A ile kosztuje dron ?

2016/10/20
rafal
Dron do nauki - Raider 3D

Dziś kilka słów o sympatycznych rozmowach z przechodniami i kibicami wielowirnikowców, których spotykamy na niemal każdym naszym filmowaniu w Bielsku-Białej i okolicach.

Zazwyczaj zaczyna się od pytania: a ile taki dron kosztuje, później: jak daleko lata no i jak długo na jednej baterii. Chociaż kilka razy pojawiło się również pytanie o to czy to silniki na baterie czy spalinowe. Prawda, swego czasu pamiętam przygodę z modelami latającymi z mini silniczkami spalinowymi. Szczególnie ważne podczas takiej konwersacji jest zachowanie szczególnej ostrożności, w końcu jesteśmy w trakcie operacji VLOS. Dlatego dobrze jest, kiedy ekipa filmująca składa się z dwóch osób, jedna kontroluje prace związane z filmowaniem dronem a druga zabezpiecza teren potencjalnego lądowiska, przy okazji rozmawiając z przechodniami :). Dobrze jest też, jeżeli istnieje taka konieczność zabezpieczyć sobie fragment terenu do lądowania taśmą, tak aby się nie okazało, że w momencie lądowania nie mamy do tego bezpiecznego miejsca. Pamiętajmy, że latanie nad ludźmi jest niedozwolone i niebezpieczne.

Wracając do tematu przewodniego o ceny drona, każdy z nas na początku swojej przygody zastanawiał się zapewne, ile kosztuje dron? Nie będę cytował miliona wątków na forach, ani pisał rozprawki na temat: "dron do 1 tyś pln". Napiszę, jak zaczęła się przygoda u nas, w Naddachami. Najpierw najcelniejsza uwaga, sugestia, rada kolegi należącego do grupy osób uprawiających wyścigi dronów: "kup coś małego, taniego, bez 'systemów', za 150pln i naucz się latać". Żaden symulator lotu dronem nie da Ci tyle praktyki, a przy tym wiedzy i zabawy ile mały dronik do treningów w domu. Faktycznie nasz Raider 3D za 130 zł spisał się w tym temacie świetnie. Następnie pojawiło się pytanie o drona z kamerą. Tutaj przyszedł nam z radą sklep z używanymi dronami i częćciami do dronów z Wadowic. Pewien sympatyczny Pan serwisant wysłuchał moich oczekiwań i planów, po czym stwierdził: na początek używany DJI Phantom 1 za około 1 tyś pln spokojnie się nada. Do tego zamontowana kamera GoPro 4 Black i lecimy. I tak również chętnie odpowiadam na pytania przechodniów. Na początek trening, później coś z kamerą GoPro, a później SKY is NOT the limit Wink Teraz na pytanie ile taki sprzęt kosztuje, odpowiadam, ten, którym latamy, no to trzeba z 6 tysięcy wydać ale zacząć można spokojnie od kilkuset złotych Smile

Dodaj komentarz