Dlaczego NIE powinieneś kupować drona

2018/11/20
rafal
Sklep z dronami Nad dachami

Dziś dowiesz się, uwaga!, dlaczego nie powinieneś kupować drona. Do napisania tego wpisu, po części, skłonił mnie, ostatnio przeczytany artykuł na jednym z portali rozrywkowych o podobnym tytule. Pomyślałem sobie, faktycznie, przecież jeszcze nigdy nie zastanawialiśmy się nad minusami kupna drona…

„Chcę kupić drona. Mam na to około tysiąca złotych, no może trochę więcej, ale na pewno nie więcej niż tysiąc pięćset. Dron ma posłużyć do rekreacyjnego latania, może z czasem moje hobby przerodzi się w coś więcej. Myślałem w przyszłości o zarobkowym lataniu, zdjęcia budynków, fotografia i film ze ślubu, myślę, że pomysłów na wykorzystanie jest masa. Proszę doradźcie jakiś zakup.”

Z podobnymi wpisami spotykam się od początku naszej przygody z dronami. Baaa, nawet nie wiem czy sami tak nie zaczynaliśmy, no może odrobinę inaczej ale o tym kiedy indziej. Każdy kto zastanawia się nad kupnem drona do celów rekreacyjno zarobkowych zapewne stanął przed dylematem "warto, czy nie warto kupować drona"? Być może dzisiejsza historia pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie. Po pierwsze, piszę ten tekst dlatego, że od ponad trzech lat jesteśmy w tej branży dosyć mocno osadzeni. Przeszło przez nasze ręce sporo kopterów, na użytek własny ale też masę sprzedanych dronów w naszym sklepie (Sklep z dronami) naszym klientom. Nierzadko utrzymujemy kontakt z klientami naszego sklepu i śledzimy ich historie.

Na podstawie tych obserwacji oraz naszych doświadczeń przedstawię Ci naszą subiektywną listę argumentów przeciwko zakupowi drona.

1. Drony nie latają same i same nie robią zdjęć.

Po pierwsze drony nie latają same. Nie ma drona, który wyleci z Twojej kieszeni i przez następne 2 kilometry zjazdu na nartach sfilmuje Cię na stoku a później gotowy materiał pokaże w sieci. Aby robić dobre ujęcia, będziesz musiał sporo potrenować. Aby zmontować film z wakacji… sam wiesz jak to jest z filmami z kamery lub z telefonu. Nigdy nie ma dobrego czasu na ich montaż.

2. Dron nie zarobi dla Ciebie pieniędzy.

Myśląc o zarobkowym filmowaniu dronem powinieneś pamiętać, że w chwili obecnej w Polsce jest kilka tysięcy właścicieli dronów ze świadectwem kwalifikacji UAVO. Oni pracują ciężko nad tym aby dron pracował dla nich Smile Jeżeli chcesz zarabiać na dronach powinieneś co najmniej przeczytać od deski do deski naszego bloga.

3. Nie wszystkie Twoje zdjęcia z drona i nakręcone filmy będą popularne w sieci.

Masz swój fanpage, publikujesz już jakieś ciekawe materiały, nagle, trach, Twoje zdjęcie dostało jednego lajka… Smutek, żal, brak siły aby działać dalej. To dopiero początek, pojawią się hejty, podkradanie Twoich zdjęć, wyśmiewanie… Jeżeli chcesz prowadzić swoją stronę, FP lub publikować materiały w sieci powinieneś być gotowy na takie niespodzianki.

4. Klienci na filmowanie i fotografię z drona nie przyjdą do Ciebie sami.

Tak jak pisałem w punkcie drugim, praca z dronem to przyjemny i pełen przygód fach ale bardzo ważne jest dbanie o klientów i ciągłe poszukiwanie nowych zleceń. To nie jest tak, że każdy szuka w internecie usług filmowania dronem i cały Twój kalendarz w pierwszym roku będzie zapełniony po brzegi. Na co dzień obserwuję moich dobrych znajomych, którzy miesiąc po miesiącu wytrwale poszukują i zdobywają nowych klientów. Jeżeli jesteś na to gotowy to lecimy do następnego punktu.

5. Dron nie mieści się do kieszeni.

Dron jaki jest każdy pewnie widział, wymiary każdego koptera są podane w sklepie internetowym. Musisz jednak pamiętać, że aby zabrać drona na wakacje, potrzebujesz: drona, aparaturę (potocznie 'pilot'), tablet, ładowarki, dodatkowe baterie, zabezpieczenia gimbala, być może dodatkowe śmigła, pudełko z kartami pamięci plus ewentualny zestaw kabli. To wszystko nie zmieści się do podręcznego bagażu, nawet jeżeli miałeś w planach kupić sobie na wakacje tylko Mavic Air. Po prostu weź to pod uwagę, kiedy będziesz zastanawiał się nad kupnem drona na wakacje.

6. Aby zarabiać na dronowaniu potrzebujesz czegoś więcej niż tylko samego drona.

Zerknij proszę na poprzednie wpisy, dowiedz się jak filmować oraz czego potrzebujesz dodatkowo abyś mógł zacząć swoją przygodę z filmowaniem dronem. Jeżeli drona będziesz używał tylko do wyjazdów wakacyjnych dodatkowych akcesoriów będzie zapewne dużo mniej jednak mimo wszystko warto zadbać o power bank, dysk zewnętrzny, akcesoria do przewożenia drona i inne tak zwane peryferia (pisałem o tym szerzej na jednym z wcześniejszych wpisów). 

Jeżeli natomiast dotarłeś do końca artykułu i nadal chcesz kupić drona, to gratuluję nowej pasji. Wydrukuj ten wpis, pokaż żonie, partnerce, rodzicom i powiedz: już wiem, mam już ten temat solidnie przemyślany Smile

A potem? Do zobaczenia nad dachami! Smile

Dodaj komentarz