Jak to jest z dronami do badania jakości powietrza?

2019/01/20
rafal

Jak działa i czy skutecznie działa dron do badania jakości powietrza? Czy jeżeli zobaczę pracownika z firmy Nad dachami z dronem, to oznacza, że szukają nielegalnych spalarni śmieci? Ile kosztuje dron do walki ze smogiem i jakie należy mieć dokumenty i uprawnienia aby pilotować takiego drona. Dziś mierzymy się z tematem dronów do badania jakości powietrza.

Jak skonstruowany jest dron do walki ze smogiem?

Jeżeli choć odrobinę interesujesz się dronami, to zastanawiałeś się jak to możliwe, że dron może badać dym z komina skoro nadlatując nad komin jego śmigła rozwiewają całe powietrze pod siebie i na boki? Otóż dron do badania powietrza to specjalistyczna konstrukcja, która zazwyczaj składa się z bazy nazwijmy to latającej, tutaj mamy do dyspozycji szereg quad, hexa lub octokopterów zaczynając od DJI Matrice 200 aż po DJ Matrice wyższych modeli. Drugim elementem jest specjalistyczna aparatura pomiarowa, która zawieszona jest na bazie i posiada czujniki na odpowiednio długich wysięgnikach, tak aby badane powietrze nie było rozwiewane przez śmigła drona. Tutaj ważnym kryterium w projektowaniu drona jest oszacowanie długości czujnika w stosunku do zawirowań jakie robią śmigła drona.

Co bada dron do walki ze smogiem?

Zostawmy aerodynamikę i przejdźmy do ostatniego najważniejszego elementu czyli laboratorium dwuczęściowego. W jednej części analizator spalin zawieszony na dronie w czasie rzeczywistym podaje parametry badanego powietrza i przesyła je natychmiast do stacji na ziemi. Cały proces analizy powietrza daje natychmiastowe informacje o potencjalnym zanieczyszczeniu powietrza poprzez spalanie butelek PET, reklamówek, lakierowanego drewna, starych ubrań, wykładzin, czy nawet ogumienia. Jednocześnie laboratorium pozwala na weryfikację i analizę ilości cząsteczek zawieszonych PM1, PM 2,5 oraz PM 10.

Ile kosztuje dron do walki ze smogiem?

W chwili tworzenia tego artykułu temat dronów do walki ze smogiem jest na tyle nowy i świeży, że na rynku jeszcze nikt nie wysunął się na prowadzenie, jeżeli chodzi o konstrukcję takich specjalistycznych dronów. Ich ceny uzależnione są od wartości poszczególnych elementów oraz marży jaką narzuci sobie projektant i twórca takowego sprzętu. Jednak jako autoryzowany sprzedawca marki DJI mamy w ofercie elementy bazowe w postaci dronów DJI Matrice, równocześnie bezpośrednio współpracujemy z firmą zajmującą się projektowaniem dronów dla firm. Dlatego możemy przyjąć, że cena profesjonalnego drona do badania jakości powietrza zaczyna się od kwoty 50 tyś złotych.

SMOG Bielsko-Biała

Jakie kwalifikacje należy posiadać aby latać dronem do badania jakości powietrza?

Załóżmy, że chcemy latać dronem nad dachami i kominami sąsiada, oczywiście jest to operacja niedozwolona i nawet posiadacz świadectwa kwalifikacji UAVO nie ma prawa bez zgody zakłócać porządku właściciela posesji. Dlatego też temat od strony prawnej bardzo się komplikuje, ponieważ, jako operator drona lot wykonuje bezprawnie natomiast jako funkcjonariusz ma prawo kontrolować stan powietrza. Prawo lotnicze wymaga tutaj dodatkowych regulacji i zapewne będzie w najbliższym czasie modyfikowane na potrzeby uzasadnionych lotów nad kominami. Póki co trwa o to spór. Z jednej strony wszyscy domagają się oczyszczenia okolicy z osób palących śmieciami i zanieczyszczających okolicę, z drugiej, nikt nie życzy sobie lotów nad swoim domem i ma takie prawo.

Jak wygląda praca z dronem do analizy powietrza?

I dlaczego dwa drony a nie jeden? Praca bezzałogowca z analizatorem powietrza polega na nalocie nad komin lub miejscy wydobywania się podejrzanego zanieczyszczonego powietrza. Aby sterowanie dronem w miejscach trudno dostępnych było możliwe, nierzadko należy użyć do tego obrazu z kamery drona lub pomocy i ‘eskorty’ drugiego drona, który ma za zadanie być tylko przewodnikiem. Na uwagę zasługuje fakt, że jeżeli rozważamy pod uwagę dołączenie do zestawu drugiego drona i drugiego operatora, koszty dodatkowo się zwiększają. Niemniej jednak w miejscach trudno dostępnych lub niewidocznych z ziemi, do pomiaru emisji zanieczyszczeń za pomocą drona sterowanego spoza posesji drugi sprzęt bardzo się przydaje.

Nad dachami i badanie jakości powietrza

Jako firma Nad dachami jesteśmy przeciwni spalaniu niedozwolonych substancji w piecach i tym samym zanieczyszczaniu powietrza. Jednak w chwili obecnej nie angażujemy się w żaden projekt związany z badaniem i pomiarem emisji zanieczyszczeń za pomocą drona. Dlatego, jeżeli spotkasz naszego operatora w kamizelce z napisem Naddachami, możesz mieć pewność, że latamy dla przyjemności, dla rozrywki lub po prostu aby przygotować wideorelację lub wykonać kolejne ciekawe zdjęcie na nasz fan page lub dla klienta. Owszem służymy pomocą, doradztwem, możemy przygotować sprzęt, przeszkolić użytkowników, skontaktować klienta z dostawcą profesjonalnego sprzętu, jednak nie wykonujemy usługi pomiaru i analizy spalin.

Tak więc w pięknych i czystych okolicznościach przyrody do zobaczenia nad dachami Smile

 

Komentarze

Obrazek użytkownika Tomasz Siwy

Kolejny dobry artykuł we właściwym czasie. Co ciekawe są już dostępne seryjne rozwiązania dron renomowanej marki + wybór certyfikowanych modułów/sensorów. Faktycznie 50 tys. brutto to bezpieczne założenie, żeby wyposażyć się w taki sprzęt.
Rynek dojrzewa, to bardzo cieszy. Jeszcze, gdy 3 lata temu opowiadałem o tym na wydarzeniach i były pierwsze próby to można było mówić bardziej o ideach i koncepcjach, a teraz - proszę bardzo :)

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Jacek

Mam wrazenie, ze gdzie nie zaczelibysmy wykorzystywac dronów w jakiejkolwiek dziedzinie jestesmy wciąż prekursorami, pionierami. Tym samym uwazam, że obecnie drony pomimo juz sporego zaawansowania technologicznego to nadal początek ich zastosowań i przed nimi ogromna przyszlosc. Kontrola i analiza emisji spalin kominowych, latajace laboratorium czy wideofilmowanie z powietrza to tylko jedno z wielu mozliwych zastosowan BSP. Wiem, ze w swiecie trwaja proby z zastosowaniem dronów do transportu towarow, przesylek a nawet krwi do transfuzji. Widzialem tez proby z dronami do mycia elewacji i szyb w wieżowcach, drony do oprysków plantacji dla rolnictwa, inspekcyjne dla sluzb lesnych i energetyki, geodezyjne, dron jako przewodnik turystyczny i górski, drony w sluzbach ratowniczych, drony meteorologiczne. Lista jest dluga a z roku na rok bedzie rosła gdyz mozliwosc zastosowan jest praktycznie nieograniczona, ogranicza ją jedynie technologia i ludzka inwencja ktore jak wiadomo tez nieustannie ewoluują.

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Tomasz Siwy

Jako praktyczne uzupełnienie z ostatnich tygodni mogę dodać od siebie: https://prodron.pl/faq/?Display_FAQ=664

Ocena: 1 (1 głos)

Dodaj komentarz