Najlepsze ustawienia do zdjęć nocnych z drona

2018/03/28
rafal
Najlepsze ustawienia do zdjęć nocnych z drona

Co zrobić aby Twój dron robił super ostre zdjęcia w nocy? Jakie ustawienia kamery zastosować aby filmy nocne nie miały szumów, a filmowane elementy były wyraźne? Manualne ustawienia kamery drona do ujęć nocnych to podstawa. Jeżeli wydaje Ci się, że to zbyt skomplikowane zapraszam Cię do super prostego artykułu. Już dziś zrobisz swoją pierwszą wieczorną produkcję.

Po pierwsze, dzisiejszy wpis będzie prosty i krótki. Nie będę przytaczał zbyt dużo teorii i nie będę się rozpisywał na temat różnych wariantów. Będzie szybko i na temat, tak abyś jeszcze dziś mógł wypróbować ustawienia, o których piszę. Zaproponuję Ci rozwiązania, które sprawdzają się w naszych produkcjach.

Po drugie to najważniejsze co musisz wiedzieć, to to, że w przypadku zdjęć nocnych liczą się dwa ustawienia w dronie. ISO – tak zwana czułość oraz czas otwarcia migawki, czyli inaczej to jak długo robione jest zdjęcie. Im niższe ISO (wartości 100, 200) tym zdjęcie ciemniejsze i trzeba wydłużać czas (wartości 1 sek, 1,5 sek, czasem nawet 2 sek). Im wyższe iso (wartości 1600, 3200) tym zdjęcie jaśniejsze, można mocno skrócić czas (wartości 0,125 sek). Proste prawda?

Pamiętaj, że im dłuższy czas (wartości powyżej 2 sek) tym większe niebezpieczeństwo, że zdjęcie będzie nieostre i rozmazane. Natomiast im wyższe ISO, tym większa obawa, że na zdjęciu pojawią się tak zwane szumy, czyli plamki w najciemniejszych miejscach. Ok. zatem, co do zanotowania przed wyjściem na trening?

Najlepsze ustawienia do zdjęć nocnych z drona:

w przypadku Phantom 4 Pro, najlepiej sprawdzają się ustawienia: 

ISO – 100, czas migawki od 1 – 1,5 sek 

Ok. teraz najlepsze ustawienia do filmowania dronem w nocy. Tutaj koniecznie trzeba zwiększyć parametr ISO, minimum wartość 800. W przeciwnym wypadku będzie za ciemno. W przypadku filmów nocnych musisz pamiętać znów o dwóch parametrach: ISO, pisałem wcześniej oraz czas migawki tzw Shutter. Im mniejsza wartość Shutter tym jaśniejszy film. Nie wdając się zbytnio w szczegóły, weź kartkę do notowania i zapisz: 

Najlepsze ustawienia do filmów nocnych z drona: 

w przypadku Phantom 4 Pro, najlepiej sprawdzają się ustawienia:

ISO – 1600, Shutter – 50 

A co jeżeli te parametry nie dają według Ciebie oczekiwanej jakości?

Pozostają Ci jeszcze 3 sposoby.

  1. Odpowiednie warunki atmosferyczne – przejrzystość powietrza, brak wiatru, brak zachmurzenia, księżyc w pełni, lepiej oświetlona okolica – to wszystkie poprawiacze jakości materiałów nocnych.
  2. Super trik do zdjęć nocnych, o którym pisałem już wcześniej, uchwyć moment, kiedy zaświecają się latarnie, a na horyzoncie jeszcze widać ślad po zachodzącym słońcu, wtedy masz dużo więcej światła, dzięki czemu, możesz zmniejszać ISO i skracać czas.
  3. Jeżeli to wszystko zbyt mało dla ciebie, warto poszukać sprzętu o lepszych parametrach. Do dobrych produkcji polecam Phantom 4 Pro, a do profesjonalnych ujęć dron z podwieszoną lustrzanką.

A więc do dzieła, trenuj i do zobaczenia Nad dachami Smile

 

Kategoria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika Michał

Witam, super materiał z niecierpliwością wyczekiwany :-). Pogoda w ostatnim czasie nie pozwalała na lot i postanowiłem wypróbować ustawienia z otwartego okna (oczywiście phantom miał wyłączone silniki i był bez śmigieł :-D). Mimo, że to nie to samo co widok z kilkudziesięciu metrów, dla mnie było to wystarczające, żeby poeksperymentować i poćwiczyć z ustawieniami kamery. Tak jak pisaliście, w moim przypadku ustawienia były zależne od warunków i ilości światła.
Oprócz ustawienia ISO, w Phantomie 4 pro jest też opcja Aperture. Z tego co wyczytałem, jest to regulowanie otworu przysłony. Czy zmiana tego ustawienia wpływa też znacząco na jasność zdjęć i kiedy najlepiej jej używać? Z góry dziękuję za odpowiedź i czekam na następny artykuł. Pozdrawiam

Dodaj komentarz