, ponieważ nawet w przypadku awarii DJI GO, możemy śmiało uruchomić o obsługiwać drona używając aplikacji Litchi. Uwaga, nawet posiadając aplikację Litchi i nie używając DJI GO Twój Phantom nie wystartuje w miejscu oznaczonym jako NoFlyZone. Przetestowane Wink

A Wy z jakich aplikacji jeszcze korzystacie?

Komentarze

Obrazek użytkownika Stefan Szczepaniak

Barzdzo ciekawa wypowiedz, jestem posiadaczem drona Goclever transformer fpv tylko problem taki że nieumiem skalibrować go, i teraz pytanie mam czy trzeba zawsze mieć właczoną wifi na tel , czy można latać bez, jak byłem młodszy to miałem Helikoptery ,tutaj jest problem żże jak naciśniesz guzik powrotu to uciekka , niewiem jak to skalibrować, jednego już w lesie straciłem, to jest moja piersza tego typu zabawka prosiłbym o ODP

Obrazek użytkownika JohnyB

Część
Jestem posiadaczem DP3 , latam raczej rzadko i tylko rekreacyjnie.
Pytanie jest następujące:
Jaki program (dla amatora) do latania w goglach FPV ?
Jest ich kilka, wszystkie sensowne są płatne, ale który wybrać?
Litchi jest mocno rozbudowany.
CAVU , wygląda sensownie,cena rozsądna.
DRONEVR, w wersji demo nie pokazuje wszystkiego.
VR drone , troche chyba za ubogi , nawet dla takiego amatora jak ja.
Co polecisz ?

Dodaj komentarz