Obróbka materiału wideo z drona

2017/09/07
rafal

Jeden z naszych czytelników zadał pytanie odnośnie programów, których używamy do obróbki wideo. Dziś krótko odpisując na jego pytania podzielę się z Wszystkimi naszym warsztatem do montażu filmów z drona. Zacytuję fragment maila w od Bartka z firmy Dronic:

"Materiał z mojego drona to MP4 lub MOV w rozdzielczości 4K. Przyznam sie że korci mnie używać w ustawieniach 50 klatek/sek. - lepszy obraz przy dynamicznych ujęciach. Proszę o radę lub podpowiedź jakim programem warto się zainteresować. Jakiego programu używacie. Chodzi o to aby program mógł przyciąć film, miał jakieś proste filtry, mógł zrenderować materiał."

Bartku, dziękujemy za zainteresowanie, jest to zagadnienie, które jak się domyślasz, nurtuje wielu początkujących, również my staliśmy przed podobnymi dylematami na początku naszej przygody z przygotowywaniem materiałów z powietrza. Testowaliśmy mnóstwo aplikacji, tych darmowych jak i wersji próbnych aplikacji płatnych. Oczywiście podczas wykonywania i obróbki filmów pod usługi dronem mówmy o wykorzystaniu aplikacji w wersjach komercyjnych, więc zazwyczaj droższych bez możliwości rabatów dla uczniów i w podobnych programach rabatowych. Tak więc po kilku latach pracy mamy już pewne doświadczenie, warsztat i godziny spędzone na renderowaniu materiałów. Ale do rzeczy, w naszych software'owych testach pojawiły się 3 aplikacje do obróbki materiału wideo.

Na pierwszym miejscu pod względem funkcjonalności, wydajności oraz liczby dodatków plasuje się aplikacja Adobe Premiere. Oprogramowanie firmy Adobe pozwala nie tylko na przycinanie filmów, łączenie różnych sekwencji w całość, podkładanie muzyki oraz renderowanie aplikacji, umożliwia również dodawanie napisów oraz różnego rodzaju efektów specjalnych. Zainteresowanych zapraszam do wrzucenia sobie w tutorialach wideo możliwości dodatku Adobe After Effects. Rozwiązanie Premiere niestety do najtańszych nie należy i w wersji podstawowej należy przygotować się na wydatek kwoty rzędu 2 - 10 tysięcy złotych w zależności od wersji i używanych dodatków a jest ich sporo, bo:

Adobe Premiere Pro CC - Montaż filmów
Adobe After Effect CC - Ruchome elementy graficzne, intra, proste efekty specjalne
Adobe Audition CC - Do obróbki dźwięku
Adobe Photoshop CC - Grafika rastrowa
Adobe Illustrator CC - Grafika wektorowa

Zalety tego zbiory aplikacji to:

Prostota w obsłudze
Nieograniczone możliwości edycji
Setki różnego rodzaju efektów, przejść itp.
Wiele dodatków (płatnych i bezpłatnych)
Współpraca wielu programów Adobe jednocześnie

Drugi bardzo przez nas lubiany i bardzo często wykorzystywany, około 3/4 naszych produkcji to Pinnacle Ultimate Studio. Przy wydatku kwoty około 300 złotych mamy całkiem przyzwoite oprogramowanie do obróbki wideo. Wszystkie podstawowe funkcjonalności do prostej obróbki są dostępne z poziomu aplikacji, bez konieczności dokupywania oddzielnych modułów. Program jest dosyć łatwy w obsłudze, być może ze względu na dopasowaną liczbę funkcjonalności do naszych potrzeb.

Ostatnia aplikacja, zapewne spotka się z dużym zainteresowaniem, chociażby dlatego, że mamy dostępną wersję całkowicie za darmo do użytku komercyjnego. Czyli w sam raz dla początkujących filmowców, którzy chcą mieć w pełni legalnie działający biznes, a nie mają środków do zainwestowania w oprogramowanie. Bardzo dobrze spisującym się darmowym oprogramowaniem do obróbki wideo z drona jest Resolve Studio. Co zatem przemawia przeciwko Resolve? Oprogramowanie jest bardzo funkcjonalne, jednak ma opinie bardzo skomplikowanego i rozbudowanego, więc zapewne będzie wymagało od początkujących większego zaangażowania w naukę. Mam nadzieję, że opis powyższych aplikacji, ich zalet i opcji daje zarówno Bartkowi jak i innym naszym czytelnikom pewien obraz tego jak działamy i jak Wy możecie również działać w obszarze usług związanych z obróbką materiałów nawet nie tylko z drona ale wszelkiej postaci materiałów wideo. Tę krótką recenzję pomógł mi przygotować nasz nowy kolega z zespołu Naddachami, Mikołaj. Dziękuję. A Wy jakich programów do obróbki wideo używacie? Zapraszam do komentowania, może jest jeszcze jakaś ciekawa, godna uwagi pozycja?

Dodaj komentarz