Jak wycenić usługi dronem

2021/02/28
rafal

Za 5 tygodni wiosna w pełnej okazałości. Zostało niewiele czasu aby wyprzedzić konkurencję i dobrze przygotować się do sezonu. Dziś temat budzący najwięcej zainteresowania na naszym blogu, czyli odpowiedź na pytanie: ILE ZARABIA PILOT DRONA. A dokładniej o tym, jak dobrze wycenić swoje usługi dronem.

Zaczynamy.

Jak wycenić usługi dronem? Ile zarabia pilot drona?

Kiedyś pisałem o tym w poniższym artykule. Posypało się wtedy sporo komentarzy, uwag na forach i grupach. Ogólnie sporo kontrowersji i sam zacząłem się zastanawiać, czy aby na pewno tak to wygląda, czy to tylko moja perspektywa? Zachęcam do przeczytania archiwalnego wpisu pod linkiem:

Znajdziesz tam sporo cennych uwag, jak przygotować się do rozmowy z klientem.

Jednak z perspektywy 4 lat dodatkowego doświadczenia, czytając ten wpis dochodzę do wniosku, że niewiele się w temacie zmieniło. Wszystkie zawarte tam wskazówki są nadal aktualne. Artykuł był jednak bardzo ogólny. Dziś przedstawię Ci przykładową wycenę zlecenia filmowania dronem. Ponieważ od pewnego czasu kieruję tego bloga do Młodszego i StarszegoBrata, tak też będzie tym razem. Pierwsza wycena będzie dla początkujących operatorów drona, którzy mają małe doświadczenie, szukają pierwszych zleceń i chcieliby dotrzeć do mniej wymagających klientów. Oczywiście zakładam, że wasz warsztat jest na dobrym poziomie, jesteście co najmniej po naszych kursach i lekturze tego bloga.

Przykładowa wycena usługi dronem dla początkującego operatora

Tak więc MłodszyBracie, otrzymujesz zapytanie od klienta, ile kosztuje usługa filmowania dronem w mojej okolicy. Poniżej przedstawię ci kalkulator, z którego korzystałem przez długi czas, szczególnie w przypadkach, kiedy ktoś zaskoczył mnie pytaniem i chciałem podać tak zwane widełki wyceny filmowania dronem.

DJI Mavic Mini zarabiać na dronach

Po pierwsze dojazd, liczba kilometrów w obie strony przemnożona przez 50gr, pozwoli Ci zadbać o paliwo do samochodu. Po drugie czas dojazdu, policz symbolicznie ile wart jest twój czas w momencie dojazdu, jeżeli dostaniesz zlecenie na drugim końcu Polski to te 15godzin drogi, również powinieneś sobie umieć wycenić. Przyjmijmy, że będzie to ok 30zł za siedzenie w samochodzie i zmierzanie na miejsce zlecenia. Tak więc dojazd do miasta oddalonego od twojego domu o 100km to koszt 200km x 50gr + ok 3h drogi x 30zł = 190zł. Teraz sama usługa. Ponieważ jesteś na początku swojej kariery, masz świadomość, że Twoje umiejętności są jeszcze szlifowane, mogą pojawić się jakieś uwagi, niedociągnięcia, twoja oferta powinna być podobna. Początkujący operator drona wykonujący pracę na godziny zarabia między 20 a 40zł za godzinę pracy. Uzależnione to jest oczywiście jeszcze od tego, czy sprzęt jest twoją własnością, czym latasz i jak długie jest zlecenie. Jednak jeżeli będzie to filmowanie budowy, to zakładasz, że będziesz na miejscu około 2h, policz sobie zatem 40zł. Pamiętaj, budujesz swoją markę, uczysz się, szukasz klientów, nie masz renomy i gonisz StarszegoBrata, masz z tego ogromną frajdę, pieniądze i i pracę zarobkową zostaw na później. Kolejnym elementem pracy może by c montaż. Jeżeli to tylko obróbka zdjęć, przyjmij kolejne 2h za pracę przy kompie. Czyli kolejne 40zł. Jeżeli natomiast masz zlecenie montażu wideo, w zależności od tego jak ‘szybki’ i ‘zwinny’ jesteś to czas od 3 – 10h. Dla uproszczenia przyjmij 5h, czyli 100zł. Dodaj sobie do tego tzw fundusz remontowy na sprzęt i inne wydatki, ok, 10% wartości całej wyceny. Podsumowując zlecenie na miejscu wykonane przez MłodszegoBrata możesz wycenić na kwotę między 100 a 250zł. Do tego doliczasz koszty wyjazdu, średnio w okolicy między 50 a 100zł. Całość usługi filmowania dronem przez początkującego mieści się w przedziale między 150 a 350zł.

Przykładowa wycena usługi dronem dla profesjonalnych operatorów

A jak to jest w przypadku profesjonalnych usług dronem? StarszyBrat ma już doświadczenie, ma odpowiedni sprzęt, potrafi mierzyć się z wymaganiami klientów i podejmuję się najbardziej ekstremalnych zleceń. StarszyBrat jest świadomy posiadanego sprzętu, ma za sobą kilka upadków, przetestowanych modeli dronów, zainwestował sporo w sprzęt i swoje umiejętności.

Ile zarabia operator drona

StarszyBrat ma firmę, ma koszty, jest świadomy, że będzie musiał oszacować ryzyko wycofania się klienta. Wie, że musi zakładać opóźnienia w płatnościach od niektórych klientów i w końcu najważniejsze, StarszyBrat oferuje profesjonalne usługi filmowania dronem i montażu wideo z drona. Koszty paliwa, amortyzacji samochodu oraz czasu wyliczamy wg wzoru, liczba km x 0,98gr netto (zaokrąglamy do 1zł za km). Koszt usługi na miejscu w zależności od trudności zlecenia, relacji z klientem, wcześniejszej współpracy przyjmujemy pomiędzy 50 a 100zł za godzinę pracy. Podobna stawka godzinowa pojawia się w przypadku usługi montażu wideo, tutaj jednak StarszyBrat pamięta, że należy doliczyć koszty legalnych utworów będących podkładem muzycznym oraz wie, że w umowie miał przewidziane możliwości zgłoszeń poprawek do przygotowanego wideo, więc czas montażu może ulec wydłużeniu. Podsumowując, w profesjonalnej firmie świadczącej usługi wideofilmowania z drona, koszt przygotowania materiału reklamowego z nowopowstającego hotelu lub domu na sprzedaż może wahać się pomiędzy 800 a 1500zł netto.

Każdy wycenia według siebie

Po pierwsze: przedstawione powyżej wyceny i szacunki są całkowicie subiektywnym spojrzeniem na rynek usług wideofilmowania, to nasze obserwacje, doświadczenia i wnioski. Tak wygląda rynek dronów i usług w naszej okolicy, okolicy średniej wielkości miejscowości. Może być tak, że Kraków czy Warszawa pracuje na innych warunkach, co jest oczywiście normalne i działa w każdej branży. Ty decydujesz co zrobisz z powyższymi informacjami. Ja osobiście chciałbym, żeby ktoś tak opisał mi sytuację kiedy zaczynałem.

Po drugie: często czytam, że ktoś zepsuł rynek, że bez 300zł za godzinę nie wychodzę z domu i jeszcze kilka innych sloganów. Strukturę rynku tworzy kupujący i sprzedający lub inaczej to ile ktoś jest w stanie zapłacić za zlecenie i to za ile ktoś to zlecenie zrobi. Tak wygląda rynek usług dronem w Polsce i nie ma co tutaj dyskutować, albo w niego wchodzisz i jesteś jego częścią albo siedzisz w domu i hejtujesz :), ja wybieram to pierwsze i zachęcam ciebie Smile

Po trzecie: zapraszam wszystkich do tworzenia tej rzeczywistości, zapraszam do współpracy, pierwsze osoby się już do nas zgłosiły, ustalamy z nimi warunki współpracy i tworzenia produkcji. Pamiętajcie ten rok będzie wyjątkowy i wyjątkowo owocny Smile .

Do zobaczenia nad dachami!

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz