Gdzie przechowywać materiał foto i wideo z drona?

2017/05/19
rafal
Archiwizacja danych QNAP

Kupiłeś drona, najpierw skromnie, kilka zdjęć, kilka filmów w jakości 720p, później uzbierałeś na lepszy sprzęt i zacząłeś kręcić materiał full hd, ale jeżeli naprawdę widzisz swoje miejsce w branży filmowania z powietrza zapewne albo już kupiłeś albo zastanawiasz się nad przestawieniem się i przygotowaniem do pozyskiwania materiału foto i wideo w jakości 4K. O tym czy taka jakość jest na dzień dzisiejszy wykorzystywana i czy ma zastosowanie w półprofesjonalnych produkcjach można by dyskutować. Każdy ma na ten temat swoją opinię. Natomiast nie podlega dyskusji, że materiał foto i wideo w jakości full HD i wyższej zajmuje gigantyczne przestrzenie pamięci dyskowej. Niezależnie od tego, czy masz kamerę wideo, dobrej klasy aparat fotograficzny, czy drona z kamerą, wiesz, że archiwizacja materiału to nie lada wyzwanie. No bo, czy pozostawić u siebie cały surowy materiał, czy może po prostu tylko efekt mojej pracy, a co jeśli klient poprosi o dodatkowe materiały za kilka tygodni? A co jeśli przy okazji filmowania budowy, w tle udało się uchwycić cenny widok, starego budynku, który po miesiącu został wyburzony? Zawsze pozostaje w głowie dylemat, czy usuwany materiał się przyda, czy tylko niepotrzebnie zajmuje przestrzeń na dysku. Spoglądając na liczby, to bardzo łatwo oszacować, że całkiem przyzwoitej pojemności dysk, np 1 terabajtowy, można zapełnić materiałami wideo i foto w kwartału. Nieraz wracaliśmy z 8 godzinnego planu zdjęciowego z pakietem 15 gigabajtów danych. Tak więc załóżmy, że jesteśmy ostrożni z usuwaniem materiału, postanawiamy go archiwizować pytanie gdzie i w jaki sposób. 

Płyty DVD lub Blu-Ray

Mamy na to kilka sposobów, które można używać w zależności od dostępnych środków finansowych. Pierwsze rozwiązanie które wydaje się najtańsze, jednak najbardziej ryzykowne i czasochłonne, to archiwizacja materiałów na płytach DVD lub bluray. Ale czy faktycznie najtańsze? Koszt archiwizacji materiału o pojemności 1TB na płytach DVD to ponad 200zł!! Czy nie lepiej rozglądnąć się za dyskiem twardym? Archiwizacja materiału na płytach dvd wymaga ogromnej konsekwencji, systematyczności i uporządkowania. Nie raz zdarza się, że próba odczytu materiału z takiej płyty po dwóch latach kończy się porażką, ze względu na zużycie materiału użytego do produkcji płyty lub wpływ warunków atmosferycznych na płytę.

Dyski twarde

Tak więc zastanówmy się nad dyskami twardymi, duuuużą liczbą dysków twardych. Jeżeli planujesz profesjonalne zajmowanie się usługami z drona, powinieneś oszacować liczbę materiału, który będziesz tworzył w kolejnych miesiącach i latach działalności. Na rynku pojawiają się dyski twarde o coraz to większej pojemności i w coraz to niższych cenach. Warto rozeznać ofertę i sukcesywnie zaopatrzać się w nowe nośniki. Zwróć szczególną uwagę na markę dysku i opinie o danym modelu w internecie. Swego czasu głośne były awarie 0,5 terabajtowych dysków marki na literkę S. Tak więc tutaj mamy sprawę również łatwą do oszacowania, 1 TB / x mcy w zależności od naszej aktywności w plenerze. Pamiętaj jednak o tym, że tutaj również nie unikasz ryzyka utraty danych, szczególnie w przypadku standardowych dysków magnetycznych. Zawsze istnieje i to nie małe ryzyko uszkodzenia mechanicznego dysku lub po prostu jego awarii. Aby się  przed tym ustrzec, warto przechowywać dane na minimum dwóch dyskach jednocześnie, wtedy awaria jednego pozwoli Ci odzyskać dane z drugiego. To bardzo uniwersalny i popularny model przechowywania danych. Można wykonywać czynność duplikacji danych ręcznie, połączyć dyski w tzw RAID lub wykorzystać do tego urządzenie zarządzające danymi na dyskach na przykład marki QNAP. Są to tak zwane dyski sieciowe o których można poczytać w internecie. To jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania i archiwizacji danych.

Chmura

Ostatnim opisywanym przeze mnie sposobem jest przechowywanie swoich danych w tak zwanej chmurze. Czyli korzystanie z oferty różnego rodzaju firm, które udostępniają swoje nieskończone przestrzenie dyskowe za miesięczną opłatą. Jest to chyba najwygodniejsze rozwiązanie, pozwalające na dostęp do naszych danych w trybie on line, z każdego miejsca na ziemi w sposób błyskawiczny i z możliwością wyszukiwania i katalogowania danych. Dla przykładu nielimitowaną przestrzeń dyskowa GDrive można zakupić w abonamencie już od 8 euro miesięcznie. Czy jest to rozwiązanie bezpieczne? Oczywiście, że ma swoje plusy i minusy, plusem zdecydowanie jest cena oraz dostępność do danych. Minusem jest brak kontroli nad danymi, nie mam pewności kto ma do nich dostęp, mogę zgubić lub stracić login i hasło lub ktoś może mi takie dane wykraść. Mogę też stać się ofiarą ataku hakerskiego i wtedy do moich danych ma dostęp nieograniczona liczba osób. Zarówno rozwiązania fizyczne (dyski, płyty, dyski sieciowe) jak i rozwiązania chmurowe mają swoje wady i zalety.

Gdzie przechowywać materiały z drona?

Z naszego doświadczenia najlepiej sprawdza się zróżnicowanie i przez to minimalizowanie ryzyka. Jeżeli mam standardowe dane, przechowuję je na dysku. Dane ważne i bieżące przechowuję zarówno na dysku jak i w chmurze. Dane wrażliwe i bezwzględnie najważniejsze na minimum dwóch szyfrowanych dyskach twardy. 

,
Kategoria: 

Dodaj komentarz