Filmowanie dronem w zimie - jakie akcesoria?

2017/03/13
rafal
Ładowanie drona w samochodzie przetwornicą

Zima za oknami już nie straszna, temperatura powietrza ponad 15 stopni, czekamy na wiosnę. Chciałem się jednak z Wami podzielić raz jeszcze naszymi doświadczeniami z ekstremalnego filmowania w mrozie i zimnie. Wcześniej na naszym blogu opisywałem przygodę z lataniem przy minus 21 stopniach: latanie dronem w mrozie. Dziś relacja z kręcenia materiału, który na dniach pojawi się w sieci jako reklama Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

                Zaczynamy w środku nocy z piątku na sobotę tak aby już o wschodzie słońca pojawić się na Małym Skrzycznem. Pierwsza techniczna lampka w głowie: na górze o szóstej rano raczej nie uda mi się znaleźć źródła prądu do ładowania baterii, muszę się przygotować na 100% przed wyjściem. Na górze nie będzie czasu i możliwości na poprawki. Wraz z Bratem Mirkiem Myszką z Parafii św. Andrzeja Boboli wyruszamy do Szczyrku, skąd dzięki uprzejmości GOPR Beskidy zostajemy przetransportowani z naszym sprzętem na szczyt Małego Skrzycznego. Jesteśmy przed wschodem słońca. Brat Mirek jest jednocześnie organizatorem oraz koordynatorem EDK Bielsko-Biała. W klipie jest również naszym aktorem ;). Na szczęście korzystając z naszych wcześniejszych doświadczeń, ipad był przechowywany w specjalnym opakowaniu podtrzymującym jego temperaturę. Baterie również zostały zabezpieczone przed utratą ciepła. Ciekawym rozwiązaniem jest dedykowane podgrzewacz do baterii do DJI Phantom 3, korzysta on z zasilania baterii, nieznacznie ją rozładowując (kilka % na godzinę). Na korzyść przemawia przygotowanie i podtrzymywanie temperatury baterii powyżej 5 stopni. Efekty naszej pracy można zobaczyć już w galerii oraz na stronie EDK Beskidy. Kilka wspaniałych ujęć wschodu słońca znad Babiej Góry oraz widok na Małe Skrzyczne i Skrzyczne. Zdecydowanym atutem filmowania w górach z drona jest brak większości zakłóceń obecnych w centrum aglomeracji, pomimo dużych odległości od pilota, wskaźnik jakości sygnału radia utrzymywał się na maksymalnym poziomie. Po powrocie z Małego Skrzycznego udaliśmy się na Biały Krzyż, gdzie również mieliśmy okazję wykonać kilka sekwencji do produkcji materiału reklamowego dla Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Filmowanie dronem w zimie - Małe Skrzyczne

                Tutaj na chwilę chciałbym się zatrzymać przy urządzeniu zwanym samochodowa przetwornica napięcia. W prostych słowach, przetwornica napięcia, inaczej konwerter mocy służy między innymi do zmiany prącu stałego (takiego jak w akumulatorach samochodowych) na prąd zmienny taki jak w gniazdkach). Innymi słowy przetwornica napięcia umożliwia ładowanie akumulatorów do drona w samochodzie. Idąc dalej, jeżeli masz przetwornicę napięcia w samochodzie, możesz podłączyć dowolną ładowarkę ze standardową wtyczką do gniazdka, czy to ładowarkę do telefonu, czy do tableta, czy do kamery. Tym samym przetwornica w naszej pracy załatwia Ci temat związany z ładowaniem sprzętu w miejscach bez zasilania, bez konieczności posiadania powerbanków oraz ładowarek samochodowych. Ceny przetwornic wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ta, którą my zakupiliśmy i stosujemy u siebie kosztowała 100pln i sprawdza się świetnie w każdych warunkach. Posiada gniazdo 220v oraz możliwość podpięcia ładowania z kabla USB. Jednocześnie można ładować baterię do drona i np ipada lub smartfon. Pamiętajcie jednak, że akumulator samochodowy ma również swoją żywotność oraz pojemność dlatego bardzo ważne aby podczas ładowania samochód miał włączony silnik, tym samym ładował nasz akumulator w samochodzie. Można to pogodzić, ładując baterię i korzystając z przetwornicy podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce.

                Podsumowując prawie 1,5 dnia pracy z dronem w górach, zadaję sobie pytanie, co następnym razem zrobiłbym lepiej? Na pewno rękawiczki dla operatora drona byłyby przydatne, również pomimo tego, że mieliśmy przetwornicę samochodową, minimum trzy pakiety do naszego phantoma byłby mile widziane. Czego nam jeszcze brakuje? Profesjonalna walizka do drona, to akcesoria dodatkowe, nad którymi warto się zastanowić przy profesjonalnym filmowaniu, daje stabilizację, zabezpiecza sprzęt przed uszkodzeniami. A może zamiast Phantom 3, następnym dronem na wycieczkę w góry będzie DJI Mavic? Zapraszam z tego miejsca do artykułu, w którym zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy DJI Mavic i Phantom 4 Pro. 

Dodaj komentarz