Jak zrobić timelapse z drona - 10 wskazówek

2017/03/04
rafal
Naddachami Gemini Bielsko-Biała

Co raz częściej na forach i portalach społecznościowych pojawiają się filmy w technice Timelapse. W dzisiejszym artykule przeczytasz co to jest timelapse, jak poprawnie stworzyć film poklatkowy i jak zrobić dobry timelapse z drona.

                Timelapse, inaczej film poklatkowy to niezwykle efektowna technika, która w pierwotnej wersji miała za zadanie pokazać ruch, zmiany tak wolne, że nieuchwytne dla ludzkiego oka, na przykład wschód słońca, gwiazdy przemieszczające się po niebie, czy rosnącą trawę. W skrócie technika wykonywania timelapse polega na wykonaniu przez długi okres czasu dużej liczby zdjęć w porównywalnych odstępach czasu, a następnie połączenie tych zdjęć w całość, krótki film. Dodatkowym efektem w technologii timelapse jest wprowadzenie ruchu obiektywu kamery, czyli podobnie wykonujemy zdjęcia ale każde zdjęcie wykonane jest po przesunięciu aparatu o minimalną odległość. Takie ruchome filmy poklatkowe noszą nazwę HyperLapse. W dniu dzisiejszym skupimy się na technologii timelapse z drona oraz na zasadach tworzenia filmów poklatkowych. W dziesięciu prostych punktach dowiesz się jak zrobić film timelapse z drona, taki jak na naszej stronie.

                Zanim jednak przejdziemy punkt po punkcie do opisu tworzenia filmu czas na kilka danych liczbowych. Musisz być świadomy, że każda sekunda filmu poklatkowego to około 50 dobrych zdjęć, łatwo można policzyć, że minuta filmu to około 3tysiące zdjęć. Dlatego produkcja filmu poklatkowego to proces pracochłonny i wymagające dyscypliny, mamy oczywiście do tego świetne narzędzia w sieci i zaraz dowiesz się jakiego oprogramowania można użyć do produkcji timelapse.

1. Po pierwsze plan, musisz wiedzieć, co ma być przedmiotem filmu, zastanów się jak ustabilizujesz aparat, czy będzie to statyw, czy dron wiszący w powietrzu.

2. Kiedy wiesz już gdzie i i co będziesz fotografował, policz ile ma potrwać film. Policz, ile będzie to zdjęć oraz oszacuj wielkość danych. Nasz film zbudowany został z ponad 2000 zdjęć o łącznej wielkości 82 gigabajtów danych.  Pamiętaj że płynny film timelapse to około 50 zdjęć na sekundę.

3. Po trzecie parametry zdjęć, balans bieli, czas otwarcia migawki w aparacie, ekspozycja, to parametry, które powinieneś mieć ustalone zanim zaczniesz proces fotografii, każda zmiana w trakcie spowoduje widoczne zmiany w filmie.

4. O jakiej porze dnia i w jakim świetle będziesz wykonywał zdjęcia, czy będzie to timelapse w dzień, czy tak jak w naszym przypadku timelapse nocny, z długimi czasami.

5. Warunki atmosferyczne, przed filmem upewnij się, że nagle nie zacznie padać deszcz oraz, że wiatr pozwoli Ci wykonać stabilne zdjęcia (w przypadku timelapse z drona).

6. Cierpliwość, pamiętaj, że każda seria zdjęć musi być wykonana z nawet kilkuset zdjęć, w ustalonym zaplanowanym miejscu, w dobrych warunkach atmosferycznych przy pełnej atencji pilota.

7. Bezpieczeństwo, o tym będę pisał zawsze i przy każdej okazji, ponieważ dron to nie zabawka, ponieważ artykuł czytają wszyscy miłośnicy dronowania, pamiętajmy aby podczas lotów zadbać o bezpieczeństwo nasze i osób postronnych. Pamiętajmy również, że loty nad drogami są zakazane.

8. Oprogramowanie, tutaj pytań jest zazwyczaj najwięcej ale też kończy się praca operatora drona. W momencie kiedy mamy kilka tysięcy zdjęć do naszego filmu poklatkowego z powietrza, trzeba to "obrobić" w programie graficznym. Na obróbkę składa się:

 • odpowiednia regulacja balansu bieli
 • wyrzucenie zdjęć poruszonych, zamazanych, z różnych powodów nie nadających się do połączenia
 • odpowiednie wykadrowanie zdjęć,
 • wybór i decyzja ile zdjęć będzie 'brało udział' w danym fragmencie
 • połączenie zdjęć w całość
 • wystabilizowanie obrazu
 • montaż i renderowanie filmu

Do wszystkich tych operacji przydają się takie programy jak:

 • Avidemux,
 • Pinnacle Studio,
 • Lightroom,
 • czy Photoshop.

9. Montaż, powyżej kilka programów, w których możemy przygotować zdjęcia do montażu timelapse oraz hyperlapse z drona, następnym krokiem jest połączenie w całość, najlepiej z podkładem muzycznym i dodanymi opisami. Jak widać na naszym filmie, całość pracy polega na odpowiednim dobraniu muzyki, czasie przejścia, użycia efektów oraz dodania napisów początkowych, wszystkie te efekty dostępne są we wspomnianym oprogramowaniu.

10. Publikacja, ostatnia kwestia to publikacja materiału, to temat tak obszerny jak liczba zdjęć potrzebnych do montażu filmu timelapse Wink Naszą produkcję można 'zawiesić' na Facebook, na Youtube, Vimeo, czy komercyjnych portalach do hostingu wideo takich jak Wistia. Ponieważ pojawia się w tym zagadnieniu wiele pytań ale również możliwości, to postaram się go rozwinąć przy okazji wpisu o kwestiach technicznych związanych z filmowniem dronem.

Kiedy mamy już za sobą 10 wskazówek jak zrobić Timelapse, czas opracować plan, naładować pakiety, sprawdzić pogodę i lecieć do nieba Wink Polecam wszystkim, świetna zabawa. Zapraszam wszystkich do naszej galerii zdjęć i filmów, tam znajdziecie nasz najnowszy film poklatkowy z Bielska-Białej z naszego drona. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania, zapraszam do komentowania.

,
Kategoria: 

Dodaj komentarz