Wiele czynników wpływa na to, czy Twoja fotografia będzie cieszyć oko i podobać się innym. Ilu ekspertów tyle rad. Ja daję Ci dziś pięć sprawdzonych momentów kiedy udaje się ‘ustrzelić’ perfekcyjne zdjęcia z drona. Mam nadzieję, że przydadzą się właśnie o tej porze roku.
1. O poranku, kiedy znika mgła
Jak zrobić zdjęcie z drona ponad mgłą? Czy to nie ryzykowne? Wystarczy, że o wschodzie słońca, mgła zacznie opadać. Są miejsca szczególnie w dolinach kiedy pozostaje na dłużej. Czasem wystarczy wylecieć na 50m AGL i jesteśmy ‘ponad chmurami’, czyli mgłą. Efekt zapiera dech.
2. Tuż przed zachodem słońca
Pisałem już kiedyś o złotej godzinie, doskonałe kolory, dobre oświetlenie, no i dosyć wczesna pora, wiec, kiedy nie zdążysz w samo południe, nic nie szkodzi, kilka zdjęć przed zachodem, potem lądowanie, wymiana pakietu i piękny zachód, zawsze miło się ogląda.
3. Po dużym wietrze. Halny – jak najbardziej.
Wielu myśli: nie polatam, bo wieje. My myślimy: super, będzie super przejrzyste powietrze bez smogu i zanieczyszczeń. Noc zaraz po ustaniu wiatru to idealna pora na piękne nocne panoramy miast
4. Ponad smogiem
A jeżeli było o przewianym smogu, no to skoro nie wieje, to można pokusić się o zdjęcie z drona smogu. Wylecieć odpowiednio wysoko, czasem wystarczy z jakiegoś wzgórza aby ukazać panoramę miasta ukrytą pod smogiem.
5. Tuż po zachodzie słońca, zmrok.
Na koniec dosyć ciekawa tajemnica doskonałych zdjęć nocnych. Nawet przy słabszym sprzęcie. Aby zdjęcie nocne było ostre i jasne, musimy mieć w miarę krótki czas naświetlenia no i dosyć jasny obiektyw. A co zrobić i jak to robią doświadczeni droniarze, podobnym sprzętem jak nasz? Otóż najlepszym momentem na takie zdjęcie jest pora tuż po zachodzie słońca, kiedy miasto kładzie się do snu, latarnie automatycznie się włączają a blask zachodu słońca daje nam jeszcze trochę światła. Spróbuj, zobaczysz niesamowite możliwości swojego sprzętu.
A Ty masz jakieś ciekawe zdjęcia?
Komentarze
Super artykuł jak zwykle :)
Super artykuł jak zwykle :) postaram się wykorzystać wiedzę w praktyce :)
Pomysł na artykuł: zawieranie umów z klinentami - przykładowa umowa na usługę dronem w przypadku gdy prowadzi się firmę, bądź gdy się firmy nie prowadzi.
Będę wdzięczny za rozwiniecie tematu :)
Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej działalności!
Cześć Jacek, dzięki za
Cześć Jacek, dzięki za komentarz i propozycję tematu na artykuł.
W najbliższym czasie podzielimy się z Wami ogólnym wzorem umowy, jaki zazwyczaj podpisujemy i zwrócimy uwagę, na najważniejsze punkty i zapisy. Przy czym, bardzo chciałbym podkreślić, że najważniejszym elementem umowy, jest moment rozmowy i ustaleń przed jej pospisaniem. Według mnie, żadna umowa, nie daje tyle gwarancji dobrej współpracy ile dobre relacje z klientem.
Pozdrawiam i do zobaczenia nad dachami
Witam! Super zdjęcia i porady
Witam! Super zdjęcia i porady, bardzo jest to pomocne. Mam pytanie: jeśli chodzi o fotografie, filmy i obróbkę to nie posiadam zbyt wiele doświadczenia i wiedzy, czy zrobienie kursu fotograficznego, byłoby dobrym rozwiązaniem?
Przepraszam nie przedstawiłem
Przepraszam nie przedstawiłem się. Michał w komentarzu powyżej :)
Cześć Michał dzięuję za
Cześć Michał dzięuję za słowa uznania. W odpowiedzi na Twoje pytania:
masz dwie możliwości:
1. dochodzić do wszystkiego samemu, czytać blogi, fora, literaturę fachową, pytać specjalistów, napisać do nas to trochę długa droga ale dająca ogrom satysfakcji.
2. przejść kurs fotograficzny, obróki filmowej, czy ogólnie filmowania, oddać się w ręce fachowców, którzy robią to dla Ciebie. Dzielą się z Tobą wiedzą, są do Twojej dyspozycji, szczerze i profesjonalnie Ci doradzą. Kurs oczywiście pewnie będzie płatny, choć są również darmowe. Ale przecież płacisz tym instruktorom za ich wiedzę i poświęcony czas, czyli za ich pracę.
Zdecydowanie jestem z kursami, instruktorami i szkoleniami. To trochę jak z nauką jazdy na nartach, można nauczyć się samemu ale czy tak samo jak pod okiem instruktora? Czy nie grozi to kontuzją w przyszłości lub na stałe zakorzenionymi nawykami?
Jeżeli tylko masz okazję, śmiało zapisz się na kurs, dobry kurs. Pod okiem fachowców na pewno szybko zyskasz doświadczenie i wiedzę, która jest Ci potrzebna.
Pozdrawiam i do zobaczenia nad dachami
Dziękuję za odpowiedź. Fajnie
Dziękuję za odpowiedź. Fajnie że można na Was liczyć :-)
Właśnie oczekuję swojego
Właśnie oczekuję swojego pierwszego chińskiego 'drona' za 100zł. Mam zamiar na nim stawiać pierwsze korki w zdalnie sterowanym podniebnym świecie :) Przypadkowo trafiłem na Waszego bloga, jestem pod wrażeniem chęci dzielenia się wiedzą i doświadczeniem bez oporów przed pomaganiem innym, którzy najprawdopodobniej będą chcieli ów wiedzę wykorzystać w celach komercyjnych.
Czy wszystkie powyższe zdjęcia zostały wykonane tym samym sprzętem ?
Bardzo spodobał mi się Dron Dji Mavic Pro Platinum ze względu na dość kompaktowe rozmiary oraz możliwość złożenia (w przypadku niewielkiego metrażu wciśnięcie dodatkowej szklanki jest wyzwaniem). Choć moje rozważania nad jego zakupem to na chwilę obecną dość dalekosiężne plany, chciałbym już teraz wiedzieć, czy w jakikolwiek sposób ów dron może przysłużyć się w celach komercyjnych, czy to raczej sprzęt do utrwalania własnych przeżyć ?
Cześć Mateusz! Dzięki za miłe
Cześć Mateusz! Dzięki za miłe słowa - takie komentarze zawsze są dla nas budujące i motywują do działania Cieszę się również, że zdecydowałeś się wejść w ten temat ale ostrzegam - to wciąga! My również zaczynaliśmy od 'malucha' za 130 zł. Wszystkie zdjęcia z wyjątkiem chyba tego z zachodem słońca zostały zrobione na DJI Phantom 4 Pro. Mavic robi bardzo przyzwoite materiały foto czy wideo (możesz wpisać na youtube 'mavic surowe wideo' itd. i sam ocenisz). Ile ludzi tyle opinii, są tacy również tacy, którzy uważają, że tylko od Inspire i wyżej można zarabiać Osobiście uważam, że dużo więcej zależy od umiejętności (zarówno latania jak i montażu), pomysłu i kontaktu z klientem. Baw się, ćwicz, lataj, dziel się swoimi doświadczeniami i pisz jak będziesz miał wątpliwości albo po prostu będziesz chciał się pochwalić
Dodaj komentarz