Jak tworzyć zdjęcia jak z pocztówki

2018/12/03
szymon
Jak tworzyć zdjęcia jak z pocztówki z drona

Czy wydaje Ci, że Twoim zdjęciom daleko do fotografii z magazynu National Geographic? Kiedy porównujesz swoje prace z innymi, ciągle im czegoś brakuje. Kolory nie takie, brakuje tego czegoś co przyciąga uwagę. Niby wszystko jest takie jak w rzeczywistości ale zdjęcie nie oddaje tego co chciałeś pokazać? Spokojnie też przez to przechodziliśmy. Dziś opiszę w 6 punktach na co powinieneś zwrócić uwagę aby Twoje zdjęcia były jeszcze ciekawsze. Omówimy zasady wykonywania zdjęć, proces obróbki zdjęć oraz to od czego jeszcze zależy ostateczny finalny wynik Twojej pracy. Kiedy zastosujesz się do poniższych wskazówek, jestem pewien, że niebawem będziesz mógł się pochwalić publikacją swoich zdjęć na pocztówce lub kalendarzu.

Zapraszam Cię do kilku wskazówek, które odpowiedzą na pytanie jak robić lepsze zdjęcia z drona!

1. Po pierwsze nauka i doświadczenie

Każde następne zdjęcie jest lepsze od poprzedniego. Trening czyni mistrza. Każdy dobry fotograf ma na swoim koncie setki tysięcy zdjęć. Rynek dronów to kilka ostatnich lat, zakładam, że jesteś posiadaczem drona od roku, może dwóch. Przed Tobą sporo do nauki. Czytaj poradniki, podpatruj innych, oglądaj swoje zdjęcia i notuj wnioski na przyszłość. Każde Twoje zdjęcie niesie ze sobą wskazówkę do wykonywania następnych. I pamiętaj to, co u nas w zespole powtarzamy sobie przy każdym wyjeździe w plener: nie ma zmarnowanych sesji, każda nas czegoś uczy.

2. Po drugie odpowiedni kadr

Najpierw poczytaj trochę teorii. Złoty podział, zasady kadrowania zdjęć, jakich kadrów unikać itp. Wiele znajdziesz już na naszym blogu. Warto również poczytać odrobinę fachowej literatury lub przeglądnąć kilka czasopism o tematyce fotografii. Jest tego na rynku sporo, a przecież w pewnym sensie fotografia z drona to po prostu specyficzny rodzaj fotografii. Dziś w tym temacie pozostawię Cię z jedną radą, mianowicie, lepiej dobrze zaplanować kadr wcześniej, chwilę popatrzeć w monitor i się zastanowić i zrobić kilka ujęć właśnie wybranego kadru. Warto pamiętać o powiedzeniu, które zasłyszałem w tv: ‘śmiech na planie, płacz na ekranie’ Wink Podejdź do tematu poważnie i z przemyśleniem.

3. Pogoda Twoim sprzymierzeńcem

Pogoda może pomóc ale być również twoim przeciwnikiem. Warto abyś wiedział w jakich warunkach wychodzą dobre zdjęcia. Jak pokazują mistrzowie fotografii nie ma złej pogody na zdjęcie, jednak w naszym półamatorskim świecie im lepsza pogoda tym łatwiej nam będzie stworzyć coś pięknego i godnego uwagi.

4. Sprzęt

Nie bez znaczenia dla dobrych zdjęć ma odpowiedni sprzęt. Nie przejmuj się tym na początku. Tak samo jak trening latania można odbyć na poczciwym DJI Phantom 1, tak samo na początek do zdjęć wystarczyć Ci może chociażby najprostsza Syma lub DJI Tello. Chodzi o zdobycie doświadczenia, naukę i testy wszystkich opisanych wyżej aspektów. Przecież nawet zwykłym telefonem można zrobić zdjęcie roku a sprzęt za kilkaset tysięcy złotych nie zrobi za Ciebie dobrego zdjęcia. Po kilku miesiącach a może sezonach zaczniesz odczuwać potrzebę zakupienia lepszego obiektywu, drona, kamery, filtrów ale to z czasem i dopiero kiedy do tego dojrzejesz Smile . Na start wystarczy prosty aparat. Kiedy zaczniesz zauważać takie niewygodne elementy jak ‘skrzywione’ budynki, ziarno na zdjęciu, zbyt ciemne kadry w ujęciach nocnych czy efekty abberacji sferycznej w dronie ooo to informacja, że czas rozglądnąć się za czymś lepszym.

5. Obróbka materiału

Zanim nowy zdecydujesz się na nowy sprzęt to zapewne na samym początku kariery warto poświecić czas na naukę obróbki materiału foto. Każde zdjęcie, które widzisz w sieci zostało poddane obróbce. Kolory, korekta zniekształceń, przycięcia, zmiana kadrowania, nasycenie, ostrość, usunięcie szumów i inne zabiegi sprawiają, że zdjęcia są jak do katalogu. Zanim uznasz, że Twój sprzęt nie potrafi, zastanów się, czy aby nie warto podszkolić się z programów graficznych. Aby się o tym przekonać wykonaj mały TEST: zapewne masz wśród znajomych jakiegoś grafika, lub twoi znajomi mają wśród znajomych grafika lub fotografa. Wybierz jakieś ciekawe zdjęcie ze swoich lotów (dobrze gdyby były w formacie RAW) i poproś grafika aby poświęcił kilka minut i spróbował ‘wycisnąć’ z niego jak najwięcej. Nie masz znajomego, zagadaj do nas, pomożemy, obrobimy Twoje zdjęcie tak w ramach naszej blogowej znajomości Smile Taki test da Ci odpowiedź na to ile jeszcze nauki przed Tobą ale również zaskoczy Cię jakie dobre zdjęcia już robisz Smile

6. Raz jeszcze nauka i doświadczenie

Co by tutaj dużo nie pisać, aby robić doskonałe zdjęcia z drona, trzeba przede wszystkim dużo ćwiczyć. Dlatego już z tego miejsca zapraszam Cię do następnego artykułu, gdzie podamy Ci 21 ciekawych miejsc i sposobów na zimową fotkę z drona. Pakuj sprzęt i …

Do zobaczenia nad dachami Smile

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz