Długie czasy otwarcia migawki w dronach

2016/10/27
rafal
Urząd Gminy Bestwina z drona nocą

Co to jest i jak wpływa na jakość zdjęć czas otwarcia migawki aparatu w dronie? W fotografii naziemnej czas otwarcia migawki jest bardzo ważnym elementem ustawień manualnych podczas wykonywania zdjęć zarówno w nocy jak  i w dzień. Ogólnie rzecz ujmując, im dłuższy czas otwarcia migawki, czyli naświetlania zdjęcia, tym więcej światła dostarczamy do stworzenia zdjęcia. Prościej ? Im dłuższy czas tym jaśniejsze zdjęcie. Jeszcze inaczej, im ciemniejsze warunki, tym powinniśmy ustawić dłuższy czas. Oczywiście wszystko załatwia nam zazwyczaj automat, jednak przy automatycznych ustawieniach aparatu nie zrobimy ciekawych zdjęć nocnych, na których widzimy tylko smugi samochodowych reflektorów, a nasze oczy cieszą widoki pięknie oświetlonych ulic. Do tego potrzebujemy właśnie manualnych ustawień aparatu. W przypadku fotografii 'z ziemi' czas otwarcia możemy ustawić od setnych, tysięcznych sekundy aż po bardzo długie okresy.  Dzięki zastosowaniu takich ustawień możemy wykonywać zdjęcia nocne wizualizujące ruch gwiazd na niebie, ruch samochodów, sztuczne ognie, czy błyskawice rozświetlające niebo. Natomiast w dzień poprzez otworzenie migawki na długi czas możemy wyeliminować ruchome elementy na zdjęciu, a pozostaną nam tylko te statyczne, czyli możemy wykonać zdjęcie bardzo ruchliwej ulicy, na której elementy ruchome (ludzie lub samochody) nie będą widoczne. Innym ciekawym efektem jest rozmycie wody w rzece lub wodospadzie przy statycznym krajobrazie leśnym. W przypadku zdjęć z długimi czasami podczas dnia wspomnieć należy jeszcze o filtrach, ponieważ zbyt długi czas otwarcia migawki powoduje, że światła mamy za dużo i aby ograniczyć dostęp światła musimy użyć specjalnych filtrów szarych. Jak widać, temat z każdym akapitem robi się ciekawszy, dlatego ze swojej strony zachęcam do eksperymentów. Natomiast bardzo ważnym elementem fotografii z długimi czasami otwarcia migawki jest odpowiednia stabilizacja aparatu, o czy m pisałem jakiś czas temu w artykule:

https://naddachami.pl/blog/stabilizacja-w-filmach-i-fotografii-nocnej-pr...

Ktoś zapyta, po co w takim razie to krótkie czasy ?  A no właśnie po to aby zdjęcia były jak najmniej poruszone lub aby uchwycić w locie jakiś bardzo szybko poruszający się obiekt, taki jak piłka, samochód rajdowy lub kula wystrzelona z pistoletu. Im przedmiot porusza się szybciej, tym czas musi być krótszy aby obraz nie był rozmyty.

Wracając do stabilizacji: w fotografii naziemnej mamy oczywiście do dyspozycji statyw, z którego powinniśmy bez wątpienia skorzystać, czy to ze specjalnie dedykowanego statywu, czy poprzez ułożenie aparatu na nieruchomej powierzchni. Ludzka ręka jest na tyle mało stabilna, że w przypadku dłuższych czasów, zdjęcia są po prostu rozmazane. Już pozostawienie migawki otwartej na 1/4 sekundy w aparacie trzymanym w drżącej dłoni powoduje, że mamy rozmyte zdjęcie. No OK, co ze statywem w dronie ? Wink No tutaj z pomocą przychodzą nam gimbale, czyli urządzenia elektronicznie stablizujące kamerę drona. Dodatkowo w przypadku modelu DJI Phantom kamera wisi na specjalnych gumeczkach, które dodatkowo redukują wszelkiego rodzaju wstrząsy. Gumki te koniecznie trzeba wymieniać, z naszego doświadczenia wynika, że minimum 1 raz na kwartał, ponieważ po takim czasie guma staje się sztywna i nie spełnia swojej funkcjonalności. Wracając do zasad dobrze wykonanego zdjęcia nocnego multikoptera z długim czasem otwarcia migawki to po pierwsze dobre warunki atmosferyczne, bezwietrznie, najlepiej bezchmurnie i bez mgły. Żaden gimbal nie poradzi sobie z podmuchami wiatru w takim stopniu aby zdjęcia wyszły nieporuszone. Po drugie cierpliwość i czas na próby. Musimy dobrze rozeznać miejsce, które fotografujemy, czasem dobrze oświetlona ulica pozwoli nam na wykonanie pięknej fotografii z quada (quadkoptera) w 1 sekundowej sekwencji. Czyli próby próby i jeszcze raz próby, w końcu przecież możemy wisieć w powietrzu nawet te 20 minut więc sporo tego można cyknąć ;). Po trzecie, może i oczywiste,  ale warto pamiętać o tym aby wyłączyć dodatkowe oświetlenie w dronie, powoduje ono zakłócenia w kolorystyce nocnej fotografii. Najciekawsze nasze produkcje, to ustawienia aparatu na czasy od 1 sekundy do maksimum 3, dobra pogoda, świetny pomysł, nasze piękne okolice no i oczywiście jak to bywa odrobina szczęścia. Aaa no i byłbym zapomniał oczywiście ustawienia czułości ISO ale o tym w następnym artykule, bo ten jest na temat długich czasów Wink

,
Kategoria: 

Dodaj komentarz