Trening latania - jak poprawić swoje umiejętności

2018/09/19
rafal
Trening Latania czyli jak latać dronem

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jaki ćwiczyć aby perfekcyjnie opanować umiejętność filmowania dronem. Opiszę jakie najczęściej ujęcia wykorzystywane są w filmach promocyjnych i reklamowych oraz jakie trudności możesz napotkać podczas kręcenia takich scen. Jestem pewien, że po przeczytaniu artykułu i po przećwiczeniu wszystkich ruchów i ujęć Twoje materiały wideo będą jeszcze lepsze a Ty będziesz gotowy na ekstremalne zlecenia. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jak uczyć się latać dronem to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Lot dronem we wszystkich kierunkach

Pierwsze i najważniejsze to opanowanie lotu dronem we wszystkich kierunkach, zaczynaj powoli, na niskiej wysokości. Przećwicz loty od siebie, w lewo w prawo, góra, dół i do siebie. Jeżeli to już dla Ciebie łatwizna to przejdź do kolejnego poziomu.

Latanie "tyłem do przodu"

Latanie „tyłem do przodu”. Wykonaj powoli wszystkie manewry z punktu pierwszego ale dronem zwróconym przodem do Ciebie. Czyli tak aby kamera patrzyła na Ciebie. Teraz będziesz musiał użyć wyobraźni. Pamiętaj, że jeżeli dron ‘patrzy’ na Ciebie, to przy standardowych ustawieniach pilota, ruch gałki w lewo spowoduje lot w prawo. Nie ma co tłumaczyć, trzeba tego spróbować i koniecznie to poćwiczyć. Nie raz będziesz musiał lecieć tyłem, oddalając się od siebie i filmować np. pędzący samochód. Wtedy decyzja czy odlecieć w prawo czy w lewo może być warta zrobienia lub utraty dobrego zlecenia.

Ósemki w powietrzu

Jeżeli opanowałeś już loty w wyżej wymieniony sposób to czas na ósemeczki. Ósemka czyli takie latanie dronem aby wykonał on lot po torze ósemki. Może to być ósemka widziana znad drona, z boku, z dołu, kombinacji i wersji jest wiele, poświęć na kręcenie tych ewolucji przynajmniej jeden dzień. Nie tylko dlatego, że tego typu zadania są na egzaminie UAVO. Często przyda Ci się to przy filowaniu dynamicznych ujęć.

Filmowanie po okręgu

OK latasz już we wszystkich kierunkach, po ósemce, masz opanowanego drona w stopniu średnio zaawansowanym, teraz czas na skupienie się na jakości filmowania. Po pierwsze loty po okręgu. Bardzo często pojawia się ujęcie w postaci pivot nad obiektem, inaczej ruch po okręgu nad ciekawym obiektem, kościołem, domem, fabryką. Oczywiście może się zdarzyć, że masz taki lot w lotach automatycznych, jednak dziś skupiamy się nad Twoimi umiejętnościami manualnymi. Nie zawsze będzie miejsce na lot autonomiczny. Poświęć minimum 1 dzień na loty po okręgu. Wymaga to ogromnej koncentracji i wyczucia sprzętu.

Wzdłuż filmowanego obiektu

Podobnie jest w filmowaniu przelotów bokiem wzdłuż filmowanego obiektu. Do dzieła: Ustawiasz się dronem w powietrzu nad ulicą, chodnikiem, ogrodzeniem, tak aby w dole kadru widać było ten obiekt. Teraz starasz się latać w jednym i w drugim kierunku, wzdłuż tego np. płotu, tak aby na wideo przesuwał się idealnie na dole kadru. Wykonujesz ruchy dronem w lewo i w prawo, powoli, tak aby cały przelot trwał około 30 sekund a z ekranu ani na moment nie zniknął filmowany obiekt. Przyda się na pewno przy filmowaniu pikników, obiektów i chociażby meczów piłki nożnej. 

Prosto do celu

Jeżeli nauczyłeś się latać bokiem, teraz czas na prowadzenie drona przodem i tyłem wzdłuż prostej linii. Nie raz bywa tak, że dron jest minimalnie skierowany w jakimś kierunku i lot do przodu jest lotem po skosie, poćwicz tak abyś mógł swobodnie wlecieć do wąskiej długiej hali i przelecieć około 30metrów do przodu oraz do tyłu.

Jeszcze raz - tym razem z gimbalem

OK zakładam, że masz już wyćwiczone operowanie dronem oraz świetnie prowadzisz drona bokiem i przodem, pozostaje nam włączenie do tych ruchów operowanie gimbalem. Postaraj się przy wszystkich wyżej opisanych operacjach sterować równocześnie gimbalem w górę i w dół tak aby powstało dzięki temu płynne ujęcie.

Omijanie przeszkód

Koniecznie musisz nauczyć się omijać przeszkody. Jak? Jeżeli nabierzesz wprawy, uda Ci się bez problemu. Nie musisz widzieć przeszkody aby ją ominąć, skorzystaj w widoku kamery. Niezbędna będzie umiejętność oszacowania odległości w jakiej znajduje się dron od przeszkody na podstawie obrazu z kamery. Podleć blisko ściany swojego budynku, obserwuj jak blisko jest dron w rzeczywistości w stosunku do tego co widzisz w kamerze. Po kilku próbach postaw w ogrodzie jakąś tyczkę i staraj się zrobić wokół niej jak najmniejsze kółko, najpierw obserwując drona w realu, później to samo patrząc tylko na obraz na tablecie. Ok chyba mamy to wszystko. A na zakończenie nauka lądowania Wink Ciekawym i dosyć efektownym sposobem lądowania drona jest lądowanie na ręce lub do ręki, pamiętaj jednak że dotyczy to tylko wybranych modeli. Możesz wylądować na ręce modelem DJI Tello, możesz złapać DJI Phantom, widziałem osoby łapiące DJI Inspire Wink Lądowanie tego rodzaju, to nie tylko popisy kaskaderskie, pamiętaj, że może Ci się zdarzyć lądowanie awaryjne drona nad taflą wody lub nad niebezpiecznymi przedmiotami, wtedy warto umieć złapać go jeszcze w locie opadającym. Zachęcam do prób, wszystko jednak w granicach zdrowego rozsądku.

 

Do zobaczenia nad dachami Smile

Ps. A o czym Ty chciałbyś przeczytać w następnym wpisie na blogu? Zostaw komentarza lub skontaktuj się z nami.

 

,
Kategoria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika Jacek

Dzien dobry, milo bylo przeczytac kilka slow na temat doskonalenia techniki latanie dronem. Chcialbym tez aby ktos napisal cos podobnego na temat samych technik filmowania, jakie ujecia, jak dlugie - chodzi o fragmenty do poskladania calego clipu. Pozdrawiam.

Ocena: 5 (2 votes)
Obrazek użytkownika Kosek

Świetny art. Konkretnie i na temat. Pozdrawiam.

Ocena: 5 (1 głos)

Dodaj komentarz