Kurs filmowania wesel dronem

2018/09/06
rafal

Dziś zabieram Cię na krótki kurs filmowania dronem wydarzeń specjalnych, czyli wszystkich takich momentów, kiedy nie ma miejsca na pomyłki, powtórki, rozładowane baterie itp. Możesz użyć tej wiedzy do nauki filmowania wesel, pikników, pokazów, koncertów lub na przykład meczów piłki nożnej. Albo po prostu wykorzystać zawarte poniżej wskazówki aby ponieść swój poziom umiejętności operatora drona. Poniżej opisuję 10 wskazówek, które pomogą Ci profesjonalnie filmować dynamiczne wydarzenia.

1. Odpowiednie wcześniejsze przygotowanie

Przygotuj się już dzień wcześniej, jeżeli nie możesz się wybrać na miejsce filmowania, to przynajmniej sprawdź to miejsce na mapie. Skorzystaj z Google Maps, Google Street View, czy Map Targeo. Zorientuj się, czy w okolicy jest dużo drzew, czy przypadkiem nie ma tam stref NoFLyZone lub bliskiej obecności lotnisk czy zakładów produkcyjnych. Pamiętaj, że mocno zalesiony teren to spore utrudnienie dla operatora, być może będziesz musiał się mocno nagłówkować, jak ująć Młodą Parę wychodzącą z kościoła. Przy okazji, kiedy już wiesz, gdzie będziesz filmował, zastanów się nad kierunkami geograficznymi, czy na przykład będziesz zmuszony filmować pod słońce.

2. Plan działania – scenariusz

Przed godziną ‘0’, najlepiej na kilka dni wcześniej rozpisz sobie szczegółowy scenariusz. Taki przykładowy scenariusz działania możesz pobrać z naszej strony, korzystamy z niego bardzo często szczególnie podczas akcji filmowania wesel z drona. Być może i Tobie się przyda, jest do pobrania zupełnie za darmo. Pamiętaj aby stworzyć sobie taki plan działania z najdrobniejszymi szczegółami a później mieć go w dniu wydarzenia koniecznie wydrukowany. Umieściłem tam tylko najważniejsze kwestie potrzebne dla operatora drona a jak sam zauważysz to 24 pytania i niezbędne informacje potrzebne do rzetelnego przygotowania do filmowania. Plik do pobrania: Plan-scenariusz-filmowania-ślubu

3. Sprawdź pogodę

Oczywiście, że nie masz wpływu na pogodę, zapewne zastrzegłeś w umowie, że jeżeli warunki atmosferyczne nie pozwolą na latanie dronem, to nie będzie możliwości przygotowania materiału z powietrza. Niemniej jednak, jeżeli wiesz jaka będzie pogoda, możesz się odpowiednio przygotować. Może padać będzie tylko rano a popołudniu uchwycisz najważniejsze wydarzenia, a może dzięki aplikacji dowiesz się, że masz szanse na 15minutowe okno pogodowe, właśnie w momencie wyjścia Młodej Pary z kościoła. Warto być przygotowanym na takie sytuacje.

4. Zawsze miej ze sobą zapasowe akcesoria

Baterie, ładowarka, przetwornica, karty pamięci, dysk, laptop, WSZYSTKIE możliwe rodzaje kabli, zapasowy smartfon, pisałem już o tym nie raz. Pamiętaj, jeden kabelek może sprawić, że nie będziesz mógł wystartować w najważniejszym momencie ceremonii. Warto się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami.

5. Zaplanuj całe wydarzenie: start – czas lotu – lądowanie

Korzystając z wcześniej pobranego scenariusza w zielonych polach wprowadzasz wszystkie znane Ci godziny kluczowych momentów, obok warto zanotować sobie szacowany czas lotu. Dzięki temu, będziesz mógł oszacować liczbę potrzebnych pakietów, będziesz również spokojniej pracował, jeżeli zaplanujesz sobie miejsce i czas na naładowanie baterii

6. Bądź wcześniej na miejscu

Zadbaj o to aby być na miejscu pół godziny wcześniej. Sprawdź cały sprzęt. Porozmawiaj z osobami na miejscu, kierowca limuzyny, Młodzi, kamerzysta, fotograf. Warto aby oni mieli do Ciebie numer telefonu. Czasami te osoby będą chciały się z Tobą podzielić wartościowymi informacjami. Na przykład, którędy pojedzie samochód lub co ciekawego zaplanowano na trasie samochodu.

7. Zapoznaj się z terenem i możliwymi niebezpieczeństwami – balony, przewody, droneradar.

Podobnie i analogicznie jak punkcie pierwszym ale teraz już jesteś na miejscu. Rozejrzyj się, sprawdź teren, drzewa, przewody. Zorientuj się, czy Twoja obecność i hałas drona nie przeszkadza np. mieszkańcom, czy przypadkiem zajęty filmowaniem, nie naruszysz czyjejś prywatnej przestrzeni. O tych wszystkich aspektach warto pomyśleć przed godziną ‘0’.

8. Obserwator

Jeżeli tylko możesz, to: Weź ze sobą obserwatora. Zawsze to dodatkowa para oczu. Nie oszukujmy się, patrząc w ekran monitora, skoncentrowany na odpowiednich parametrach kamery, masz niezwykle mało czas na śledzenie drona. Dodatkowy operator, będzie Cię mógł ostrzegać o niebezpieczeństwach.

9. Wykonaj lot kontrolny

Wykonaj krótki lot testowy. Podczas lotu testowego odpowiedz sobie na krótkie 4 pytania:

 • czy działa GPS
 • czy materiał nagrywa się na kartę pamięci
 • czy mam wszystko potrzebne do latania
 • no i czy dron wystartował Wink

10. Bądź przygotowany

Bądź przygotowany na kilka minut przed godziną startu, czasem ktoś wyjdzie wcześniej, Młody Pan podjedzie szybciej niż planował, szkoda nie być przygotowanym. A kiedy już nadejdzie ta chwila, bądź maksymalnie skoncentrowany, działaj w skupieni i szybko ale filmuj według podstawowej zasady SLOW AND LOW, czyli powoli, nisko i ze spokojem Smile 

Filmowanie ślubów, wesel z drona - Bielsko-Biała

Pomysły na ciekawe ujęcia podczas ślubu

Jeżeli chodzi o to jak się przygotować do filmowania wydarzeń specjalnych to powyższa lista plus materiał do pobrania powinien dać Ci rzetelną podstawę do nauki. Poniżej zamieszczam również skrótowo listę najlepszych kadrów i ujęć przydatnych przy filmowaniu uroczystości. Traktuj ją jako podpowiedź i swojego rodzaju plan minimum. Jeżeli coś innego przyjdzie Ci do głowy lub klient będzie miał inne wskazówki oczywiście z nich skorzystaj.

Dom Pana Młodego

 • nalot na filmowany obiekt
 • odlot znad domu Pana Młodego tak aby finalnie pokazać okolicę
 • przelot nad domem
 • piwot wokół domu z ukazaniem okolicy
 • przelot wzdłuż drogi prowadzącej do domu
 • odprowadzenie samochodu Pana Młodego w stronę domu Pani Młodej

Dom Pani Młodej

 • podobnie jak wyżej

Kościół

 • przyjazd Młodej Pary
 • piwot wokół kościoła
 • wejście Młodej Pary statycznie
 • wyjście Młodej Pary statycznie
 • nalot na kościół
 • wznoszenie się wzdłuż wieży kościoła
 • odlot od kościoła tak aby pokazać okolicę
 • statycznie życzenia gości
 • bokiem wejście do kościoła
 • widok zegara na wieży kościelnej w momencie uroczystości
 • odjazd Młodej Pary

Proponuję Ci abyś wydrukował sobie powyższy materiał, tak abyś nie musiał się zastanawiać na miejscu, czego jeszcze nie masz i co byłoby świetnie umieścić w teledysku ślubnym. Zachęcam Cię do testów, ćwiczeń i współpracy z kamerzystami, często właśnie oni będą potrzebować tak wykwalifikowanego droniarza jak TY Smile

A w następnym odcinku bloga dowiesz się jak trenować umiejętności latania tak aby nabrać wprawy.

Do zobaczenia nad dachami Smile 

 

Komentarze

Obrazek użytkownika barwa

O. Fajna sprawa. Okazuje się, że są ludzie z pasją - którzy chętnie się podzielą wiedzą a nie warczą na siebie jak w przypadku forów specjalistycznych.
Wszedłm tu, aby zobaczyć kunszt i sposób filmowania profesjonalistów. Nie jestem zainteresowany zarabianiem za pomocą drona, ale chciałbym wiedzieć, jak zrobić dla siebie i rodziny fajny film.

Dziękuję Ci za wprowadzenie i udostępnienie części wiedzy - która według uczestników forów - uchodzi za wiedzę tajemną i nie każdy może dostąpić zaszczytu zbliżenia się choćby troszkę do tej wiedzy.

Dobra i pożyteczna robota..!

Pozdrawiam.

Ocena: 5 (2 votes)
Obrazek użytkownika szymon

Dzięki bardzo za miłe słowa! Nieba starczy dla wszystkich - nie mamy nigdy problemów z tym, żeby współpracować czy nawet dzielić się wiedzą Smile 

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika krzysiek

witam mam problem ,może jest nie na tym wątku ,ale proszę o wyrozumiałość. Oczywiście bylem wcześnie przygotowany wszystko jak w twoim artykule . Zaczynam filmować przyjecie a tu zacina sie sprzęt raz za razem i do wyrzucenia wszystko ,czy to może być wina smartfona samsung xcover4 ,zamieniam na tablet samsung sm t230 i jeszcze gorzej.. Tak sie przygotowałem ,ze szok 3 lot tym dji phantom4 advensed.
Mialem oczywiście wcześniej parę innych qladkopterow . Wiec loty raczej opanowane, bardzo dziekuje za wszelka pomoc ,pozdrawiam krzysiek

Obrazek użytkownika szymon

Krzysiek, dzięki za wiadomość. Takie rzeczy się zdarzają i w pierwszej kolejności szukałbym przyczyny w sprzęcie (smartfon, tablet). Jak się nie mylę to żaden z wymienionych nie jest wpisany do przetestowanych / sprawdzonych / dedykowanych urządzeń do obsługi DJI Go. Wystarczy, że w międzyczasie wpadła jakaś aktualizacja androida lub DJI Go i już mogło się zacząć gryźć ze sobą. Czy problem dalej występuje czy to był jednorazowy przypadek? 

Obrazek użytkownika Tomek

Kolejny świetny artykuł. Będę tu wracał. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz