Rynek dronów - najnowsze informacje

2017/10/24
rafal
Modelowanie 3D z drona

Korzystając chwili niepogody postanowiłem Wam przytoczyć kilka faktów z rynku dronów w Polsce i na świecie. Na podstawie artykułów z czasopism branży biznesowej oraz zagranicznych blogów na temat dronów przygotowałem krótki wpis o tym, w którym kierunku podąża rynek. W dzisiejszym artykule dowiesz się między innymi o:

  • usługach i zastosowaniu dronów w gospodarce
  • o tym jak zmieni się sposób obsługi pilotażu dronów
  • automatyzacji pozyskiwania materiałów z drona
  • rozwiązaniach do tworzenia obrazów 3d ze zdjęć z drona
  • dynamice branży dronowej i obszarach w które inwestujemy najwięcej
  • do czego obecnie firmy używają dronów
  • na czym zależy operatorom dronów.

A więc od początku, o zastosowaniu dronów w gospodarce pisałem już kilkukrotnie, na potwierdzenie moich argumentów przytoczę cytat z ostatniego wydania Harvard Business Review Polska z artykułu pt. Drony jako motor gospodarki. "Drony są użyteczne dla gospodarki. Zbierają dane o wyższej rozdzielczości i z większą częstotliwością niż satelity. Są tańsze, łatwiejsze w obsłudze i bezpieczniejsze niż samoloty. (...) Największa zmiana, jaka w ciągu ostatniej dekady przeszły drony, polega na tym, że przyjęto założenie o ich zdolności do łączenia się z siecią." A co to oznacza dla branży usług dronami? A no zdecydowanie postęp w dziedzinie wysyłania i udostępniania materiałów pozyskiwanych z powietrza. Wyobraźmy sobie plac budowy, gdzie zautomatyzowany autonomiczny multikopter w interwałach 3 godzinnych startuje, wykonuje pomiary, zdjęcia i automatycznie wysyła je do chmury, gdzie tworzy się trójwymiarowy model placu budowy.

Jak można łatwo wywnioskować z powyższego fragmentu artykułu niemal nieuniknionym następstwem będzie implementacja rozwiązań chmurowych do przesyłania danych bezpośrednio z drona. Wielu z nas próbowało już transmisji online z lotów DJI, teraz tylko wystarczy zautomatyzować przesyłanie dużej liczby informacji bezpośrednio do aplikacji, które będą mogły tworzyć modele trójwymiarowe lub ortofotomapy. Automatyzacja będzie niezbędne zarówno do pozyskiwania materiałów jak i do samego pilotowania drona, tak więc Pani i Panowie czas najwyższy aby wypróbować projektowanie scenariuszy lotów, loty Pivot, POI, Follow mode itp. Skoro kosiarki do trawników mogą samodzielnie pracować cały dzień, a odkurzacze same robią sobie mapę naszego mieszkania, to dlaczego drony nie mogą całkowicie automatycznie i cyklicznie wykonywać nalotów?

Według prognoz liczba dronów do użytku komercyjnego w ciągu trzech lat może wzrosnąć nawet trzykrotnie. A do czego obecnie firmy używają dronów? Badania zdecydowanie przemawiają za aerofotografią, aż 34% operatorów dronów używa swoich maszyn do fotografii z powietrza, tworzenia ortofotomap oraz filmów z lotu ptaka. Na drugim miejscu znajduje się rynek nieruchomości i wykorzystanie maszyn latających do wizualizacji przestrzeni inwestycyjnych. Kolejne branże do budownictwo i przemysł, rolnictwo oraz zarządzanie sytuacjami kryzysowymi.

Diagramy w artykule czasopisma Harvard Business Review również wskazują na wyraźny wzrost zainteresowania lotami nocnymi i ubieganie się operatorów o takie licencje, w drugiej kolejności użytkownikom maszyn kopterów zależy na możliwości latania nad skupiskami ludzi. Te dwie dziedziny branży mogą wskazywać na wyraźne zainteresowanie wizualizacją imprez plenerowych, koncertów oraz wydarzeń kulturalnych.

Niespełna rok temu zastanawialiśmy się dokąd zmierza rynek dronów i w jakich jeszcze dziedzinach życia będzie można skorzystać z usług operatora lub wykorzystać multikoptery. W zasadzie w naszej branży nic się nie zmieniło i podobnie jak w powyższych badaniach najwięcej zleceń przypada na filmowanie dronem wszelkiego rodzaju uroczystości, jubileuszy, wydarzeń kulturalnych i sportowych a zaraz na drugim miejscu znajduje się branża nieruchomości. Co ciekawe rok 2017 to rok wzmożonego zainteresowania wizualizacją terenu, przygotowywania map dużych przestrzeni oraz wizualizacją trójwymiarową budynków. 

,
Kategoria: 

Dodaj komentarz