Usługi dronem - to za mało...

2018/01/16
rafal

Zastanawiałem się, jak może wyglądać Twoja przygoda z dronami. Co Cię najbardziej interesuje na naszej stronie / blogu. Pomyślałem sobie o czytelniku, który kupił albo zbiera pieniądze na swojego pierwszego poważnego drona i zastanawia się albo już ma głowę pełną pomysłów, jak można przy okazji zarobić na swojej pasji. Dziś podzielę się z Wami naszym doświadczeniem z punktu widzenia studia filmowego Naddachami.

Zaczynaliśmy jako zapaleni hobbyści latania dronami, najpierw malutki dronik ‘żeby spróbować jak to jest’, godziny spędzone na forach i stronach www. Rady doświadczonych kolegów i pierwszy dron DJI Phatnom 1. A gdyby tak zarobić na zdjęciach i filmowaniu? Świetny pomysł. Ogłoszenia, szukanie klientów, praca w ramach wymiany reklam no i pierwszy klient po trzech miesiącach budowania fanpage. To się może udać! Z czasem jednak, po analizie naszych klientów, tempie w jakim rozwija się nasz biznes dronowy, zauważyliśmy, że usługi dronem, to może jednak za mało… Możesz oczywiście nie zgodzić się z naszą tezą. Może właśnie Ty zarabiasz tylko i wyłącznie na usługami dronem. Ja chcę w tym wpisie podzielić się naszymi wnioskami i drogą, którą obraliśmy.

Studio filmowe i montaż wideo

Po pierwsze, zauważyliśmy, że ujęcia z drona są zazwyczaj elementem większych produkcji. Czy to w reklamach, czy relacjach sportowych, czy nawet coraz częściej serialach telewizyjnych, ujęcie z drona to zwykle przerywnik pomiędzy ujęciami z ziemi. Co możesz zrobić? Jeżeli jesteś sam, poszukaj wspólnika, studia filmowego, dla którego mógłbyś kręcić ujęcia z drona. Jeżeli planujesz zajmować się filmowaniem wesel i ślubów, nawiąż współpracę z fotografami i kamerzystami ślubnymi. Oni często nie mają czasu na robienie ujęć z powietrza. Nigdy nie planowali robić licencji i kupować sprzętu za kilka tysięcy aby uzupełnić swojej oferty ślubnej o zdjęcia z drona. Poszukaj wśród swoich znajomych, może ktoś właśnie kupił sobie aparat i zaczyna swoją przygodę z fotografią, a może ktoś kręci ciekawe filmy na youtube i chciałby wspólnie z Tobą otworzyć coś na wzór studia filmowego? W dzisiejszych czasach masz wszystko na wyciągnięcie ręki. Darmowe programy do obróbki foto i wideo. Kursy on line. Wystarczy poszukać w sieci.

Profesjonalne usługi dronem

Po drugie jeżeli chcesz jednak pozostać jednoosobową firmą dron i ja, to poszukaj czegoś więcej aniżeli tylko filmowanie i zdjęcia z powietrza. Co masz do wyboru? Rozwój w kierunki budowania map przestrzennych, współpraca z geodetami. Reklama z drona w postaci latających banerów na różnego rodzaju wydarzeniach. Kamery termowizyjne podpięte do drona. I wreszcie to co sam już umiesz, czyli dzielenie się wiedzą z zakresu obsługi i pracy z dronem. Możesz przygotować szkolenia dla pasjonatów latania dronem. Założyć ośrodek szkolenia i przygotowywania do licencji na pilota drona. Możesz zostać na przykład prywatnym doradcą w dziedzinie dronów i ekspertem w swojej okolicy. To że Ty wiesz już tak wiele o dronach. Wiesz jaki dron jest najlepszy do fotografii a jaki dron można kupić swojemu dziecku do zabawy, nie znaczy, że wiedzą o tym wszyscy. Być może Twoje rady przydadzą się Twoim bliskim. A może sklep z dronami? Najpierw coś w sieci, sprzedaż najpopularniejszych modeli, a później sklep stacjonarny w centrum Twojego miasta. Gdzie kupiłeś swojego drona? Może musiałeś się sporo natrudzić żeby go kupić, później spędziłeś 3 dni na konfiguracji i nauce latania. Może warto aby Twój sklep miał eksperta i doradcę, który obsłuży nowych klientów i im doradzi, a później przeszkoli?

Dron jako hobby

Po trzecie, może dron to Twoje hobby, a zdjęcia, które robisz i ujęcia z powietrza, są w pewnym sensie sztuką i dzieleniem się z innymi pięknymi krajobrazami. Wtedy może wystarczy fanpage i strona, na której Twoi znajomi i ludzie z całej Polski będą oglądać Twoje prace.

Podsumowując: moim skromnym zdaniem, jeżeli zarabianie na dronach, to we współpracy z innymi branżami, jeżeli filmowanie z drona to w połączeniu z filmowaniem z ziemi. My przekształciliśmy Naddachami w studio filmowe, a jakie Ty masz na ten temat zdanie? Może chcesz się z nami podzielić jakimś pomysłem? Zapraszamy do współpracy, mamy jeszcze kilka projektów, które wymagają współpracy osób z całej Polski.

Do zobaczenia nad dachami Smile

Komentarze

Obrazek użytkownika Michał

Witam, jeśli chodzi o pomysł, to kiedyś zastanawiałem się nad ośrodkiem do polatania dronem gdzie ktoś mógłby się zabawić, pościgać lub sprawdzić czy droniarstwo to coś dla mnie. W końcu nie każdy jest skłonny kupić drogą zabawkę. Może pomysł by się nie sprawdził w praktyce ale na pewno wymagałby dopracowania w każdym szczególe żeby było to bezpieczne. Pozdrawiam :-)

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika rafal

Cześć Michał, świetny pomysł, pewnie na początku, możnaby sprawdzić rynek, ile osób byłoby chętnych wydać kilka złotych za godzinę, no i ile to jest to kilka złotych. Dlaczego nie, skoro są tory kartingowe, tory rolkowe, strzelnice sportowe, wszędzie tam można realizować swoje pasje. Mozna zacząć od małej powierzchni i jednego dwóch dronów. Na początku od znajomych, później na serio. Nie kojarzę aby w PL było już coś takiego. Pamiętaj 10% to pomysł, a pozostałe 90% to wytrwałość i realizacja planu z pasją. Btw, skąd jesteś? 

Pozdrawiam

Rafał

Ocena: 5 (2 votes)
Obrazek użytkownika Michał

Dzięki za odpowiedź i słowo wsparcia :). Jestem z okolic Częstochowy

Obrazek użytkownika Tomasz

Witam,dzięki Rafał tym artykułem odpowiedziałeś na moje pytania które zadawałem sobie w myślach.Wybieram się w Sierpniu na kurs VLOS kupuje drona i zamierzam na nim trochę zarobić i też właśnie myślę sobie że współpraca z okolicznymi fotografami to na początek dobry pomysł.Jak nauczę się robić profesjonalne filmiki to się do was zgłoszę po jakieś małe zlecenia:)

Pozdrawiam
Tomek

Ocena: 5 (1 głos)

Dodaj komentarz