Jak przygotować drona do zimy?

2019/01/07
rafal

Czy można latać w mrozie? Do jakiej minimalnej temperatury lataliście DJI? Jak radzicie sobie ze zmrożonymi palcami podczas sterowania dronem? Latanie dronem w śniegu? Czy podczas lotów w zimie baterie szybciej się rozładowują? Jak uchronić się przed awariami drona w zimie? Zebraliśmy wszystkie kierowane do nas pytania oraz wszystkie nasze pomysły i wykorzystywane zasady przygotowania siebie i sprzętu do lotów w zimie i niskich temperaturach. Zapraszam do lektury.

Przygotowanie sprzętu do lotu w zimie

Po pierwsze, przygotowanie sprzętu. Droga droniarko, drogi droniarzu, za oknem śnieg po kolana, mróz, a Ty pewnie zastanawiasz się czy można latać dronem w takich warunkach i jak się do takiego lotu przygotować.

  • Bat​erie

Baterie – to element niezwykle wrażliwy na zimno i wilgoć, zadbaj o to aby przed lotem baterie miały temperaturę wyższą od zera, najlepiej wyciągnij je z plecaka / samochodu / torby bezpośrednio przed lotem. Uwaga: ważne aby sam dron chwilę postał na zewnątrz, bez baterii, w ten sposób nie doprowadzisz do zaparowania obiektywu. (wszyscy posiadacze okularów wiedzą o czym piszę Smile ). Pod żadnym pozorem nie lataj podczas opadów ciężkiego i mokrego śniegu, to zupełnie tak jakbyś chciał latać w deszczu. Jeszcze jedna ważna rzecz: wszystkie baterie zarówno te w dronie jak i te w smartfonie czy kontrolerze mają sporo mniejszą żywotność na mrozie i w zimnie. Oznacza to, że w warunkach obniżonej temperatury nie można opierać się na wskazaniach poziomu naładowania. Startujesz, latasz kilka minut i lądujemy. Żadnych rekordów, sami osobiście doświadczyliśmy sytuacji, w której w pewnej chwili wyłączył się tablet z aplikacją DJI ponieważ brakło mu baterii pomimo pozytywnych wskazań na ekranie.

  • Dron

Dron – tak jak pisałem przed momentem, sam dron powinien przez moment przed startem pobyć sobie na zewnątrz. Dzięki temu wyrówna się temperatura całego mechanizmu, wszystkie mechaniczne elementy będą reagować podobnie no i obiektyw przestanie parować. Co ważne, warto unikać częstego przenoszenia drona z pomieszczenia na zewnątrz, ponieważ powoduje to zawilgotnienie sprzętu. Nasza zasada: jeżeli latam w zimie, to nie wracam do domu ‘ogrzać’ sprzętu. Po pracy wracając do domu, staram się ‘wysuszyć’ sprzęt przez trzymania go minimum 48h w pomieszczeniu o pokojowej temperaturze. Innymi słowy drony w zimie powinny dłużej odpoczywać po pracy Smile

  • Operator

Operator – to kolejny najważniejszy element wrażliwy na zimno Wink a szczególnie nasze palce. Zadbaj o ciepłe rękawiczki przed lotem, zapewne podczas operacji je zdejmiesz. Ważnym elementem jest również Twój ubiór. Pamiętaj, że sama kamizelka odblaskowa nie chroni od zimna, a stojąc nieruchomo na mrozie można mocno zmarznąć. Dlatego: ciepła kurtka, czapka, rękawiczki, kamizelka odblaskowa no i oczywiście plecak z bateriami ‘ubranymi’ w etui do baterii.

Latanie dronem w zimie a gwarancja

A czy w ogóle można latać w zimie? Wszystko zależy od sprzętu jaki posiadasz, warunków gwarancji oraz tego jak bardzo zależy Ci na ujęciach. Warunki gwarancji producenta DJI często wskazują na loty TYLKO i wyłącznie powyżej zera. (modele profesjonalne, mogą zgodnie z opisem technicznym latać poniżej tej wartości). A rzeczywistość pokazuje, że nasze (nasze i Wasze) Phantomy świetnie spisują się nawet w temperaturze minus 16 st. C.

Czy warto latać dronem w zimie?

Warto ale nie podczas opadów śniegu, warto ale nie w miejscach zaludnionych, gdzie potencjalna awaria sprzętu mogłaby zagrozić osobom postronnym, warto, zdecydowanie warto mieć choć jeden ciekawy materiał z drona w zimie, warto zobaczyć jak wygląda świat sponad dachów pokryty cały śniegiem.

Ps. a widzieliście jak wygląda startujący dron z zaśnieżonej powierzchni? Smile

Do zobaczenia nad dachami Smile

 

,
Kategoria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika Jacek

Swoim Phantomem 3 latałem w temp. -3 stopnie, nie bylo zadnych problemow, nawet czas lotu nie skrocil sie jakos znaczaco, nie mierzylem go ale nie bylo to w ogole odczuwalne. Poza tym zadnych problemow ze sterowaniem, elektroniką itd. Mysle, ze przy najblizszej okazji o ile temperatura spadnie jeszcze bardziej wyprobuje sprzet ponownie.

Ocena: 4 (2 votes)

Dodaj komentarz