Jak rozwijamy biznes dronowy - krok po kroku

2018/04/25
rafal

Cześć, jest wiosna, sezon dronowy w pełni. Przyjmijmy, że niedawno kupiłeś drona, masz już nawet ciekawe materiały i właśnie ustalasz plan działań na nadchodzące miesiące. Planujesz rozwijać się w branży i może nawet zarobić parę złotych. Dziś mam dla Ciebie gotowy 5 punktowy plan działania.

Twój biznes dronowy

Po pierwsze – ustal zakres działania w branży dronowej. Odpowiedz sobie na pytanie dla kogo chcesz robić zlecenia. Dla przykładu, możesz się skupić tylko nieruchomościach, wtedy będziesz koncentrował się na agencjach nieruchomości. Być może będą to tylko wesela, wtedy będziesz ogłaszał się na portalach ślubnych. Najważniejsze to zdecyduj na samym początku i specjalizuj się. To na kogo się zdecydujesz, pozwoli Ci obrać odpowiedni kierunek tworzenia strony, prowadzenia profilu na FB czy ogłaszania się w necie. Bądź w czymś najlepszy w branży. Dużo jest firm dronowych ale nie ma super ekspertów np. TYLKO w dynamicznych ujęciach z zawodów sportowych.

Zdecyduj się na kanał komunikacji i reklamy

Po drugie – zdecyduj się na kanał komunikacji i reklamy. Pamiętaj, że bycie na FB to nie wszystko. Większość zleceń w dalszym ciągu ‘przychodzi’ do nas ze strony www. Jeżeli wybierzesz specjalizację w punkcie pierwszym, będziesz wiedział, który kanał sieciowy jest dla Ciebie najlepszy. Chyba nie będzie tajemnicą, że obok strony www, ogromny potencjał ma FB, Messenger, Instagram czy Twitter. Zadbaj o prostą stronę www, tak zwaną poczekajkę, o której pisaliśmy w poprzednich wpisach. Można ją mieć nawet za kilkanaście złotych.

Bądź przygotowany

Po trzecie – bądź przygotowany na dużo zleceń. Naprawdę… Jeżeli będziesz wytrwały tak jak najlepsi, to zlecenia zaczną wpadać niczym spam na Twój email Wink Aby się nie pogubić we wszystkich zleceniach, kontaktach, zapytaniach o cenę, wolny termin czy możliwość sprzedaży materiału, musisz mieć odpowiednio ułożone sprawy biurowe. W przyszłości warto zainwestować w dobry program klasy CRM (Customer Relationship Management). Dziś zawsze pod ręką miej notatnik, dobrze rozpisany arkusz kalkulacyjny excel i kalendarz w dowolnej formie. Przygotuj cokolwiek ale notuj wszystko systematycznie.

Pokaż się z najlepszej strony

Po czwarte - pokaż swoje najlepsze zdjęcia i wideo. Zawsze o tym przypominam i sobie i Wam. Twórz cały czas. Ucz się i lataj gdzie tylko się da. Publikuj swoje materiały często. Ludzie muszą widzieć, że jesteś aktywny. Kiedy przeglądasz profil lub stronę i nie widzisz aktywności od zimy, co sobie myślisz ?

Dbaj o opinię

Po piąte – od pierwszego klienta dbaj o opinie i proś o polecanie Twoich usług innym. Zawsze traktuj swoich klientów z szacunkiem i partnersko. Oni przyprowadzą Ci swoich znajomych. Proś o polecenie innym. Proś o opinie, które mógłbyś wykorzystać na stronie. Każdy z nas przecież sprawdza opinie usługodawcy przez kupieniem usługi Smile

A ponieważ pogoda na latanie wyśmienita, lecimy robić nowy materiał aby cały czas był aktualny na stronie i FB.

Jak już wspominałem, zleceń przybywa dlatego najprawdopodobniej następny artykuł będzie o tym co tam u nas słychać i jakie ciekawe zlecenia ostatnio mieliśmy przyjemność realizować.

Do zobaczenia nad dachami Smile

 

,
Kategoria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika Szymon M

<p>Bardzo ciekawy artykuł z punktu widzenia kompletnego żółtodzioba w temacie jakim jestem(ale przestanę być:)) Cały blog bardzo pozytywny i wielkie uznanie za podejście do tematu i otwartosć z jaką to robicie. Pozdrawiam</p>

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika szymon

Dzięki Szymon za miłe słowa! Trzymamy kciuki, ucz się, ćwicz, działaj i nie poddawaj się! Smile

Obrazek użytkownika Paweł

Witam Dronowców :)
Panowie trzeba zakładać działalność aby filmować lub robić dokumentacje postępu prac itp? Czy wystarczy umowa . Co na sam początek swojego rozwoju biznesowego :)?

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika szymon

Paweł, tak jak piszesz - nie trzeba działalności. Można na początku działać w ramach umowy zlecenie / o dzieło. Co na początek? Na pewno praktyka, jakieś materiały do portfolio, żeby było co pokazać przyszłemu Klientowi czy chociażby po to, żeby wrzucić jakieś zdjęcie / wideo do ogłoszenia Smile

Obrazek użytkownika Paweł

Dzięki za odpowiedź . Właśnie zabrałem się za to wszystko jakieś 1,5 miecha temu a dzisiaj mnie oświeciło hmmm no dobra a co jeśli ktoś będzie chciał fakturę :D tzn póki co nic nie zarobiłem hehe ale wiedzieć trzeba :D Pozdrawiam

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika szymon

Dobrze jest na początku współpracy ustalić warunki - tzn. określić, że np. będzie umowa zlecenie bo fvat nie wystawiasz Smile 

Ocena: 2 (1 głos)
Obrazek użytkownika Tomek

Witam. Przede wszystkim dzięki za bloga- bardzo przydatne kompendium wiedzy.
Mam pytanko odnośnie drona i firmy. Otóż chcę zakupić drona Mavic 2 pro, który w niedługim czasie będzie wciągnięty do świeżo założonej firmy (firma będzie założona pod koniec roku a mavic zakupiony zaraz) jako wkład własny (środek trwały). Firmę zakłada żona. I teraz pytanie: Czy żona jako firma jednoosobowa, która będzie miała drona , musi mieć licencję, czy mogę licencję posiadać ja i wykonywać loty na jej potrzeby jej dronem? W skrócie: czy posiadając drona w firmie, firma musi posiadać pracownika z licencją, czy może zlecać loty swoim dronem komuś z licencją?
Tak, wiem- zagmatwałem ale mam nadzieję, że zrozumiałe to jest. :) Pozdrawiam!

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika szymon

Tomek, nie zagmatwałeś. Myślę, że to dość częsty przypadek. Normalnie do lotów komercyjnych wymagana jest licencja. Wtedy żona powinna spisać umowę-zlecenie albo umowę o dzieło z licencjonowanym operatorem i powinien tam być zapis, że użycza do tego celu sprzęt firmowy. W tym konkretnym przypadku jako że jesteście małżeństwem i prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe zazwyczaj nie zatrudnia się współmałżonka w firmie bo jest to m.in. nieopłacalne. Myślę, że nie będzie tu żadnego problemu w tym, że mąż pomaga żonie w prowadzeniu firmy. Tak samo - jakbyś roznosił ulotki z reklamą firmy żony to spisywałbyś na to umowę z żoną? Smile Jeśli jednak chciałbyś być pewny na 100% polecam zapytać specjalistów - ja korzystam z usług inFakt i nigdy się nie zawiodłem. Poproszę, żeby i w tym temacie się wypowiedzieli. 

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Tomek

Dziękuję bardzo za potwierdzenie mojego toku rozumowania. Byłbym bardzo wdzięczny gdybyś zaczerpnął języka u specjalistów - moja księgowa zrobiła duże oczy :) Pozdrawiam!

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Magda Sławińska-Rzemek - Doradca podatkowy inFakt

W takim wypadku są dwie możliwości działania:

  1. 1. Mąż może być osobą współpracującą w działalności gospodarczej żony (wówczas nie ma obowiązku zawierania żadnej umowy, ale konsekwencja jest taka, że żona powinna opłacać za męża składki ZUS w wysokości takiej jak „duży ZUS” przedsiębiorcy)
  2. 2. Inna możliwość, to podpisanie z mężem umowy zlecenie. Jeżeli z takiej umowy wypłacane będzie wynagrodzenie, składki ZUS należy zapłacić od wynagrodzenia. Istnieje możliwość zawarcia nieodpłatnej umowy zlecenie i wówczas składek ZUS nie ma. Umowę zlecenie warto zawrzeć na piśmie i jeżeli jest nieodpłatna należy takie postanowienie w umowie zamieścić.

Jeżeli będą jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem. Polecam również film dotyczący tego tematu - https://www.youtube.com/watch?v=ESmHRgEDj2o&t=1s.

Magda Sławińska-Rzemek - Doradca podatkowy inFakt

Ocena: 5 (2 votes)
Obrazek użytkownika Michał

Dzień dobry. Fantastyczny blog. Chciałbym spytać jak oceniacie państwo niszę nalotów fotogrametrycznych i współpracy z firmami geodezyjnymi i budowlanymi? Od dłuższego czasu zastanawiam się nad założeniem dronowej działalności, a że posiadam wiedzę z zakresu teledetekcji i kartografii myślałem o pójściu w tą stronę.
Jeszcze raz dzięki za tyle informacji na waszej stronie, pozdrawiam:)

Dodaj komentarz