Czy potrzebujesz płatnego kursu do filmowania dronem

2019/03/24
rafal
Kurs filmowania dronem

Przeczytaj, tylko jeżeli zastanawiałeś się czy zapisać się na kurs latania lub kurs filmowania dronem. Dziś wspólnie prześledzimy odpowiedzi na pytania, kiedy taki kurs jest przydatny, czego można się na nim nauczyć, kiedy warto go kupić no i czego możesz nauczyć się sam i z jakich źródeł.

Kiedy iść na kurs filmowania dronem?

Po pierwsze, kiedy na taki kurs warto się wybrać i co powinieneś umieć i wiedzieć wcześniej.

Przede wszystkim warto przed kursem mieć drona i umieć nim latać. No bo czy jest sens wybrać się na naukę filmowania i profesjonalnego poruszania się dronem jeżeli nie opanowaliśmy podstaw? Raczkowania dronem może nauczyć się każdy samodzielnie. Zresztą jeżeli potrzebujesz pomocy, to w jednym z naszych wpisów jest cały opis jak można skutecznie uczyć się latać. Przydatne ćwiczenia oraz opis najważniejszych ruchów i figur podczas egzaminu są doskonałą teorią do nauki. A wiec:

 • naucz się latać
 • zapoznaj z podstawami obsługi drona
 • poczuj to – o dalszych krokach pomyśl, jeżeli naprawdę sprawia ci to frajdę.

Kurs

Ile chcesz przeznaczyć pieniędzy na kurs?

Po drugie, zastanów się ile chcesz przeznaczyć czasu i pieniędzy na taki kurs. Ile kosztuje kurs filmowania dronem. 

W sieci znajdziesz już sporo ofert kursów latania dronem czy kursów profesjonalnego filmowania dronem lub kursów obróbki materiałów z powietrza. Podzieliłem je na trzy kategorie:

 • kurs w formie dokumentu PDF o tematyce dronów / koszt od 0 – 100 zł / - są to zebrane w jednym dokumencie doświadczenia, przeważnie jednej osoby, która chce się z innymi podzielić wiedzą. Często jest to bardzo wartościowa uporządkowana wiedza, niekiedy bywa jednak, że to zbiór chaotycznie zestawionej teorii. Do zalet takiego mini kursu należy niska cena lub jej brak oraz dostępność i czas kiedy możesz przystąpić do nauki. Wadą jest niewątpliwie często niska jakość treści oraz słowo pisane zamiast wytłumaczenia i pokazania.
 • kurs online filmowania dronem / koszt od 50 do 100 zł / - jest to kurs w formie lekcji dostępnych na platformie internetowej, często są to prezentacje multimedialne, dokumenty tekstowe, filmiki, materiały w formie audiobooków czy podcastów – obecnie coraz bardziej popularne źródło wiedzy. Zdecydowaną zaletą takiego kursu jest możliwość nauki w dowolnym czasie. Sięgasz po kolejną lekcję kiedy masz czas i pracujesz nad nią tak długo aż zdecydujesz kiedy przejść dalej. Jakość takich kursów jest również zdecydowanie wyższa aniżeli zwykłych dokumentów. Niejednokrotnie ekipa, która pracowała nad przygotowaniem kursu to zespół pasjonatów, lub profesjonalna firma chcąca zaoferować szerszej publiczności pełnowartościowy produkt. A cena jeszcze nie jest zbyt wygórowana, ponieważ, sprzedawca nie ma potrzeby wynajmować np. Sali. Warte uwagi.
 • webinar o dronach / koszt od 0 do 100 zł / podobnie jak w kursie online, często dosyć dobrze przygotowane materiały, jednak ideą webinaru jest prelekcja prowadzącego (skrót od web i seminar). Ma być to dwustronne spotkanie prowadzone w sieci. Często webinar kojarzony jest z filmikiem YT, jednak podczas webinaru obie strony powinny wymieniać się ze sobą informacjami, rozmawiać, wysyłać wiadomości i pytania. Obecnie webinaria z obszaru filmowania dronem są rzadkością ale wszystko wskazuje na to, że również ta forma nauczania będzie rozwijana.
 • kurs stacjonarny filmowania dronem / koszt od 200 do 1500 zł / nadal najbardziej popularna i lubiana forma edukacji. „Jak zapłacę to chcę gdzieś pojechać, z kimś się spotkać, porozmawiać twarzą w twarz” Wielu z nas ma właśnie takie podejście i przekonanie. Na pewno jest to najbardziej interaktywna forma uczenia się. Niejednokrotnie może uczyć się latać i filmować pod okiem profesjonalistów, którzy skorygują nasze złe nawyki lub doradzą, co można jeszcze poprawić w naszym warsztacie latania dronem. Wadą jest dostępność takich kursów. Często trzeba pojechać do innego miasta, zadbać o nocleg, posiłek, transport. No i jest to bez wątpienia najdroższa forma kursów.

Czego nauczysz się na kursie o dronach?

A czego nauczę się na takim kursie o dronach? A no właśnie, a czego ja chcę się nauczyć na takim kursie? A może, jakie mam braki i w jakim kierunku chcę się rozwijać? Czy interesuje mnie obróbka materiałów i profesjonalny montaż filmów z powietrza, czy raczej chcę być dobrym operatorem drona i robić surowe wideo, które później będzie montował mój kolega czy koleżanka. A może będę robić tylko świetne zdjęcia z drona, które będą źródłem do kalendarzy i pocztówek. Na kursie nie da nauczyć się wszystkiego i za jednym razem. Kurs filmowania dronem, to nie nauka latania dronem, kurs obróbki materiałów to nie kurs filmowania. Zdecyduj czym i w jakiej kolejności chcesz się zająć. Kurs do wszystkiego jest do ….. 

Samodzielna nauka zamiast kursu filmowania

Czy mogę nauczyć się sam zamiast pójść na kurs?

A no właśnie i tak i nie. Zdecydowanie na tak:

 • Internet to nieograniczone źródło wiedzy znajdziesz tam dosłownie wszystko co jest na kursach
 • Za darmo masz dostęp do największej bazy wiedzy
 • Możesz się uczyć i szukać wiadomości kiedy masz czas i kiedy ci się chce
 • Możesz korzystać z wiedzy na blogu o dronach, od youtuberów, od znajomych, z fanpage

Co tracisz nie kupując kursu:

 • Czas na poszukiwanie wiedzy
 • Często opinie profesjonalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą tylko podczas kursów
 • Nie masz kogoś, kto skoryguje twoje złe nawyki, kogoś, kto profesjonalnie doradzi, pokieruje

Podsumowanie

Podsumowując: Kurs filmowania dronem, tak ale:

 • po samodzielnej nauce podstaw
 • po ustaleniu, czego potrzebuję i czego chciałbym się nauczyć
 • po przeszukaniu sieci i wyborze konkretnego rzetelnego źródła kursu
 • po zasięgnięciu opinii innych, nawet i nas Smile

Tymczasem czy przed kursem czy już po czy na kursie czy samodzielnie – do zobaczenia Nad dachami Smile

 

Komentarze

Obrazek użytkownika Tomek

Poproszę o linki w artykule, żeby móc kupić kursy u Was "take my money" Biggrin

Ocena: 5 (1 głos)

Dodaj komentarz