Latanie dronem w wietrzną pogodę, co powinieneś wiedzieć?

2021/04/30
rafal

Za oknem piękna pogoda, jednak Twoja aplikacja pokazuje komunikat: ‘Niedobre by latać’. Akurat na zewnątrz mocno wieje. Czy można latać dronem w wietrze? Jaki wiatr wytrzyma twój dron aby nie odlecieć w nieznanym kierunku. Jak startować i lądować dronem podczas wiatru? Gdzie należy szczególnie uważać na podmuchy wiatru? Czy wysokość AGL ma znaczenie kiedy wieje wiatr? Na te wszystkie pytania poznasz odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Czy można latać dronem w wietrze?

Oczywiście, że tak, podmuchy wiatru zdarzają się bardzo często, a przecież większość półprofesjonalnych dronów wyposażonych jest w sporo systemów, które pomagają w utrzymaniu drona w miejscu pomimo wiejącego wiatru. Zarówno GPS i GLONASS są nieocenione w walce z wiatrem. Dzięki nim, dron znajduje się właśnie w danym miejscu i nie poddaje się podmuchom wiatru. W tańszych lub amatorskich dronach, mogą to być systemy wizyjne, które w pewien sposób powodują utrzymanie drona pomimo wiatru. Jeżeli masz drona bez tych udogodnień, lub, któreś z nich w danej chwili zawiodło, pozostaje Ci samodzielne sterowanie dronem na podstawie podglądu i walka z wiatrem. Jak bardzo dron podatny jest na wiatr przekonaliśmy się w momencie kiedy, na skutek awarii, wyłączyły się nam systemy pozycjonowania i nie minęło 5 sekund a dron przeleciał z wiatrem niemal 100 metrów nad naszymi głowami. Faktycznie wiatr miał tego dnia siłę około 60km/h. Dlatego, czy można latać dronem podczas wiatru? Można, jednak, z zachowaniem szczególnej ostrożności, w zasięgu wzroku, używając GPS i GLONASS oraz niezbyt odlatując od miejsca startu.

Jaki wiatr wytrzyma dron?

Obliczenia. Jak obliczyć jaki wiatr wytrzyma nasz dron lub inaczej bardziej poprawnie, przy jakim wietrze można latać dronem? Wszystko zależy w dużej mierze od wagi naszego drona ale też od mocy jego silników. Maksymalny wiatr wiejący podczas naszych lotów, można w łatwy sposób obliczyć. Wystarczy założyć, że jeżeli chcemy mieć pełną kontrolę nad naszym dronem prędkość wiatru nie może przekraczać maksymalnej prędkości naszego drona. Dlaczego? To proste, jeżeli dron nie będzie mógł przeciwstawić się sile wiatru, zacznie się oddalać od miejsca startu pomimo walki wszystkich możliwych systemów i silników na pokładzie naszego sprzętu. Jeżeli dla przykładu mamy DJI Phantom 4 PRO, jego maksymalna prędkość lotu wynosi 72km/h, to jeżeli wiatr będzie wiał z prędkością 60km/h, to powrót drona pod wiatr z odległości 500 metrów od miejsca startu potrwa prawie 3 minuty. Wystarczy, że wiatr wzrośnie o kolejne 6 km/h i powrót wydłuży się do 6 minut a to już zaczyna budzić niepokój. Jeżeli dodamy do tego mocniejsze podmuchy, może się okazać, że powrót się nie uda. Dlatego, przyjmując maksymalny wiatr podczas którego decydujesz się na latanie dronem, sprawdź maksymalną prędkość swojego drona i odejmij od tego 10 km/h. To będzie najmocniejszy, ekstremalny wiatr, na który powinieneś sobie pozwolić podczas lotów dronem.

Podstawowe zasady latania dronem w dużym wietrze.

Wiesz już jaki wiatr wytrzyma twój dron, teraz czas na kilka sprawdzonych zasad podczas lotów przy wietrznej pogodzie. Podstawowa zasada, to filmowany obiekt powinien być ustawiony pod wiatr w stosunku do miejsca startu, czyli po starcie, musisz lecieć pod wiatr aby sfilmować interesujący Cię obiekt. Inaczej mówiąc, po starcie lecisz pod wiatr, filmujesz co Cię interesuje, robisz zdjęcia i wracasz do miejsca startu z wiatrem. Dzięki takiemu ułożeniu, masz gwarancję, że po pierwsze wystarczy Ci akumulatora na powrót, nawet jeżeli niedokładnie oszacowałeś odległość a po drugie, nawet jak zacznie mocniej wiać w momencie kiedy już będziesz w powietrzu, Twój kopter zacznie dryfować w Twoją stronę i na czas zdążysz wylądować. Kolejna ważna zasada, to oczywiście zdecydowanie większy margines na poziom naładowania baterii. Nigdy nie wiesz jak mocne podmuchy występują lokalnie, jak zmieni się wiatr podczas lotu i ile czasu będziesz potrzebował na powrót. Nie szarżuj z lotami, lepiej wylądować wcześniej aniżeli na krytycznym poziomie akumulatora. Staraj się również unikać lotów w pobliżu zabudowań, drzew, ludzi. Latanie dronem w wietrze to sport ekstremalny, warto być czujnym i unikać wszelkiego rodzaju możliwych kolizji.

Start i lądowanie podczas wietrznej pogody – nasze porady.

Dwa bardzo ważne momentu lotu podczas wietrznej pogody, to start i lądowanie drona podczas wiatru. Zanim wzbijesz się swoim kopterem w powietrze, może on po prostu zostać przewrócony przez podmuch wiatru. Nie raz mieliśmy taki przypadek, kiedy wiatr zdążył przewrócić drona zanim wystartował. Szczególnie niebezpieczny jest moment kiedy silniki już pracują i śmigła się obracają. Jak zapewne zauważyłeś, dron, aby przezwyciężyć siłę wiatru musi pochylić się w kierunku z jakiego wieje wiatr. W momencie kiedy dron startuje i jednocześnie próbuje pochylić się pod wiatr może dojść do uderzenia o ziemię. Dlatego zarówno podczas lądowania jak i startowania podczas wiatru warto zastanowić się nad dwoma rozwiązaniami. Po pierwsze start i lądowanie z ręki. O ile w przypadku Phantoma jest to dosyć łatwo o tyle, już przy DJI Inspire będzie to niemożliwe. Kto może i umie, startuje i ląduje z ręki. Tak jest zdecydowanie pewniej podczas wiatru. Druga opcja pomocna podczas wietrznych dni, to start i lądowanie w miejscu osłoniętym do wiatru. Jakiś murek, zaułek kamienicy, część za budynkiem osłonięta od wiatru, będzie zdecydowanie lepszym miejscem do manewru startu i lądowania.

Miejsca szczególnie narażone na występowanie podmuchów wiatru.

Czasem nie wiatr o stałej sile jest niebezpieczny a podmuchy wiatru lub miejsca szczególnie narażone na zmienny kierunek wiatru. Dlatego lataj dronem ze szczególną ostrożnością z miejscach takich jak klify morskie i pas nad brzegiem morza. Góry i przewyższenia górskie, szczególnie przekraczając szczyt danego wzniesienia. Okolice sztucznych zbiorników wodnych oraz wszelkie miejsca, gdzie panują duże miejscowe różnice w temperaturach. Oczywiście poza miejscami miej na uwadze również momenty pogodowe, szczególnie te, które zwiastują burzę lub zmiany frontów atmosferycznych. Tym sytuacjom również towarzyszą silne podmuchy wiatru.

Latanie dronem podczas burzy

Czy wysokość lotu dronem ma znaczenie kiedy wieje wiatr – zasady lotu.

Z bardzo wielu czynników siła wiatru zazwyczaj rośnie wraz z wysokością na jakiej wieje. Zazwyczaj, ponieważ oczywiście zdarzają się wyjątki jednak dla bezpieczeństwa należy przyjąć, że im wyżej wylecimy dronem, tym wiejący wiatr będzie większy. Jeżeli dodamy do tego latanie w, jak nam się wydaje, ekstremalnych warunkach, może się okazać, że dron dosłownie zostanie porwany przez prąd przelatujący na przykład na wysokości 100 metrów AGL. Dlatego bardzo ważne aby w wietrzne dni, po pierwsze, ograniczyć wysokość lotów, po drugie, mieć drona cały czas w zasięgu wzroku, po trzecie wbijać się na oczekiwane wysokości, będąc oddalonym od miejsca startu pod wiatr.

A co jeżeli nie możemy wygrać w powietrzu z wiejącym wiatrem?

No właśnie, co w momencie, kiedy wiatr przybrał na sile, lub my popełniliśmy któryś błędów opisanych powyżej? Nasz dron leci z wiatrem a my nie możemy nim wrócić do miejsca startu? Po pierwsze bez paniki i najważniejsze kroki:

  • W pierwszej kolejności maksymalnie obniż wysokość lotu. Tak jak pisałem w poprzednim punkcie, jest szansa, że siła wiatru będzie mniejsza, a może również pobliskie zabudowania lub drzewa zminimalizują wiejący wiatr.
  • Następnie: obserwacja kierunku, w jakim zmierza dron, obserwacja na podglądzie gdzie znajduje się dron, być może tak łatwiej będzie go później szukać w momencie utraty kontaktu wzrokowego oraz szukanie miejsca gdzie można wylądować. Lepiej wylądować jeszcze będą w zasięgu wzroku lub przynajmniej w zasięgu kontrolera. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie Ci odszukać drona. O tym jak odszukać drona, możesz również przeczytać na naszym innym wpisie.

 

Tymczasem aby nie pozostawić Cię w przerażeniu i strachu przed wiatrem, pamiętaj, że latanie dronem wietrze ma swój duży plus. Przede wszystkim masz pewność, że nie będzie smogu i widoczność będzie wprost idealna pod świetny materiał z drona. Zatem udanych lotów. Tyle samo lądowań co startów i do zobaczenia nad dachami! Smile 

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz