DJI Spark premiera vs. DJI Mavic

2017/05/24
szymon

DJI Spark czyli najnowszy dron od światowego lidera dronów - producenta DJI. W zasadzie można zakwalifikować go do kategorii mini-dron czyli najmniejszych dostępnych quadrocopterów (czterosilnikowców). Właśnie dziś czyli 24 maja pojawiła się oficjalna premiera Spark'a i jest on dostępny już w sprzedaży poprzez sklep internetowy DJI. Cena DJI Spark na początek to 499$ natomiast w wersji Spark COMBO dokładnie 599 dolarów. Czy warto rozważać zakup tego maleństwa, co kryje jego wnętrze i jakie są jego atuty względem dotychczasowego "małego" DJI Mavic? Postaram się odpowiedzieć w daleszej części artykułu. 

Najważniejsze parametry techniczne:

 • do 16 minut lotu (w warunkach idealnych, bezwietrznych);
 • prędkość lotu do 50 kmh;
 • mechaniczny gimbal 2-osiowy (stabilizacja obrazu);
 • teoretyczny zasięg 2 km;
 • deklarowany zasięg podglądu na żywo:  100 m;
 • wbudowana kamera 1/2.3" 12 Mpix, Video 1920x1080 30fps, rozdzielczość zdjęć: 3968×2976;
 • bateria (pakiet): 1480 mAh;
 • 4 inteligentne tryby lotu: Quick shot, TapFly, ActiveTrack (śledzenie wskazanych obiektów), Gesture (gesty, np. wykonywanie zdjęcia za pomocą gestów);

Jak już przystało na producenta DJI - najnowszy model również wyposażył w technologie z poprzednich modeli takie jak: 

 • VPS (Visual Positioning System);
 • Flight protection - ochrona przed uderzeniem w przeszkodę;
 • Return to Home - powrót do miejsca startu w przypadku utraty zasięgu lub krytycznego poziomu baterii;
 • 3D Sensing System;
 • GPS + Glonass;

DJI Spark vs. DJI Mavic

Spark vs Mavic

Photo: https:// techcrunch.com

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nowym DJI Spark a DJI Mavic Pro? Przede wszystkim Spark jest mniejszy (!) ale mimo to posiada wszystkie inteligentne tryby lotu jak Mavic. Ponadto Spark został wyposażony w nowy tryb QuickShot do wykonywania zdjęć w trybie błyskawicznym i dodatkowe sterowanie gestami (PalmControl). Z drugiej strony, nowy model DJI nagrywa jedynie FullHD przy 30 klatkach na sekundę w przeciwieństwie do Mavic'a, który potrafi nagrywać wideo z rozdzielczością 4k. Mavic lata zdecydowanie dłużej (do 27 minut), zapisuje zdjęcia w formacie JPEG jak również RAW - Spark, wg specyfikacji podanej na stronie producenta, jedynie w JPEG. Spark jest dużo lżejszy: 300 g vs. ~750 g Mavic. 

DJI Spark - mini dron

Screen z wideo: youtu.be/nujgBunvgBI

Czy warto kupić DJI Spark?

Jak zawsze DJI pokazało klasę. Nowy model prezentuje się bardzo dobrze, jego parametry w stosunku do rozmiarów są świetne. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze materiały wideo i foto z DJI Spark, żeby móc ocenić ich jakość. Według deklaracji na stronie producenta wygląda to całkiem przyzwoicie jednak warunki "rzeczywiste" zweryfikują tą jakość. Tak czy inaczej uważam, że DJI Spark jest modelem dla osób, które chcą mieć zawsze przy sobie małe latadło, które w każdym momencie mogą wyciągnąć z kieszeni (?), plecaka, natychmiast wzbić się w powietrze i zrobić sobie selfie czy uwiecznić ważną chwilę. Jeśli jednak myślisz o robieniu wysokiej jakości zdjęć lub materiałów wideo czy też rozważasz temat zarabiania na usługach dronem - zdecydowanie rozglądaj się za czymś większym ze stajni DJI. 

Zobacz też: DJI Mavic czy DJI Phantom 4 Pro lub zapisz się na nasz Newsletter, żeby nie przegapić kolejnych nowości!

 

Dodaj komentarz