Czy wolno latać w mojej okolicy?

2018/01/04
rafal

W dzisiejszym wpisie dowiesz się gdzie można latać, a gdzie jest to zabronione. Dowiesz się jakie są przepisy dla operatorów dronów zarówno w Twojej okolicy jak i w innych krajach Europy.

Zacznę od tego, że ten wpis jest przede wszystkim dla osób, które nie posiadają Świadectwa Kwalifikacji, czyli latają rekreacyjnie, najprawdopodobniej są świeżymi posiadaczami dronów. Dopiero się uczą.

Niniejszy artykuł pisałem głównie w oparciu o informacje ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A zatem po pierwsze zakładam, że nie posiadasz licencji. Teraz pytanie, czy twój dron waży więcej niż 600 g? Czyli np. każdy DJI Phantom, wtedy obowiązują cię przepisy jak poniżej:

  • zobowiązany jesteś do zachowania odległości minimum 100 m od zabudowy miejscowości, miast, osiedli, zgromadzeń osób na wolnym powietrzu oraz 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowalnych

Innymi, słowy, na pytanie, czy mogę latać po swoim ogrodzie dronem DJI Phantom pomimo tego, że sąsiad się nie zgadza, odpowiedź brzmi, niestety bez ŚK nie. Legalnie możesz to robić w odległości minimum 100 metrów od zabudowy miejscowości ewentualnie jeżeli graniczysz tylko z tym właśnie sąsiadem to minimum 30 metrów od jego zabudowań. I nie ma co się denerwować, powoływać na prawo itp. Warto uszanować prawo do prywatności, nikt przecież z nas nie chciałby aby ktoś inny ‘zaglądał’ mu z kamerą do domu lub do ogródka. Z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków obawa i agresja ze strony sąsiadów jest związana z niewiedzą i wyobrażeniami naszych złych zamiarów. Lepiej podejść, porozmawiać, pokazać jak działa sprzęt, zaproponować może jakieś ciekawe ujęcia, niż od razu powoływać się na przepisy prawa.

Tak więc drogi czytelniku, poniżej kilka odpowiedzi, które łatwo dadzą Ci obraz co wolno a czego nie wolno w sytuacji kiedy masz drona powyżej 600 gramów i nie masz tak zwanej licencji operatora.

 

P: Mieszkam w okolicy lotniska, czy mogę latać dronem?

O: Najlepiej dowiedzieć się w jakiej odległości znajdujemy się od lotniska, jakie to lotnisko, jaka jest strefa kontrolowana lotniska. Można przyjąć, że w odległości nie mniejszej niż 1km od lotniska można wykonywać loty amatorskie do 30metrów wysokości.

 

P: Czy można latać w centrum miasta?

O: Nie nie można latać w centrum miasta bez ŚK

 

P: Czy można latać nad plażą?

O: Jeżeli nie ma w pobliżu skupisk ludzi to z zachowaniem odległości 30m od osób postronnych można.

 

P: To skąd najlepiej się dowiedzieć czy można czy nie można w danym miejscu latać?

O: Używaj aplikacji do monitoringu przestrzeni powietrznej, są dostępne różne aplikacje, min aplikacja droneradar, dostępna również na smartfony. Kontaktuj się z PAZP, pytaj ludzi na forum, pisz do nas.

 

P: A jak to jest z innymi krajami? Czy można latać na Chorwacji? Czy loty dronem są dozwolone we Włoszech? Czy mogę zabrać drona ze sobą do Grecji?

O: W każdym kraju są inne przepisy, często dozwolone są loty niekomercyjne, amatorskie w strefach poza lotniskami, jednak najlepiej przestudiować załączony materiał. Jest to mapa, na której zgromadzono większość przepisów dotyczących lotów dronem w krajach Świata.

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1OkEtyCaGNjKhLeMr6L2IU975SP8&ll=46.30626195553505%2C53.693738125000095&z=4.

 

Jeżeli masz jakieś pytania, pisz śmiało w komentarzu, nie mamy wiedzy nt wszystkiego ale chętnie poszukamy wspólnie rozwiązania i odpowiedzi. Smile

Komentarze

Obrazek użytkownika Tadek

A jak teraz wygląda sprawa z badaniami lekarskimi?

Obrazek użytkownika rafal

Witaj, badania lotniczo-lekarskie są obowiązkowe do przystąpienia do egzaminu. Lekarzy orzeczników uznanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego można znaleźć na stronie ULC. Badania kosztują od 200 do 300 zł. Zazwyczaj szkoły prowadzące kursy organizują badania, w tym sensie, że pomagają zlokalizować lekarza i umowić całą grupę na wizytę. Samodzielnie można szukać pod hasłem: Centra Medycyny Lotniczej. 

Pozdrawiam

Dodaj komentarz