Kilka ćwiczeń dla wyrobienia wprawy - jak ćwiczyć latanie dronem

2018/01/20
rafal
Jak ćwiczyć latanie dronem
Artykuł, który czytasz, będzie na temat ćwiczeń latania dronem, wyrabiania sobie nawyków i umiejętności perfekcyjnej obsługi multikoptera. Po co?
 
A czy zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, jeżeli dron stracił zasięg i zaczyna lądowanie nad zbiornikiem wodnym lub drzewem, które zasłania HomePoint? Co by się stało, gdyby na uroczystości, którą filmujesz pojawił się twój kolega z pasją dronową, bez świadectwa kwalifikacji, którego wielowirnikowiec leci w twoim kierunku twojego drona? Czy umiesz wylądować w wąskiej uliczce pomiędzy kamienicami, ponieważ miejsce z którego startowałeś właśnie zastawiła śmieciarka?
 
Zdecydowanie łatwiej będzie ci ustrzec się kolizji jeżeli przećwiczysz wiele sytuacji awaryjnych ‘na sucho’. Pewne zachowania, tak zwane rutyny będziesz miał we krwi. W sporcie takim jak latanie dronem, nie ma nic ważniejszego jak pozytywne znaczenie słowa rutyna. Wyuczone zachowania w sytuacjach awaryjnych, można by powiedzieć, odruchy automatyczne, wyuczone.
 
Poniżej sześć zgrupowanych lekcji w terenie w odpowiedzi na pytanie jak ćwiczyć latanie dronem. Lekcje, które można sobie poćwiczyć, czy to przed egzaminem praktycznym dla uzyskania Świadectwa Kwalifikacji UAVO, czy po prostu dla własnego bezpieczeństwa.  

1. Rutyna – co zrobić aby wypracować sobie pewne nawyki. 

Powtarzanie jest tutaj kluczem, staraj się aby twoja pasja była z tobą wszędzie, na wyjeździe służbowym, po zajęciach, przed zajęciami o wschodzie słońca, każdego dnia znajdź odrobinę czasu aby polatać, zawsze jest odpowiednia chwila aby zrobić jakieś ciekawe zdjęcie z drona. Ćwicz również w ekstremalnych warunkach, zaczęło mocno wiać, spróbuj na otwartej przestrzeni jak zachowuje się multikopter w powietrzu, latanie dronem w mrozie? Zobacz jak szybko spada naładowanie baterii. Ćwicz również w domu, wielu producentów oferuje mini drony do zabawy w zamkniętych pomieszczeniach. Niektóre z nich to już nawet nie zabawki, przeczytaj o DJI Tello

2. Wyzwanie na innym sprzęcie.

Tak jak z jazdą samochodem, tak i z ‘prowadzeniem’ maszyny latającej, nic tak nie rozwija jak próby na innym sprzęcie. Pożycz od kolegi, kup w biedronce, spotkaj się na zlocie pasjonatów latania i poproś kogoś aby użyczył ci swoją ‘hexę’. Oczywiście daj coś od siebie, podziel się swoimi doświadczeniami. 

3. Bez wspomagania

Kiedy uczysz się do egzaminu, wyłącz GPS, zobacz jak ‘jeździ’ się bez wspomagania. To da ci doświadczenie w sytuacjach kiedy nagle pojawią się zakłócenia pola magnetycznego i nie będziesz miał wpływu na to, że pozycjonowanie przestanie działać. Najprościej wyłączyć, można też, jak w poprzednich punktach poćwiczyć na zabawkach bez GPS. Poszukaj w okolicy opuszczonego budynku, tam obowiązkowo już bez GPS, bo zapewne nie będzie działał, spróbuj z zachowaniem szczególnej ostrożności, jak zachowuje się twój dron w budynku. Da ci to wiedzę na temat chociażby wspomnianej wcześniej konieczności lądowania czy sterowania dronem w ciasnej kamienicy, pomiędzy budynkami. 

4. A może dron sportowy

Widziałeś kiedyś zawody dronów. Zastanawiałeś się, jaki refleks mają zawodnicy? To imponujące. Poćwicz tak jak oni, miej przynajmniej 1/10 takiej wprawy jak oni aby później móc szybko zareagować w sytuacji awaryjnej. Może ktoś czytający ten wpis wypowie się jak trenować? Osobiście przyszedł mi do głowy trening slalomu pomiędzy drzewami w lesie. Nie wiem, nie próbowałem. 

5. Przyda się na pewno znajomość drona

Mimo wszystko, kolejny raz zachęcam do lektury obowiązkowej pt. Instrukcja obsługi, zawsze może się okazać, że instynktownie zareagujesz na komunikat, którego nigdy nie widziałeś ale w pamięci został ci ślad po wpisie w instrukcji obsługi. Korzystaj z tak zwanych lotów autonomicznych, warto umieć zaprogramować lot, myślę, że póki co jest to mniej bezpieczne aniżeli loty sterowane przez operatora (jeszcze) jednak dobrze wiedzieć jakie ciekawe funkcje ma twój kopter. Aktualizuj oprogramowanie, nie od razu po pojawieniu się komunikatu ale minimum jedną wersję do tyłu. Programiści i producenci dronów nie piszę tego oprogramowania na złość użytkownikom. Cały czas starają się usprawnić ich działanie, więc odrobinę wiary w producentów. Jeżeli zaufałeś danej marce, to dlaczego teraz nie zaufać jej dalej? 

6. Wymiana doświadczeń

Spotkania z pasjonatami twojego hobby i rozmowa o pasji latania zawsze daje korzyści w postaci nowych pomysłów, poznania ciekawych doświadczeń czy choćby wsparcia i może rozwiązania twoich problemów. Poszukaj w swojej okolicy ludzi z podobnymi zainteresowaniami, grup, warsztatów, forumowiczów. Warto podzielić się swoimi problemami na forum. Jeżeli masz opór przez wpisami na forum i obawiasz się hejtu, napisz do konkretnej osoby na priv. Zadaj pytanie w takim gronie, w jakim czujesz się komfortowo, zawsze możesz napisać również do nas. Odpowiadam chętnie na każdy email Smile
 
Podsumowując w jednym zdaniu: trening i doświadczenie czasem pozwolą ci uniknąć wielu godzin lub dni spędzonych na oczekiwaniu na naprawę drona Wink
Do zobaczenia nad dachami Smile
 
,
Kategoria: 

Dodaj komentarz