Programowanie drona - szybki kurs do darmowej aplikacji

2019/03/10
rafal

Przygotowując jeden z artykułów na naszym sklepowym blogu natrafiłem na bardzo ciekawy materiał dotyczący programowania dronów. Pomyślałem sobie, niee to zbyt skomplikowane, pewnie płatne i w ogóle po co mi to. Okazało się jednak, że jest do tego darmowa aplikacja, programuje się drony w bardzo łatwy i intuicyjny sposób, a zaprogramować można nawet DJI Tello. Do tego okazuję się, że jest z tym sporo zabawy przy jednoczesnej nauce latania, a kto wie, może to początek czegoś bardziej profesjonalnego?

1. Po co programować drona?

Zastanawiałem się instalując aplikację DroneBlocks, po co programować drony? Po chwili jednak doszedłem do wniosku, że przecież to jeden z pewniejszych kierunków rozwoju technologii opartej na bezzałogowych statkach powietrznych. Możliwość programowania misji, lotów autonomicznych, automatycznych czy po prostu zaprogramowanie lotu drona po idealnym okręgu dookoła filmowanego obiektu. Oczywiście aplikacja DJI GO ma wiele funkcji lotów automatycznych jednak my mówimy tutaj o prawdziwym programowaniu lotu Wink Tak naprawdę to dopiero zabawa ale sam spróbuj, może to ciekawa alternatywa do nicnierobienia i czekania aż będzie warunek do latania na wiosnę.

2. Możliwości wykorzystania programów i aplikacji do projektowania automatycznych lotów.

Do czego można by to programowanie wykorzystać? Po pierwsze na początek i z aplikacją DroneBlocks do zabawy, z ciekawości i do wyciśnięcia wszystkich możliwości z DJI Tello, drona za niecałe 500zł stworzonego przy współpracy DJI i Intela. Intel jak wiadomo, jest jednym z prekursorów świetlnych pokazów dronów. Do takiego pokazu często wykorzystuje się kilkaset dronów zaprogramowanych w jednej aplikacji. Czy będziesz następną osobą, która ‘wkręci’ się w programowanie dronów? Sprawdź. Drony zapewne powędrują w kierunku podobnym jak automatyczne odkurzacze, będą samodzielnie decydować o tym kiedy lecieć, jak lecieć i gdzie aby na przykład filmować teren budowy codziennie przez następne 365 dni. Do tych wszystkich zabiegów będzie potrzebna umiejętność programowania i oprogramowania drona.

3. Czy to jest trudne?

Profesjonalne programowania zapewne tak, nie bez powodu aplikacja do lotów autonomicznych może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dziś pozostańmy w strefie programowania dla zabawy za pomocą aplikacji DroneBlocks. To akurat jest dziecinnie proste. Każdy z kafelków oznacza inne zachowanie drona. Zaczynamy od kafelka Start (Takeoff) i przechodzimy do bloku Nawigacja, gdzie mamy do dyspozycji kafelki oznaczone jako:

  • leć prosto przez .. z prędkością …
  • zmień wysokość na …
  • zawiśnij na …
  • skręć o …

Następnie mamy cały blok o nazwie Kamera, gdzie możemy wydawać polecenia nagrywania i wykonania zdjęć. Kolejnym blokiem są różnego rodzaju zmienne oraz funkcje matematyczne oraz instrukcja pętli, tak aby móc powtórzyć zaprogramowane czynności. Za pomocą dostępnych komend można programować loty po okręgu lub wykonanie innych ciekawych figur geometrycznych. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Zakończenie misji zawsze odbywa się po zaprogramowaniu komendy Land.

Programowanie drona

4. Jakiego drona można programować

Aplikacja została stworzona z myślą o dronach DJI, szczególny blok jest poświęcony DJI Tello.

5. Programowanie dronów na zajęciach w szkole i społeczność na FB

Korzystając z aplikacji, zauważyłem, że istnieje cała społeczność, która dzieli się w Internecie swoimi programami, misjami, konkursami czy zawodami na najlepiej napisany program, który spełnia ustalone wcześniej zasady, czy realizuje jak najdokładniej ustaloną misję. Trafiłem również na filmy gdzie całe klasy w chinach uczą się podstaw i zasad programowania właśnie na przykładzie aplikacji DroneBlocks. Nie dodałem wcześniej, że programować można również za pomocą kodu, nie za pomocą kafelek i można przełączać się pomiędzy jednym a drugim. Być może są wśród nas nauczyciele Informatyki lub pasjonaci, którzy zaraziliby klasy takimi ciekawostkami pośrednio ze świata dronów.

Podsumowując aplikacja jest ciekawa, daje sporo zabawy, a Ci którzy będą mieli apetyt na więcej, kto wie, może na poważnie zajmą się programowaniem dronów i pisaniem aplikacji do programowania. To bez wątpienia rozwojowy kierunek, w którym warto podążać.

Tym czasem do zobaczenia Nad dachami Smile

 

Kategoria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika zielonyLis

Extra artykuł. Gdybyście jeszcze dali tak na gwiazdkę mały skrypt w Pythonie do drona.
Jeśli dacie taki artykuł to nie będę już potrzebował prezentu od św. Mikołaja.
pozdrawiam, :)

Ocena: 5 (1 głos)

Dodaj komentarz