Kim jesteś latając dronem?

2021/04/10
rafal

Dzień dobry Smile

dziś na naszym dron blogu wpis antykryzysowy. Czyli, taki, który warto przeczytać, jeżeli masz chwilowy kryzys, tracisz wiarę w sens latania dronem lub zastanawiasz się, czy nie pora na inne hobby. Ewentualnie kiedy wahasz się pomiędzy kupnem drona a np. hulajnogi elektrycznej Wink

W ostatnim czasie pracując nad pewnym zleceniem zacząłem wyliczać ile potrzebnych umiejętności musiałem w ostatnim czasie nabyć i w ilu dodatkowych branżach stałem się pseudo ekspertem. Zaczynając od szczegółowego śledzenia prognoz pogody i wskaźnika KP, poprzez wyliczenia pola powierzchni fotografowanego obszaru w zależności od ogniskowej aparatu i wysokości drona, kończąc na propozycji scenariusza do klipu wideo. Być może ktoś powie, co to ze mnie za ekspert czy zawodowiec, pewnie żaden, ale pewne jest, że: dobrze się przy tym bawię a przy okazji rozwijam wyobraźnię, poszerzam grono znajomych, poznaję ciekawych ludzi i odwiedzam miejsca, o których nie miałbym wcześniej pojęcia. Tak więc, kim jesteś lub kim będziesz, w momencie, kiedy Twoją pasją będzie filmowanie i fotografia z drona? Zaczynamy wyliczankę:

Operator drona może być fotografem a także...

Po pierwsze operator drona może być fotografem, uczysz się zasad fotografii, obsługi aparatu, pojęć takich jak czas otwarcia migawki, przysłona, ISO itp. Przy okazji czekają Cię lekcje obróbki materiału foto czyli obsługa Lightroom lub innego programu do korekty fotografii.

Po drugie stajesz się po części operatorem kamery. Wiesz co to znaczy slow and low, poznajesz zasady regulacji liczby klatek i częstotliwości odświeżania. Uczysz się montażu wideo, publikacji w sieci.

Po trzecie, połączone z wideo, często jesteś reżyserem pewnych historii pisanych dronem. Czy to wyjazd wakacyjny, czy usługa filmowania dronem, czy ujęcia do teledysku, to od Twojej inwencji zależy jaki będzie scenariusz materiału i jakie ujęcie najlepiej będą pasować do danej produkcji.

Punkt numer cztery, latając dronem ćwiczysz swój refleks i obsługę gamepada. Można porównać latanie dronem do gry komputerowej tylko z bardzo rozszerzoną rzeczywistością. Więc jesteś po części graczem komputerowym.

Operator drona gracz komputerowy

Aby być zawsze w dobrym miejscu o odpowiedniej porze i zdobywać ciekawe ujęcia z drona, musisz być zdecydowanie dobrym analitykiem pogodowym Biggrin Często pisałem o tym aby do końca wierzyć, że warunki pogodowe dadzą nam szanse na świetny film z powietrza jednak nie ukrywam, że odkąd latam dronem, śledzenie prognozy pogody, a szczególnie potencjalnych opadów i wiatru stało się moim hobby Wink

Po szóste, z dronem w ręce, stajesz się podróżnikiem. Jak pisałem we wstępie, dzięki pracy jako operator drona poznałem miejsca, do których nie wybrałbym się sam. Zachęcam swoich kolegów, do tego aby inspiracji do zdjęć i ujęć szukali na mapach google lub po prostu rozglądali się na wycieczkach górskich.

Siódmy zawód połączony z operatorem drona to sprzedawca. Pod warunkiem, że postanowiłeś, jak to mówią, zarabiać na dronach, musisz umieć sprzedać swoje usługi. Tutaj bardzo przydają się umiejętności związane z poszukiwaniem klienta, przedstawieniem swojej oferty czy zamykania sprzedaży.

Po ósme tym razem mniej komercyjne, to możliwość poznawania nowych ludzi. Nie tylko tych z branży dronowej ale również wszystkich postronnych przechodniów czy współpracowników podczas jakiegoś wydarzenia.

Zawód numer dziewięć to nauczyciel. Ile kosztował, jak wysoko lata, na ile można odlecieć, czy da Pan polatać? To pytania na co dzień, natomiast często zdarzają się prośby od mniej doświadczonych kolegów z branży o pomoc przy wyborze parametrów filmowania czy sposobie tworzenia filmów poklatkowych.

Operator drona bieg sportowy

Zamykam naszą niekompletną wyliczankę zawodem numer 10 – sportowiec. Dziesiątki kilometrów przedreptane w górach aby zrobić ujęcie ze Skrzycznego lub Hrobaczej Łąki. Godziny przedreptane w mrozie wyczekując na idealne ujęcie zachodu słońca czy metry przebiegnięte, podczas ucieczki przed antyfanami latania dronami, to ostatnie to oczywiście żart Biggrin

Nie zamykam listy i czekam na Wasze pomysły. Artykuł powstał po to aby pokazać Wam i wylistować sobie, jak fajne, pożyteczne i wartościowe jest latanie dronem. Jak rozwija nasze zmysły, umiejętności i daje możliwość relaksu i odciążenia myśli od codziennych problemów.

Tymczasem, jeżeli za dużo już siedzisz przed komputerem, zabieraj sprzęt i do zobaczenia nad dachami! Smile 

Kategoria: 

Dodaj komentarz