Jak odnaleźć drona?

2017/11/18
szymon
Jak odnaleźć drona

Nie jeden użytkownik drona zadawał sobie pytanie jak odnaleźć drona, który zaginął. Przygotowujesz sprzęt, rutynowo sprawdzasz poprawność działania, montażu śmigieł. Czekasz aż złapie tzw. fix’a GPSa. Słyszysz „the home point has been updated please check it on the map” . Odpalasz maszynę i wzbijasz się w powietrze. Być może jest to hobbystyczny lot a może komercyjny. Tak czy inaczej wszystko idzie jak zawsze świetnie, rozluźniony nagrywasz ujęcia i cykasz zdjęcia. Nagle zaczyna się dziać coś niepokojącego. Nie ruszasz gałek, a po obrazie widzisz, że dron zaczyna lecieć w „dziwnym” kierunku. Być może otrzymujesz komunikat Signal Lost, nerwowo zaczynasz się wiercić w lewo i w prawo żeby jakoś „pomóc” odzyskać sygnał. Żeby zapanować nad dronem. Szukasz wzrokiem na niebie swojego quadrocoptera i… widzisz, że zaczyna odlatywać. Możliwe, że nawet go już nie widzisz.

Blady strach, przerażenie, gdzie poleciał, czy spadł a może wylądował bezpiecznie. Tyle kasy w plecy. A jak komuś zrobił krzywdę? Muszę odnaleźć mojego drona! W zależności od otaczających Cię warunków zaczynasz szukać sprzętu lub porzucasz ten pomysł i załamany wracasz do domu.

Jeśli taka lub podobna historia Cię spotkała być może nasze kilka pomysłów pomoże odnaleźć Twojego zgubionego drona. Jeżeli jednak jesteś tym szczęściarzem, który nie stracił swojego sprzętu zapoznaj się z sekcją Jak się zabezpieczyć przed utratą drona.

Zgubiłem drona, co robić i jak odnaleźć drona:

1. Na miejscu albo zaraz po zdarzeniu:

 • Przypomnij sobie ostatni jego widok lub obraz jaki widziałeś na ekranie. Spróbuj określić gdzie był ostatnio, co się z nim działo, czy leciał w konkretną stronę. Jeśli tak, sprawdź na mapie (lub jeśli to możliwe oceń wzrokowo) czy przypadkiem nie trafił na jakąś przeszkodę – drzewa, wzniesienie, budynek.  
 • Zwróć uwagę w którą stronę wieje wiatr, czy mocno wieje.
 • Pamiętasz ile było baterii (procentowo lub estymowany czas do „Home Point”)?
 • Przypomnij sobie na jakiej był wysokości.

Na podstawie powyższych informacji i specyfikacji Twojego sprzętu jesteś w stanie oszacować w jakim miejscu mogło mu braknąć baterii i zaczął (w tym lepszym przypadku) lądować. Spróbuj poszukać w tych okolicach, popytać ludzi. Być może ktoś powie, że to bez sensu bo teren poszukiwań ogromny. Ja jakbym wiedział, że właśnie odleciało mi kilka tys. zł to mimo wszystko – spróbował bym.

Jak odnaleźć drona - oszacowanie terenu gdzie jest dron

Jeśli wróciłeś bez sukcesu z poszukiwań do domu, ochłonąłeś, spróbuj kolejnych punktów.

2. Ściągnij historię lotu drona z urządzenia mobilnego podłączonego do aparatury. Najłatwiej jest to zrobić na urządzeniach z Androidem. A konkretnie robimy następujące kroki:

 • Wchodzimy na „Moje pliki”
 • Pamięć wewnętrzna
 • Folder DJI
 • Pobieramy ostatni plik DJIFlightRecord_data_[godzina].txt (możemy go wysłać na email, dropbox itd.)

Odczyt historii lotu drona

Jeśli mamy już nasz log z lotu drona to rejestrujemy się na stronie airdata.com. Wchodzimy w zakładkę My Logs i importujemy odzyskany plik. Na tej stronie możemy odczytać praktycznie wszystko z tego logu. Dokładną trajektorię naniesioną na mapę, parametry lotu, pogodę, temperaturę baterii, drona, historię napięć w baterii itd. Jest to też bardzo przydatne narzędzie w przypadku rozbicia / upadku sprzętu (ale o tym później w artykule „Rozbiłem drona”).

Odczyt historii lotu drona - log DJI

3. Skorzystaj z dobrodziejstwa dzisiejszych czasów, napisz krótkie ale treściwe ogłoszenie o tym, że zgubiłeś drona, jaki model, gdzie ostatnio widziany i w którą stronę się oddalał. Możesz to ogłoszenie umieścić na swoim prywatnym profilu, na grupach dotyczących dronów (mamy ich co najmniej kilka w Polsce). Polecam gorąco wysłanie zgłoszenia na Fanpage Spotted z Twojego miasta (czy miasta w którym zdarzenie miało miejsce).

Spotted zgubiony Dron

4. Nie zaszkodzi wydrukować kilka ogłoszeń, rozwiesić w okolicy zdarzenia. Ostatnio zgłosił się do nas starszy Pan ze znalezionym dronem. Nie korzysta z Internetu dlatego po prosił nas o pomoc w odszukaniu właściciela.

5. Jeśli sprzęt był większej wartości być może warto byłoby również zgłosić sprawę na policję. Być może ten starszy Pan albo jeszcze ktoś inny zgłosi, że znalazł taki sprzęt.

W takim wypadku zachęcamy również do kontaktu z nami, być może będziemy w stanie Ci jakoś pomóc. Może informacje, które będziesz posiadał nasuną jakiś dobry pomysł.

Jeśli jednak jesteś tym szczęściarzem, który nigdy nie zgubił swojego drona to zobacz kilka wskazówek, który być może pomogą Ci w przyszłości.

Jak się zabezpieczyć przed utratą drona:

 1. Przymontuj do swojego drona tabliczkę znamionową na której będzie informacja o właścicielu i numerze telefonu. To pozwoli na kontakt z Tobą ewentualnej osobie, która znalazła Twój sprzęt. Jeśli nie chcesz bawić się w temat tabliczki – niech to będzie chociaż naklejka czy nawet karteczka z tymi informacjami zaklejona taśmą klejącą.
 2. Spisz numery seryjne lub zrób sobie zdjęcia tych naklejek w dronie i baterii.
 3. Unikaj latania „z wiatrem”. Musisz mieć świadomość, że jak oddalisz się zbyt daleko od siebie i w tamtym kierunku wieje wiatr dron będzie musiał dużo bardziej namęczyć się, żeby wrócić. Jeśli stracisz zasięg to również może nie starczyć mu już baterii na powrót.
 4. Zwracaj szczególną uwagę na baterię. Pamiętaj, że zimna bateria może zdecydowanie skrócić czas lotu. Unikaj latania na niskim poziomie baterii, zwłaszcza w zimne dni.
 5. Jeśli latasz samodzielnie, co jakiś czas zerkaj w którym miejscu jest bezzałogowiec. Przyznasz mi rację, że mimo wszystko lepiej się człowiek czuje jak masz go w zasięgu wzroku i wiesz gdzie jest. Najbardziej komfortową sytuacją jest jak masz możliwość mieć koło siebie obserwatora, który czuwa nad tym czy nie ma w Twojej okolicy jakiejś przeszkody i czy wszystko jest w porządku.

A Ty jakie masz doświadczenia w temacie zaginionego drona? Podziel się swoim doświadczeniem albo sposobem zabezpieczenia przed utratą wielowirnikowca w komentarzu.

Powiązane artykuły: Zgubiłem drona, kilka słów o VLOS i BVLOS

Komentarze

Obrazek użytkownika Mikołaj

W oknach nazwy są skracane, data jest przed nawiasem :)
DJIFlightRecord_data_[godzina]

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika szymon

Racja, już poprawiam. Dzięki za uwagę Smile 

Obrazek użytkownika Krystian

W sumie hipotetycznym, rozwiązaniem było by coś ala: gps SPOT. Jest coś takiego w kraju jak ikol. Firma która robi lokalizatory dla ludzi i zwierząt. Nie wiem jaka jest waga tego spota, ale można by wywalić paluszki bo chyba na to jest zasilane i zastąpić je jakimś pakietem, zawsze to kilka gram mniej, obudowę i co tam ma niepotrzebnego. Abonament to chyba 15zł miesięcznie; sama podstawa. Zastanawiam się nad antenami, Spotkałem się z przeróbkami kontrolerów na anteny panelowe, kierunkowe, helikalne. Antena to podstawa, każdy temat o zasięgu w jakimkolwiek urządzeniu to powie. Jak widzę w maviku antenę wielkości palca to mam poważne wątpliwości o zasięgu poziomym większym niż 500m szczególnie w mieście. Owszem myślę, że jest szansa: na Saharze na Szyndzielni z odbłyśnikami na antenach, w linii prostej przy dobrej propagacji i najlepiej wcześnie rano, kiedy ruch w eterze jest mały bo miasto jeszcze śpi. Z drugiej strony fajnie jest siedzieć w jednym miejscu i być 2, 3km dalej, ale za tą kasę jaką kosztował kopter to wolę ruszyć tyłek i wydać na paliwo czy bilet te kilka złociszy i mieć go w zasięgu wzroku i spokój ducha. :)

Dodaj komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.