Wykorzystanie dronów w branży budowlanej

2017/04/01
rafal
inspekcja budowy dronem

Czy drony można skutecznie wykorzystać w branży budowlanej i nieruchomościach? Czy to rynek, który czeka na zastosowanie multikopterów? Czy można wykorzystać zdjęcia i filmy wykonane z drona w tej branży? Jak może wyglądać branża inspekcji budowlanych za 2 lata w Polsce? Przede wszystkim jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie wielowirnikowców do inspekcji budynków?

Po pierwsze budownictwo to często trudno dostępne miejsca, do których aby dotrzeć należy zatrudniać wyspecjalizowane firmy wspinaczkowe lub ekipy ze śmigłowcami. Czy nie prościej byłoby zrobić wizję komina wysokości kilkudziesięciu metrów za pomocą transmisji online z drona?

Po drugie często wspomina się w artykułach o kamerach termowizyjnych i ich wykorzystaniu w połączeniu z dronami. Wielu inwestorów zastanawia się nad przeprowadzeniem szczegółowego badania termowizyjnego swojego budynku, celem zlokalizowania miejsc poprzez które ucieka ciepło z ogrzewanego budynku. Problem w tym, że bardzo często są to trudno dostępne części dachu i wtedy standardowa termowizja się nie sprawdza.

Jeżeli już jesteśmy przy pracach na wysokościach i dachach, to bardzo ważnym elementem jest inspekcja dachu oraz szczegółowa analiza jego wykonania lub ewentualnych powstałych uszkodzeń w poszyciu dachowym, kolejny raz, zdecydowanie prościej jest wykonać zdjęcia wysokiej rozdzielczości i przeanalizować je w biurze, aniżeli wynajmować specjalistyczną ekipę wspinaczkową. 

Przejdźmy do najważniejszego czyli do korzyści. Niezależnie czy ten wpis czytają pracownicy branży budowlanej, czy operatorzy dronów, którzy zastanawiają się jak zarabiać na dronach, wszyscy powinniśmy się skoncentrować na korzyściach wykorzystania dronów w inspekcjach i przeglądach budowalnych. Przede wszystkim najważniejszym argumentem za wykorzystaniem dronów jest obniżenie kosztów. Brak konieczności zatrudniania ekip pracujących na wysokościach to redukcja kosztów ale również brak konieczności wynajmowania lub zatrudniania wykwalifikowanych ekip, posiadających specjalne uprawnienia, np. do pracy na wysokościach. To również zdecydowane obniżenie ryzyka z jakim mierzyli się pracownicy wykonujący inspekcje, niższe ryzyko, to niższe koszty przygotowania do pracy, a nawet w czarnym scenariuszu niższe koszty ewentualnych odszkodowań za wypadki w pracy. Wracając do bardziej optymistycznych korzyści, to przede wszystkim możliwość analizy przypadków przez ekspertów na żywo. Transmisje online pozwalają na przeglądanie badanego obiektu z laptopa w czasie rzeczywistym, bez konieczności powtarzania badań i wykonywania fotografii z powietrza i przygotowania kolejnych sekwencji filmów z drona, jeżeli okaże się, że przygotowany materiał jest niewystarczający.

Ostatnie badania przedsiębiorstwa analityczno-doradczego Gartner przewidują, że rynek fotografii i zdjęć z dronów będzie w 30% wykorzystywany przez branżę budowlaną do 2020 roku.

Tak więc, można się spodziewać, że dzięki edukacji zarówno naszej, czyli operatorów dronów jak również dzięki szerzeniu przez nas popularności wykorzystania dronów z różnych branżach znajdziemy konkretne zastosowanie dla maszyn latających sterowanych z ziemi. 

Reasumując, zachęcam przedstawicieli z branży budowlanej, wszystkich zainteresowanych inspekcjami budowlanymi, zdjęciami z trudnodostępnych miejsc, dokumentacją budowlaną to kontaktu z firmami oferującymi usługi dronem. Koszt takiej usługi to niejednokrotnie 1/10 ceny wynajęcia ekipy wysokościowej. Czasem krótki materiał można uzyskać nawet za symboliczną kwotę lub w ramach dłuższej współpracy jako rozliczenie barterowe. Zapraszam do kontaktu oraz zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Twórzmy coś wspólnymi siłami. 

Komentarze

Obrazek użytkownika Meleyy

Szczególnie warto sprawdzić ofertę kamer termowizyjnych dla dronów oferowanych przez lidera rynku kamer termowizyjnych firmy FLIR . Wszystkie modele dostępne na europro.com.pl/kamery-termowizyjne-flir-dla-dronow/

Ocena: 5 (1 głos)

Dodaj komentarz