Ile zarabia pilot drona czyli zarobki operatora drona.

2017/04/27
rafal
money

W kolejnym wpisie z serii 'Jak zarabiać na dronach' przybliżę temat zarobków. Oczywiście podkreślam wyraźnie, że jest to nasze indywidualne zdanie, niemniej jednak poparte kilkuletnim doświadczeniem w branży IT oraz dronowej. No więc ile zarabia operator drona ? Można powiedzieć, że nawet do 30 tysięcy miesięcznie. Jak??? No po prostu: każdego dnia po 10 godzin, 30 dni w miesiącu, każde zlecenie 100zł za godzinę i mamy 30 000 zł. Możliwe? Oczywiście, że możliwe ale teraz zejdźmy na ziemie, bo przecież ani Ty ani my nie mamy tylu zleceń ani takich możliwości logistycznych aby pracować po 10 godzin dziennie. Przynajmniej na razie ;). A więc jak oszacować ile może zarabiać operator drona lub firma dronowa ? Wystarczy, że wspólnie przeanalizujemy 6 kroków wyceny pracy operatora.

1. Rozmowa z klientem

Zawsze zaczynaj swoją wycenę od rozmowy z twoim klientem. Zapytaj, czego ma dotyczyć usługa dronem, jaki jest zakres filmowania, ile zdjęć należy wykonać, do czego zostaną użyte te zdjęcia z powietrza. Taka rozmowa pozwoli Tobie oszacować czas, jaki potrzebny będzie na wykonanie usługi dronem oraz da możliwość zbudowania relacji z klientem.

2. Rzetelna wycena

Na czym polega? Ano na tym aby sprawiedliwie i obiektywnie wycenić swoją pracę. Zastanów się, ile powinna wynosić Twoja stawka? Czyli inaczej mówiąc ile chcesz 'wychodzić' na godzinę ? Na początku, nie spodziewaj się stawek rzędu 100 lub 200 zł za godzinę. Trudno czyta się wpisy na forach brzmiące: "poniżej 300zł nie wylatuję w powietrze" Sad Bo co to znaczy wylecieć dronem w powietrze ? A więc, skoro wiesz już ile chcesz otrzymać za godzinę przejdźmy do następnego puntu:

3. Weź pod uwagę nieprzewidziane sytuacje

W swojej wycenie koniecznie uwzględnij pewien margines bezpieczeństwa zakładający na przykład pewne nieprzewidziane sytuacje, takie jak konieczność poprawienia montażu materiału spowodowana sugestiami klienta lub konieczność dodatkowej opłaty za miejsce parkingowe na miejscu pracy. Zawsze możesz przy podsumowaniu współpracy szczerze i ku zadowoleniu klienta obniżyć kwotę za jaką rozliczasz się ze zleceniodawcą.

4. Uwzględnij koszty dodatkowe

Pamiętaj aby w swojej wycenie uwzględnić również takie elementy, jak Twój wkład w szkolenie UAVO, które byłeś zobligowany przejść, kwota przystąpienia do egzaminu, ubezpieczenie drona, być może nawet fragment kosztu zakupu całego multikoptera. To wszystko są wydatki, w które musiałeś zainwestować na początku aby móc świadczyć usługi foto wideo dronem. Oczywiście w miarę upływu czasu i kolejnych zleceń, Twoje umiejętności rosną, co się z tym wiąże, stawka za godzinę rośnie, natomiast koszty związane z inwestycjami początkowymi maleją. Dron się amortyzuje, koszty szkolenia już dawno zostały spłacone poprzednimi zleceniami. Niemniej jednak pamiętaj, że latając dronem i wykonując zdjęcia i filmy z powietrza zawsze ponosisz koszty, które powinieneś choć w części rekompensować w wycenie dla klienta. Zawsze będziesz ponosił koszty ubezpieczenia, wielowirnikowiec zawsze będzie się zużywał a Ty zawsze będziesz chociażby musiał kupować do niego zużyte gumki stabilizatorów, czy ładować pakiety. Oczywiście jak w każdym temacie, tutaj również obowiązuje zasada zdrowego rozsądku, przecież nie dodasz do zlecenia za 500 złotych kosztu całego szkolenie UAVO z egzaminem i ubezpieczeniem. Ale jeżeli jest to Twoje dwudzieste piąte zlecenie, byłoby idealnie, gdybyś miał świadomość, że właśnie spłaciłeś połowę swojego kursu na pilota bezzałogowych statków powietrznych.

5. Rozmawiaj z klientem

Podkreślałem to wiele razy i napiszę jeszcze raz. Zawsze rozmawiaj z klientem, pytaj go o szczegóły, po wysłaniu wyceny zadzwoń do niego, upewnij się, czy oby dwie strony rozumieją umowę w identyczny sposób i czy wycena jest akceptowalna przez obie strony. Oczywiście zarówno klient jak i usługodawca mogą negocjować zaproponowaną wycenę. Jeżeli klient chce negocjować, co najczęściej ma miejsce, cenę. Być może byłby skłonny zapewnić Ci na przykład transport lub w zamian za obniżenie ceny usługi zapewnić posiłek na miejscu, nocleg lub nawet miejsce parkingowe, za które Ty czasami musisz płacić z własnej kieszeni. Pamiętaj negocjacje to nie tylko zbijanie ceny.

6. "Czasem po prostu trzeba"

Czasem po prostu trzeba wykonać zlecenie po tak zwanych kosztach lub poniżej tych kosztów, ba czasem po prostu trzeba wykonać zlecenie za darmo. Cooooo? Zlecenie za darmo ? Irracjonalne, nieetyczne, psuje rynek, itp itd, głosy na forum nie cichną. Ale ponieważ cały blog jest moim subiektywnym punktem widzenia, to mam prawo do prezentowania na nim swojej osobistej opinii. Otóż uważam z całą świadomością, że należy wykonywać zlecenia poniżej kosztów lub czasem pozornie darmowych, a dlaczego takie zlecenia również są ważne? A czy zlecenia charytatywne nie są ważne, a czy zlecenia i usługi dronem w ramach otwartych dni dla dzieci i młodzieży z domów dziecka nie są ważne ? Czasem warto wykonać zlecenie dla samego poznania partnera, z którym się podejmuje współpracę. Jeżeli widzę potencjał w studiu filmowym, z którym chciałbym współpracować, a oni nie są pewni moich referencji, to proponuję im abyśmy zrobili jeden projekt w ramach poznania się po kosztach. Czasem wykonanie jednej usługi filmowania z powietrza dla instytucji lub urzędu w ramach umowy barterowej może przyprowadzić do Ciebie klientów na następne lata.

Czy już wiesz ile będziesz zarabiał jako operator drona? 

Zobacz ile zarabia operator drona na przykładzie pilota z firmy Nad dachami - zarabiaj z nami!

Zobacz dlaczego właśnie Ty możesz zarabiać na dronach!

Dodaj komentarz