Latanie dronem w zamkniętych pomieszczeniach

2017/04/15
rafal
Zmiana trybu ATTI

Od czasu do czasu pojawia się zlecenie, którego elementem ma być filmowanie w zamkniętym pomieszczeniu. Czasami jest to nasza pokusa aby przelecieć po jakimś opuszczonym budynku lub sfilmować przelot przez halę lub salę gimnastyczną. Zanim spróbujesz, przeczytaj ten wpis. Dzięki niemu dowiesz się, czy można latać dronem w zamkniętych pomieszczeniach, a jeżeli tak, to jakie ustawienia drona należy przyjąć aby latanie w hali było bezpieczne. A wiec od początku, czy można latać dronem klasy DJI Phantom z systemem GPS w zamkniętych pomieszczeniach? Oczywiście można, jednak aby się do tego przygotować, należy wziąć pod uwagę poniższe punkty:

  1. Czy faktycznie muszę latać dronem w tej sali / auli / hali? Zdarza się, że do zlecenia potrzebny nam jest przelot ale może to być przelot z dronem w ręce, po co nam film z drona z wysokości 2 metrów na uruchomionych silnikach, skoro możemy trzymać drona bez włączonych silników  w ręce i włączyć nagrywanie, wtedy gimbal również działa. Można użyć kamery DJI Osmo zawieszonej na wysięgniku, zastanów się, jeżeli to tylko możliwe nie ryzykuj startu drona w zamkniętym pomieszczeniu.
  2. Jeżeli lecisz, koniecznie użyj osłonek do śmigieł, dzięki temu, uchronisz przed zniszczeniem zarówno drona jak i elementy wewnątrz budynku w przypadku niekontrolowanego uderzenia. Z tego samego powodu staraj się nie używać super wytrzymałych śmigieł, np z włókna węglowego. Lepiej połamać śmigła aniżeli narobić dodatkowych szkód. Zostań przy śmigłach z tworzywa sztucznego.
  3. Zachowaj zwiększoną odległość od sufitu, ścian i przeszkód. Pamiętaj, że obraz, który widzisz na tablecie jest odrobinę oddalony, czyli może Ci się wydawać, że jesteś jeszcze daleko od przeszkody, tym czasem możesz prawie na nią wlatywać.
  4. Zmień ustawienia drona, w przypadku utraty sygnału. Ustaw na Hoover, czyli w momencie kiedy dron straci kontakt z nadajnikiem powinien automatycznie zawisnąć a nie wzlatywać na ustaloną wysokość jak to jest w ustawieniach domyślnych, bo może się okazać, że po utracie sygnału, dron automatycznie będzie chciał się wzbić na ustaloną wysokość i uderzy w sufit.
  5. A teraz duuużo o GPS w zamkniętych pomieszczeniach. Czy używać trybu z GPS w zamkniętych pomieszczeniach, jaki tryb najlepiej włączyć? Co to jest tryb ATTI ? Czy tryb GPS zadziała wewnątrz budynku ? Wszystko zależy od budynku i drona. Poniżej wyjaśnię co to jest tryb ATTI i kiedy go używać, natomiast wbrew opiniom, pamiętaj, że możesz i powinieneś używać tybu GPS w pomieszczeniach ale TYLKO w momencie kiedy sygnał jest przekazywany z minimum 8 satelit. Przejdź się po pomieszczeniu na 'sucho' i sprawdź, czy w większości miejsc masz wystarczający sygnał z satelit, jeżeli tak, wtedy według mnie powinieneś pozostać w trybie GPS, pamiętaj, że zawsze możesz szybko przełączyć się w tryb ATTI.

Wszędzie tam, gdzie sygnał GPS jest zakłócony, w budynkach, w halach, pod wiaduktami, nad elektrociepłowniami, możesz mieć sygnał ze zbyt małej liczby satelitów, wtedy konieczne będzie przestawienie sterowanie w tryb Attitude, systemy GPS i Vision Positioning System wtedy nie działają. Dron wykorzystuje jedynie barometr do stabilizacji. Multikopter wraca do punktu startu na przykład kiedy straci sygnał nadajnika, czyli uruchamia tryb RTH, pod warunkiem, że punkt  Home Point został wcześniej ustalony.

Baaardzo ważne abyś nauczył się  latać w tym trybie, można uratować mulitikopter przed ucieczką, lub zderzeniem z budynkiem, kiedy stracimy sygnał GPS i przełączymy w tryb ATTI. Również w przypadku wysokiego wskaźnika KP warto pamiętać a trybie ATTI. Jak zachowuje się dron w takim trybie ? Koniecznie spróbuj, na zewnątrz, jako nauka latania i zdobywania nowych doświadczeń. Podpowiem Ci tylko, że w trybie ATTI dron 'pływa', utrzymuje wysokość, natomiast jest poddatny na podmuchy powietrza.

Pamiętaj, że w pomieszczeniach również masz podmuchy powietrza, przeciągi, otwarte okno, drzwi do hali czy nawet podmuch od samych silników z drona, dlatego ponad wszystkie rady jakie zawarłem w tym artykule, zachowaj szczególną ostrożność podczas latania dronem w zamkniętych pomieszczeniach. 

,
Kategoria: 

Dodaj komentarz