Skąd czerpać wiedzę o dronach?

2019/01/14
rafal

Tak zwany martwy sezon, sypie/leje już 3 tydzień, bardzo chcielibyśmy polatać. Coś zrobić z naszym hobby? Blog przeczytany od deski do deski, baterie naładowane, rozładowane, dron skalibrowany, co dalej? Zapraszam do lektury, w której podzielimy się z Tobą źródłami wiedzy na temat branży dronowej. Skąd jeszcze można dowiedzieć się jak zarabiać na dronach i co słychać w świecie technologii multikopterów.

A jakie są Twoje zainteresowania?

Wszystko zależy od Twoich zainteresowań. Czy szukasz tylko materiałów na temat dronów i sprzętu, czy zastanawiasz się jak pogłębić swoją wiedzę i umiejętności latania. Czy zastanawiasz się jak znaleźć nowych klientów na zlecenia ujęć z drona, czy jak bardziej rozreklamować swoją firmę i dotrzeć do jeszcze większej liczby osób z ofertą usług dronem. Tak czy inaczej uważam, że w dzisiejszym artykule każdy znajdzie dla siebie coś nowego i cennego.

Nasza kopalnia wiedzy o dronach

Poniższe przemyślenia i źródła to nasze całe doświadczenie, jeżeli masz ochotę podzielić się z nami swoimi kopalniami wiedzy będziemy my i nasi czytelnicy bardzo wdzięczni. Chodzi przecież o to aby wymieniać się informacjami, a nieba wystarczy dla każdego Smile

Tak więc poniżej nasze 11 miejsc w sieci i nie tylko, z których można czerpać wiedzę na temat dronów:

 1. Fora internetowe – nic na świecie nie jest bardziej bogate w treści aniżeli fora internetowe, niestety nic nie jest bardziej zaśmiecone i bogate w trolli internetowych aniżeli fora Wink Niemniej jednak warto od czasu do czasu zajrzeć na forum i przeczytać o czym społeczność pisze, mówi, dyskutuje.
 2. Blogi specjalistyczne branżowe – czytając ten wpis stajesz się częścią społeczności blogowej, tutaj możesz znaleźć wypowiedzi specjalistów, fanatyków ale też luźne myśli pasjonatów tego hobby. Pamiętaj, że blogosfera dronowa to nie tylko nasz blog naddachami i kilka innych polskich. Jeżeli chcesz poczytać szerzej nie ominie Cię język angielski i zagraniczne blogi i fora.
 3. Kanał Youtube dotyczący dronów i tematyki bezzałogowców – tego jest mnóstwo, od śmiesznych filmików i upadków dronów, poprzez specjalistyczne kanały, gdzie youtuberzy testują drony aż do kanałów, gdzie możesz się dowiedzieć jak filmować lub jak robić świetne zdjęcia z powietrza.
 4. Podcasty na temat dronów i biznesu – podcasty, czyli pewien rodzaj tematycznych audycji internetowych. Audycje publikowane są na stronach lub serwerach a dostęp do nich można uzyskać poprzez aplikacje do podcastów. Są to pliki audio, do których można powracać np. podczas podróży samochodem. W Polsce nie znalazłem żadnego podcastu na temat dronów, jednak można się sporo dowiedzieć na temat prowadzenia firmy, na przykład podcast Mała Wielka Firma. Jeżeli interesują Cię podcasty o dronach to zapraszam do zagranicznych twórców.
 5. Literatura – książki, czasopisma, zarówno te wydawane w sieci jak i w wersji papierowej. Uwierz mi, jeżeli interesuje Cię temat bezzałogowych statków powietrznych na pewno znajdziesz niejedną publikację.
 6. A jeżeli literatura, to księgarnie, zarówno te stacjonarne jak i internetowe.
 7. Biblioteki – jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na książki lub dostęp do księgarni, odwiedź lokalną bibliotekę, nie uwierzysz ile zmieniło się od kiedy tam ostatni raz byłeś. Sam byłem zaskoczony całym regałem audiobooków w naszej bibliotece miejskiej.
 8. Pytaj ludzi i rozmawiaj z nimi – widzisz gościa z dronem na jakimś wydarzeniu, zagadaj do niego, poproś o namiary, on zapewne tak samo interesuje się branżą dronową jak Ty. Niejeden właściciel firmy z usługami dronem chętnie podzieli się z Tobą swoimi doświadczeniami oraz ciekawymi pomysłami np. jak zacząć lub może nawet zaproponować Ci współpracę, jeżeli zauważy, że też masz coś nie coś na ten temat do powiedzenia.
 9. Bądź otwarty na kontakt podczas latania, zostaw do siebie namiary – kiedy latasz, daj ludziom poczucie, że jesteś otwarty na ich ciekawość. Kiedy już wylądujesz, zostaw na siebie namiary, zachęcaj do kontaktu, warto zbudować sobie społeczność lokalną o podobnych zainteresowaniach, może kolega, który do Ciebie zagadał ma ogromne doświadczenie w montażu wideo a Ty właśnie chciałbyś tylko latać i nie wiesz komu powierzyć montaż.
 10. Napisz maila – wybierz 3 firmy dronowe lub blogerów w sieci i napisz do nich maila. Zapytaj o interesujące Cię tematy, poproś o materiały. ZAWSZE odpisuję z przyjemnością na takie maile.
 11. Odezwij się w sieci – na forum, na grupie, na fb no i pod tym postem Smile

Zapraszam Was wszystkich do dzielenia się wiedzą, doświadczeniem i ciekawostkami o dronach. Chodzi o to aby branża była pełna profesjonalistów oraz pozytywnie nastawionych do siebie ludzi. Nie wyobrażam sobie operatorów skaczących sobie do gardeł po to aby wykraść zlecenie, zejść poniżej ustalonej stawki za wszelką cenę, to nie moja bajka. Z tego miejsca serdecznie nie pozdrawiam kolegów, którzy właśnie się takich praktyk trzymają, nie wróżę im nic dobrego. Jestem zdecydowanie zdania, że NIEBA WYSTARCZY DLA KAŻDEGO Smile

Do zobaczenia nad dachami Smile

 

Kategoria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek Jankowski

Dzięki za wzmiankę o Małej Wielkiej FIrmie! :)

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Jacek

Zgadzam sie autorze co do internetu jako zrodla wiedzy na temat dronów. Fora na ten temat sa cennym zrodlem ale moim zdaniem nie sa wystarczajaco chronione przed "atakami" jak autor ich nazywa trolli, czyli ludzi niekoniecznie zwiazanych z tematem, raczej intruzów którzy lubia wypowiedziec sie na kazdy temat siejac przy tym zbedny ferment i okazujac swoja mowiac delikatnie niechec do tematu. Poza tym calkowicie sie zgadzam z autorem, tyle ze literatury fachowej na temat dronów nie jest zbyt wiele a i nie doczekalismy sie jeszcze zadnego periodyku w formie papierowej jak to mają milosnicy na przyklad motoryzacji, informatyki, czy gier komputerowych.

Obrazek użytkownika Tomek z DronDlaFirmy.pl

Dobre wskazówki! MWF znam i szanuję. To znaczy, że trzeba niebawem zrobić polski podcast na temat dronów :) Szczególnie fundamentalna kwestia w podsumowaniu!

Ocena: 5 (1 głos)

Dodaj komentarz