Selfie-drony i kierunki rynku dronowego - czyli co nas czeka w przyszłości

2017/07/04
rafal
wingsland s6 selfie drone

Dziś wspólnie spojrzymy na rynek dronów za 5 - 10 lat. W jakim kierunku zmierza rozwój multikopterów, do czego mogą być użyte bezzałogowe statki powietrzne za kilka lat, być może warto się zainteresować jedną z poniższych dziedzin aby znaleźć swoją niszę w ciągle rosnącym rynku dronów.

Nowa jakość filmowania z powietrza i zdjęć z powietrza

Przede wszystkich drony z kamerą to ciągle poprawiająca się jakość ujęć wideo i zdjęć z lotu ptaka. Zdjęcia z powietrza w tak dobrej jakości jeszcze nigdy nie były tak tanie i dostępne dla każdego. Tak więc zapewne w perspektywie kilku lat kamery zamontowane na dronach będą miały coraz lepszą rozdzielczość, stabilizację i możliwość filmowania z powietrza w trudnych warunkach pogodowych lub oświetleniowych.

Selfie Drony

Coraz większą poEachine selfie dronepularnością cieszą się tak zwane ujęcia selfie, czyli samodzielnie wykonane zdjęcia swojej osoby. Dlaczego selfie nie można zrobić za pomocą drona? Otóż właśnie po to producenci zaczęli ścigać się w produkcji coraz to mniejszych quadkopterów, które posiadają wbudowaną możliwość lokalizacji pilota i wykonania mu zdjęcia selfie. Ceny takich dronów są na tyle zróżnicowane, że każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie, od prostej zabawki filmującej w rozdzielczości 720p, jak na przykład dron Eachine E50 WOFO FPV za 250 zł na allegro, czy multikopter o zdecydowanie lepszych parametrach jakim jest Wingsland S6 RC, za 1600 zł z możliwością kręcenia selfie materiałów w jakości 4K. Oczywiście w ofercie nie może zabraknąć naszego faworyta z stajni DJI , czyli Mavic Pro, tutaj niestety dla niektórych zaporową może być cena wykraczająca powyżej 5 tysięcy złotych.

Drony sportowe

Drony sportowe, czy inaczej drony wyścigowe to jeden temat, o którym rozpisywaliśmy się niedawno, jednak istnieje jeszcze jedna niezbadana przestrzeń, która może zacząć prężnie się rozwijać w czasach miniaturyzacji i budowania selfie dronów. Piszę tutaj o dronach, które będą podążać za sportowcem, czyli selfie drony do zadań specjalnych. Dla narciarzy, drony dla biegaczy, wędrowców, śledzenie za pomocą drona rowerzysty, rolkarza, czy paralotniarza. Jedynym ograniczeniem w tej dziedzinie jest jak na razie bateria, ale w sytuacji kiedy producenci dronów pracują nad połączeniem energii elektrycznej z baterii z energią pochodzącą z reakcji chemicznych, rynek urządzeń napędzanych mini silnikami może niebawem w sposób niekontrolowany wystrzelić do przodu.

Drony szpiegujące

Jeżeli drony mogą latać za osobami, które chcą być fotografowane, to analogicznie mogą również śledzić osoby, które o tym nie wiedzą lub nie chcą, mowa tutaj oczywiście o legalnym wykorzystaniu multikoptera to ustalenia pozycji osoby, które jest poszukiwana, ścigana lub ochraniana.

Drony reklamowe / latające billboardy

Firma Drobotron jako jedna z pierwszych zaprezentowała swoją ofertę latających billboardów czyli latających reklam. Pod poniższym linkiem można znaleźć ich ofertę. Na razie producent deklaruje około 15 minut ciągłego lotu ale niebawem możemy się spodziewać wysypu reklam na naszym niebie, szczególnie w sytuacjach i miejscach obfitujących w dużą liczbę ludzi, koncerty, eventy, festyny, mecze itp. W przypadku latających reklam mówimy tutaj zarówno o latających reklamach świetlnych, używane w nocy jak również o latających reklamach drukowanych podwieszonych pod wielowirnikowcami.

https://www.suasnews.com/2017/06/drobotron-flying-billboard/

Dronowy kurier

Firma Amazon już od dawna testuje możliwość dostarczania przesyłki przy wykorzystaniu drona. To tylko kwestia lat lub nawet miesięcy, kiedy do naszych drzwi 'zapuka' hexakopter.

Dron medyczny

Mój faworyt i nieprzeceniony przełom w dziedzinie medycyny. Monitoring Twoich funkcji życiowych na bieżąco przesyłający informację do centrum badawczego lub Twojego osobistego lekarza. Dron, który w połączeniu z zegarkiem monitorującym takie parametry jak puls, ciśnienie, temperaturę ciała, informuje Ciebie i Twojego lekarza, w jakim otoczeniu się znajdujesz, jaka jest temperatura powietrza  oraz na jakiego rodzaju zanieczyszczenia w danej chwili narażony jest Twój organizm. 

,
Kategoria: 

Dodaj komentarz