Jak robić idealne ujęcia z drona - kadrowanie

2018/03/18
rafal

Czy jesteś już znudzony oglądaniem takich samych zdjęć? Masz wrażenie, że czegoś brakuje w Twoich produkcjach? Coś takiego co sprawia, że zdjęcia i filmy są ciekawe. Zastanawiasz się co to znaczy odpowiednio wykadrować zdjęcie i jak zrobić aby zdjęcie lub ujęcie filmowe było jeszcze lepsze? Zapraszam do lektury i do ćwiczeń.

Wiele publikacji w internecie na temat kadrowania zdjęć opisuje regułę złotego podziału. Ponieważ celem naszych wpisów są konkrety i nie chcąc marnować twojego czasu w teoretycznych rozważaniach na temat złotego podziału odsyłam cię do Wikipedii. Na potrzeby dzisiejszego wpisu podam tylko, że uproszczoną wersją jest zasada trójpodziału.

Zasada trójpodziału (znów w dużym uproszczeniu) mówi:

Podziel ekran na 3 równe części liniami pionowymi i 3 równe części liniami poziomymi, a 4 punkty przecięcia tych linii na ekranie są najważniejszymi punktami fotografii. O te:

Zasada trójpodziału na zdjęciach z drona

Co oznacza, że te punkt są najważniejsze na zdjęciu?

Oznacza to, że w okolicy tych punktów powinieneś kadrować elementy, na których Ci zależy najbardziej. Te, które chcesz pokazać w pierwszej kolejności. W fotografii z drona może to być drzewo, most, katedra, zamek, statek, samochód cokolwiek, co jest bohaterem twojego ujęcia. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy to prawda poszukaj ciekawych zdjęć, takich które ci się podobają i zwróć uwagę w ilu z nich zastosowano zasadę trójpodziału. Dla przykładu:

Do czego jeszcze może się przydać zasada trójpodziału w kadrowaniu?

Do wyznaczenia, w którym miejscu na zdjęciu ma znaleźć się linia horyzontu, czyli tego miejsca gdzie niebo styka się z ziemią. Jeżeli chcesz podkreślić na zdjęciu niebo, umieść linie horyzontu na dolnej linii trójpodziału. Jeżeli chcesz pokazać ciekawy obiekt lub miejsce, poświeć mu 2/3 całej fotografii a na niebo pozostaw 1/3. Na przykład tak jak na tych zdjęciach:

Pamiętaj, że ta sama zasada dotyczy fotografii jak również filmowania z drona. Kiedy kręcisz świetne ujęcia z drona, tak jak pisałem w poprzednim artykule (krótki kurs filmowania dronem). Zwróć uwagę na cztery najważniejsze punkty w ujęciu i na linię horyzontu.

Dlaczego dobre kadrowanie jest tak ważne w usługach dronem?

Zakładam, że chcesz się nauczyć filmować dronem aby robić najlepsze materiały i nierzadko chciałbyś zarabiać na usługach dronem. Jak pisałem już w wielu artykułach bardzo ważne jest zadowolenie klienta. Ujęcia muszą mu się podobać, muszą na przykład sprzedawać nieruchomość. Zdjęcie powinno przyciągać uwagę dlatego tutaj nie ma miejsca na przypadkowość, powinieneś odpowiednio zaplanować sobie jak będzie wyglądało twoje ujęcie.

Ale jak się zastosować do zasady trójpodziału w terenie?

Niemal każde oprogramowanie do obsługi drona ma możliwość wyświetlenia siatki na monitorze. Na pewno taką możliwość ma aplikacja DJI GO. Wejdż w ustawienia (Settings), poszukaj grid settings. 

DJI GO wyświetlanie siatki

No więc do dzieła

Zadanie na najbliższy lot:

  • wykadruj swój obiekt, który chciałbyś pokazać, tak aby znajdował się w jednym z czterech kluczowych punktów, zrób zdjęcie
  • następnie zrób zdjęcie tego samego obiektu ale umieść go poza tymi punktami, na przykład idealnie na środku lub całkowicie po boku
  • następnie zrób klip wideo, gdzie lecisz w stronę wybranego obiektu ale horyzont masz dokładnie w centralnej części
  • oraz poprawny, gdzie umieścisz tylko 1/3 nieba w kadrze.
  • sprawdź materiały w domu

Kilka uwag na koniec

Oczywiście, żadna zasada nie zadziała, jeżeli zdjęcie będzie bez pomysłu i niezaplanowane. Przemyśli przez chwilę, co chcesz pokazać, po co to chcesz pokazać. Sprawdź wskazówki z poprzedniego wpisu.

Nie wszystkie zdjęcia muszą kierować się zasadą trójpodziału. Nierzadko coś celowo zostaje umieszczone dokładnie w idealnym środku kompozycji o na przykład tutaj:

Wszystko zależy od twojej pomysłowości. Jeżeli będziesz chciał poznać więcej wskazówek i nauczyć się filmować zapraszam cię do kolejnych wpisów, możesz zapisać się do newslettera, wtedy będziemy Ci wysyłać powiadomienia o nowych artykułach. Już teraz możesz zapisać się na kurs, który rusza w czerwcu. Na nim dowiesz się jak zarabiać na dronach.

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz