Jak założyć firmę dronową?

2017/12/27
szymon
Jak założyć firmę dronową

Jeśli czytasz ten wpis prawdopodobnie rozważasz założenie swojej firmy dronowej lub chcesz poszerzyć zakres obecnej działalności. Bardzo się z tego cieszę! Nie raz słyszałem „po co Wy takie rzeczy piszecie na stronie, robicie sobie konkurencję!” itp. Jesteśmy odmiennego zdania, według nas nieba starczy dla wszystkich a to czy Klient wybierze tą czy inną firmę będzie zazwyczaj podyktowane jakością, doświadczeniem, portfolio i na pewno też ceną. Dlatego chętnie dzielimy się wiedzą i jeszcze chętniej nawiązujemy kontakt i współpracę z innymi droniarzami.

Usługi dronem jako dodatkowe usługi w firmie

Wracając do głównego tematu. W wersji prostszej zakładam, że posiadasz już działalność gospodarczą, masz NIP, księgowość, jesteś obyty/obyta z tematami prowadzenia firmy. W takim wypadku wystarczy, że zgłosisz w CEIDG nowy kod PKD (można to zrobić również przez Internet), który będzie informował US, że zajmujesz się również takimi usługami jak filmowanie dronem czy zdjęciami z powietrza. Do takich kodów można zaliczyć 59.11.Z, 59.12.Z, 59.13.Z (kolejno: działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych). Pamiętając, w przypadku komercyjnych lotów, o obowiązku posiadania licencji UAVO, ubezpieczenia OC, kamizelki, tabliczki znamionowej w zasadzie to wszystkie „nowości” jakie trzeba wprowadzić w firmie.

Jak założyć firmę dronową?

Jeśli jednak nie posiadasz jeszcze działalności gospodarczej a wykonywanie usług w ramach umowy-zlecenie jest niewystarczające czeka Cię kilka kroków. Od najmłodszych lat bardziej doświadczeni ode mnie straszyli mnie urzędami, papierkologią i wszystkimi trudnościami związanymi z założeniem i prowadzeniem firmy – teraz mamy inne czasy! Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć przez Internet, na spokojnie wypełniając proste, czytelne okienka. Po wypełnieniu wysyłamy wniosek i czeka nas dosłownie jedna wizyta w urzędzie (chyba, że mamy wyrobiony tzw. Profil Zaufany, wtedy wniosek możemy autoryzować przez Internet) celem podpisania złożonego wcześniej wniosku. W kolejnym kroku warto założyć rachunek bankowy (firmowy) i wyrobić pieczątkę. Na początku należy jeszcze zdecydować czy chcemy być tzw. VATowcem i wybrać formę opodatkowania (najczęściej, najprościej: na zasadach ogólnych).

Jeśli wydaje Ci się to na tym etapie skomplikowane, przedstawię to jeszcze raz w prostych krokach:

  1. Składamy wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej: CEIDG-1 (ceidg.gov.pl).
  2. Do 7 dni idziemy do Urzędu Gminy celem podpisania tego wniosku osobiście (potrzebny jest dowód tożsamości).
  3. Idziemy do wybranego banku (ja byłem zadowolony z mBanku – wtedy miał najniższe, praktycznie zerowe koszty) i zakładamy konto firmowe;
  4. Wpisujemy w Google „pieczątki + Twoja miejscowość” i wybieramy pierwszego z brzegu Pana, który tanio zrobi nam pieczątkę – ja zapłaciłem 27 zł.

Gotowe, masz swoją prawdziwą firmę! Smile Ok. mam firmę i co dalej…

Ile kosztuje utrzymanie firmy?

W skrócie, jeśli jesteś zatrudniony(a) w innej firmie gdzie masz opłacane składki do Twoich nowych kosztów będzie zaliczała się składka zdrowotna (ok. 290 zł przy czym większość z tej kwoty jest później 'zwracana' w rozliczeniu rocznym PIT) + ew. prowadzenie księgowości. Moje początkowe ambicje o samodzielnym prowadzeniu księgowości szybko zweryfikowało życie i zdecydowałem się na skorzystanie z usług inFakt, który mocno polecam i na początku jest w zupełności wystarczający (inFakt załatwia praktycznie wszystko, łącznie z reprezentacją w US). Jeśli nie jesteś zatrudniony(a) w innej firmie to dochodzą do tego wszystkiego składki ZUS – przez pierwsze dwa lata ok 490 zł/mc natomiast później ok. 1100 zł /mc.

Zdaję sobie sprawę, że powyższy opis jest bardzo uproszczony ale jest to celowe. Chcę pokazać, że tajemnicze „założenie i prowadzenie działalności” nie jest takie straszne i mroczne jak go malują Smile Nie przedstawiam tutaj dokładnych kwot i szczegółów księgowości bo nie tego ma dotyczyć ten blog – tych informacji w Internecie jest od groma a jeśli nie jest to dla Ciebie wiarygodne źródło, gwarantuję Ci, że w dzisiejszych czasach w Urzędach można spotkać naprawdę miłych, sympatycznych i pomocnych pracowników, którzy udzielą Ci wyczerpujących informacji. Jeśli jednak masz potrzebę dopytać o szczegóły – pytaj śmiało, postaram się odpowiedzieć i wytłumaczyć w prostych słowach wszystkie wątpliwości. Tak czy inaczej zachęcam Cię: zapisz się do naszego Newslettera a na pewno nie przegapisz kolejnych wpisów na temat prowadzenia biznesu dronowego.

,
Kategoria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika Wiktor Sarota

Dziękujemy za korzystanie z naszych usług i polecanie:)

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika szymon

Jak coś jest dobre to trzeba o tym głośno mówić! Smile

Obrazek użytkownika Michał

Witam. A jak wygląda sytuacja z usługami na umowę zlecenie?

Obrazek użytkownika szymon

Michał, myślę, że odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kiedy-trzeba-a-kiedy-warto-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza-2644235.html - bardzo fajnie przygotowany artykuł. Ja tylko dodam, że kontrahenci (firmy) preferują wykonawców, którzy mogą wystawić im fakturę VAT. 

Obrazek użytkownika Michał

Dziękuję

Dodaj komentarz