Krótki kurs filmowania dronem

2018/03/07
rafal
Kurs filmowania dronem

Cześć, dziś kurs filmowania dronem w pigułce, czyli coś od czego powinien zacząć amator filmowania dronem i jak powinien ćwiczyć aby robić w przyszłości profesjonalne wideo. Dziś czytasz, jutro drukujesz spis i wyruszasz w teren.

Dzięki dzisiejszemu kursowi nauczysz się jak robić płynne ujęcia i jakie ujęcia najczęściej wykorzystuje się w profesjonalnych produkcjach wideo. Dowiesz się też jakich się nie stosuje Wink

7 zasad filmowania dronem

Na początek 7 zasad filmowania, przeczytanych na anglojęzycznym forum, z którymi w stu procentach się zgadzam:

 1. Nisko i powoli (naddachami, nie wyżej niż 30 metrów nad ziemią)
 2. Długie ujęcia (minimum 30 sekund)
 3. W jednym kierunku (jeżeli już lecisz, to leć w jednym kierunku)
 4. Wyleć w górę i rozejrzyj się (zobacz jak wygląda teren, na co uważać, co jest fajnego w okolicy)
 5. Przeleć trasę na sucho (przed filmowaniem sprawdź, czy trasa jest ok., czy dron nie gubi zasięgu, czy gdzieś na trasie lotu nie ma kabli, słupów itp.)
 6. Przemyśl ujęcie (pod kątem poniższych rzeczy)
  1. Światło (filmuj tak aby słońce było za kamerą, ewentualnie z boku)
  2. Trasa (czy nic nie stoi – nie wisi na przeszkodzie)
  3. Tyłem czy przodem (filmuj lecąc do przodu, filmuj lecąc do tyłu)
  4. Kiedy ruch kamerą (obracaj się kiedy nie lecisz w konkretnym kierunku, to samo z gimbalem)
 7. Zacznij od prostych pojedynczych elementów (np. swojego domu)

OK. zasady zasadami, a teraz planujemy nasze szkolenie, które jutro z tą kartką przejdziesz Smile

1. Cel filmowania

Zapisz sobie co będzie twoim obiektem filmowania, celem do sfilmowania. Na jutro proponuję swój dom, drzewo w okolicy lub np. kościół. Krótko sformułuj:

Ujęcia budynku szkoły podstawowej nr 4 do filmu promocyjnego 60 sek.

2. Czas i miejsce akcji (czy można, zgoda, pozwolenia)

Sprawdź na mapie, gdzie to jest, czy są jakieś ograniczenia, czy wg DroneRadar możesz tam latać. Czy ewentualnie musisz uzyskać zgodę.

Sanok, ul. Gdańska. Teren niezabudowany, latanie rekreacyjne.

3. Sprzęt, przygotowania, ubezpieczenie

Czym będę dziś latał? No zapewne moim sprzętem. Sprawdzam czy mam wszystko ze sobą:

Dron/Pilot/Baterie/Kable/Tablet/KARTA SD Wink 

4. Jak filmujemy?

Tutaj odwołam się do ww. 7 zasad filmowania. Wyobraź sobie filmowany obiekt i zgodnie z zasadami zapisz sobie na kartce jak będziesz filmował.

Długie przeloty nad szkołą, w lewo, w prawo, wysokość 30m x 1ujęcie, wysokość 150m x 1

5. Kompozycja

Co chciałbym pokazać na filmie? Co ma widzieć oglądający, na przykład:

Budynek szkoły i okolica, co znajduje się za budynkiem, widok szkoły i gór w tle. Widok samej szkoły bez okolicy, bo z tyłu jest wysypisko śmieci.

6. Ustawienia kamery

Jeżeli jesteś początkujący zacznij od ustawień automatycznych. Żadnych eksperymentów z czasami, przysłonami, dziś ćwiczymy latanie i filmowanie. Na ustawienia przyjdzie czas.

7. Lecimy, jak ćwiczyć latanie?

 1. Ćwiczenia z płynności lotu – to ćwiczenia, które przydadzą Ci się na egzaminie UAVO Smile
  1. Po kwadracie – latasz dronem po kwadracie, gdzie bok kwadratu ma około 50 metrów długości, przód drona zawsze w kierunku lotu
  2. Po okręgu – okrążasz obiekt jak najpłynniej się da, nie używając lotu automatycznego
  3. Góra dół – latasz jak w punkcie 1, czyli po kwadracie ale na przemian w każdym z rogów lądujesz (2 m wysokości) i wznosisz się do następnego rogu (30 m wysokości)
  4. Tyłem i przodem – tyłem do przodu, przodem do tyłu, od siebie do siebie, tak abyś umiał lecieć w kierunku do siebie i filmować siebie.
 2. Tylko w miejscu – zawiśnij dronem i użyj gimbala oraz obrotu drona wokół własnej osi. Tak samo powoli jak latasz im wolniej tym lepiej. Nagraj 360 stopni wokół własnej osi ale tak aby ujęcie trwało minimum 2 minuty, zobaczysz jakie to trudne a mimo wszystko jak później świat wiruje na komputerze.
 3. Filmowanie obiektu. OK. jesteś gotowy, teraz wróć do punku 4 i 5, zaplanuj lot i do dzieła. Przygotuj ujęcia po dwa ujęcia długości minimum 30 s jak poniżej:
  1. Z dołu do góry
  2. Z lewej do prawej
  3. Obrót od lewej do prawej
  4. Oddalenie
  5. Przelot nad
  6. Pivot.

OK. jak na pierwszy dzień, to myślę, że wiele zrobiłeś. Jeżeli według Ciebie, które ujęcia są do poprawy, to lepiej zrób to zanim wrócisz do domu. Lepiej mieć materiał w nadmiarze.

Liczę, że materiał będzie dla Ciebie pomocny. Dziś nauczyłeś się podstawowych zasad filmowania, które pozwolą Ci kręcić już przyzwoite materiały wideo. Być może to pierwszy materiał do Twojego portfolio. Chcesz się ocenić, wyślij nam linka ze swoimi pracami. Smile

Tymczasem już teraz zapraszam osoby, które się jeszcze nie zapisały na pełne szkolenie o zarobkowym filmowaniu dronem: zgłoś chęć udziału w kursie.

 

,
Kategoria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika Michał

Świetny artykuł. Z przyjemnością się go czyta. Niedługo będę filmował z drona kościół na komunii, więc jak tylko poprawi się pogoda lecę poćwiczyć. Fajnie jakby były też artykuły o ustawianiu i przygotowywaniu kamery do filmowania i robienia zdjęć. Pozdrawiam!

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika rafal

Cześć Michał, miło to słyszeć, dziękujemy. 

Faktycznie uroczystości komunijne już niebawem, zostało kilka weekendów do treningów. 

Co do ustawień kamery do filmowania i robienia zdjęć, to tak jak pisałem w artykule, to materiał na oddzielny wpis. Jest zaplanowany właśnie o takiej tematyce na najbliższe tygodnie.

Zastanawiam się tylko, co miałeś na myśli pisząc o kamerze, tej w dronie, czy takiej 'naziemnej' Smile Ponieważ Naddachami to studio filmowe, możemy rozszerzyć nieco wpisy również o sprzęt naziemny. Daj znać Smile

Pozdrawiam !

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Michał

Dzięki za odpowiedź. No tak źle to sformułowałem. Miałem na myśli kamerę drona. Na razie tylko na tym chcę się skupić, aby zdjęcia i filmy z drona były przynajmniej poprawne.

Dodaj komentarz