Rosnący rynek dronów w Polsce i na świecie

2016/10/07
rafal
termowizja w dronie

Rynek dronów na świecie w ciągu kilku lat może być wart nawet 130 miliardów dolarów jak podaje przedstawiciel firmy PWC. W Polsce w ciągu ostatnich 3 lat liczba świadectw kwalifikacji UAVO wzrosła z 5 szt w roku 2013 do prawie dwóch tysięcy na koniec 2015 roku. W ciągu ostatniego roku udziały jednego z głównych producentów dronów DJI wzrosły o 191,98%. Wnioski niemal nasuwają się same.

Zastosowanie dronów zarówno w przemyśle jak i sektorze prywatnym wygląda niezwykle obiecująco. Technologia lotów bezzałogowych to przede wszystkim większa swoboda eksploracji miejsc trudnodostępnych oraz większe bezpieczeństwo, przez co automatycznie mniejsze koszty wielu projektów.

Zdjęcia z drona wykorzystuje się szczególnie w usługach związanych z rynkiem nieruchomości do wykonywania filmów promocyjnych i reklamowych obiektów i mieszkań, nierzadko całych osiedli. Filmy i zdjęcia z drona pojawiają się coraz częściej w serialach i różnego rodzaju produkcjach telewizyjnych, przykładem może być ujęcie dworku w pierwszej edycji Projekt Lady, prezentowane w różnych wersjach niemal w każdym odcinku.

Osobiście otrzymujemy zlecenia na przygotowanie materiałów do filmów dla młodej pary, podziękowań dla rodziców i pamiątkowych filmów wszelakiego rodzaju: rocznica ślubu, zaręczyny, wakacje, czy nawet wycieczka szkolna w góry. Do częstych zleceń zaliczają się również dokumentacje związane z budową, jakość wykonania więźby dachowej, czy inspekcja trudno dostępnej stolarki okiennej.

Niezwykle ciekawą i obiecującą dziedziną związaną z wykorzystaniem dronów jest również termowizja. Wyposażenie drona w kamerę termowizyjną daje spektakularne możliwości analizy temperaturowej otaczającego nas środowiska oraz badanego obiektu. Do najpopularniejszych urządzeń związanych z termowizją zaliczamy FLIE Aerial Thermal Kits. Łącząc możliwości zasięgu multikoptera z technologią termowizji możemy badać straty energii w budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, zdjęcia i filmy mogą posłużyć nam również jako materiał do badań wydajności ogniw fotowoltaicznych. Co ciekawe i niemal niewiarygodne, spotkaliśmy się również z wykorzystaniem tej technologii w badaniu inwazji szkodników w lasach, a dokładniej o aktywności kornika.

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ technologii multikopterów w sektorze bezpieczeństwa. Coraz częściej można przeczytać w prasie o wykorzystaniu dronów przez policję, straż miejską, Służbę Ochrony Kolei.

Podsumowując sytuację na rynków dronów w Polsce i na świecie, bez wątpienia jesteśmy na początku rozwoju przełomowej technologii, który z wypiekami na twarzy obserwujemy i śledzimy. Jeżeli ktokolwiek z Was zastanawia się czy wejść w ten świat, gorąco zachęcamy Smile

,
Kategoria: 

Dodaj komentarz