Latanie dronem bez licencji

2017/05/01
rafal

Cześć, skoro tutaj trafiłeś, to zapewne zastanawiasz się, czy można latać dronem bez licencji? To oczywiście zależy od tego, gdzie i w jakim celu.

Latanie komercyjne czy rekreacyjne?

Jeżeli masz na myśli zarobkowe latanie, to jesteś zobowiązany posiadać licencję, jeżeli jesteś amatorem i latasz dla własnej przyjemności, sportowo lub dla zdjęć na własny użytek to licencja nie będzie Ci potrzebna. Jest jeszcze jeden warunek, amatorskie latanie bez licencji jest możliwe TYLKO i wyłącznie poza miastem, poza zabudowaniami, nie wolno latać nad ulicami, ludźmi i samochodami.

Czy można latać komercyjnie bez licencji UAVO?

No dobrze, ale czy można latać komercyjnie bez licencji? Oczywiście, że nie ale podpowiem Ci pewien sposób. Powiedzmy, że masz apetyt na zarabianie na lataniu dronem. Uzbierałeś na swojego pierwszego drona, kupiłeś sobie Phantoma, Mavica lub coś o podobnych parametrach lotu. Trochę już polatałeś i postanowiłeś, że zaczniesz na tym zarabiać. Pewnie jak podzieliłeś się tym pomysłem z bliskimi lub znajomymi to usłyszałeś milion 'dobrych' rad, które jedyne co to mogły Cię zniechęcić. Każdy kto rozkręcał własny biznes przechodził etap dobrych rad, wielu z nas zapewne zaniechało dalszych prób rozkręcania, po takim doradztwie. A ja powiem tak: spróbuj, a na pewno się uda. No dobrze, ale jak? Tak bez licencji? Przecież usługi dronem bez licencji są nielegalne. Oczywiście nie namawiam Cię do łamania prawa i pewnie prędzej czy później jako zawodowy operator drona lub po prostu pasjonat latania dronem, który chce sobie zarobić na wakacje, będziesz musiał zrobić sobie uprawnienia UAVO. Jednak kogo w dzisiejszych czasach stać na zrobienie szkolenia, egzaminu, zakupienie drona i ubezpieczenia w momencie kiedy nie ma pewności, że ta praca przyniesie mu wyniki finansowe. 

No dobra to jaki to jest ten pomysł na latanie bez licencji zarobkowo? A wiec, kiedy już zdecydujesz, że chciałbyś zarabiać na lataniu dronem i na przykład usługach filmowania z powietrza lub wykonywania zdjęć z drona, poszukaj w swojej okolicy potencjalnych klientów. Pamiętaj, nie masz licencji prawda? OK, przecież jeszcze nie latasz. Rozglądnij się za klientami, zacznij od drobnych zleceń, być może ktoś potrzebuje zdjęcia swojego budynku za 50 zł lub film reklamowy szkółki krzewów ozdobnych. Jeżeli poznasz rynek, będziesz wiedział ile potencjalnych zleceń mógłbyś wykonać, do ilu firm się zgłosić zaproponuj usługę filmowania lub zdjęć z drona, przecież jeszcze nie latasz tylko rozmawiasz. I teraz ten najciekawszy moment, poszukaj współpracownika. Kogo? Osobę z licencją w Twojej okolicy, która będzie Twoim współpracownikiem. Jestem przekonany, że znalezienie klienta da Ci sporo pewności i siły do dalszej pracy, a znalezienie kogoś z licencją w okolicy to już formalność. Wystarczy wpisać na forum dronowym lub na facebook, czy jest ktoś z okolicy z licencją aby odezwała się rzesza pasjonatów latania dronem z uprawnianiami.

A może chcesz latać z nami?

Osobiście, bardzo chętnie wspomagamy młodych zapalonych i pozytywnie nakręconych przyszłych przedsiębiorców, którzy chcieli by zacząć pracę właśnie w tym modelu. Zazwyczaj duże firmy oferujące usługi filmowania i fotografii z powietrza, czy też agencje filmowe, mają swoje ekipy do latania dronem, które w ramach tzw wolnego wylotu mogły by pomóc w realizacji naszego pierwszego zlecenia, dzieląc się oczywiście symbolicznie kosztami. Kwestie prawne wystawiania faktury za usługę i odprowadzania podatku pozostawiam na inny wpis, gdzie wspólnie spróbujemy zastanowić się, jak łatwo i praktycznie bez kosztowo założyć firmę. Jestem pewien, że przynajmniej jedna na pięć firm odpowie pozytywnie na propozycję takiej inicjatywy. Jeżeli nie, zapraszam do komentowania tego posta lub do kontaktu, podróżujemy i wykonujemy usługi filmowania dronem w całej Polsce więc być może będzie okazja i sposobność aby się spotkać i właśnie Tobie pomóc.

Tak więc podsumowując, nie myśl i nie zastanawiaj się ile potrzebujesz kasy na start i dlaczego to się może nie udać, zacznij działać, lataj, rób zdjęcia i filmy z powietrza, publikuj i docieraj do jak największej liczby osób.

Jeśli nadal masz wątpliwości - napisz do nas lub zostaw komentarz Smile

,
Kategoria: 

Komentarze

Obrazek użytkownika Michal WCH

urzedy pracy daja dotacje na podwyzszenie kwalifikacji czy zdobycia certyfikatu. we wniosku podaje sie wklad wlasny w sprzet itd....

Ocena: 4.7 (3 votes)
Obrazek użytkownika Anonim

<p>Urzędy pracy to jedna wielka dyskryminacja.</p>
<p>Albo wiek musi być do 30 lat, albo trzeba być po 50-tce.</p>
<p>Trzeba być zameldowanym na wsi, a jeśi chodzi o dotacje, to oczywiście już posiadać uprawnienia i najlepiej udokumentowane doświadczenie.</p>

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Dawid

cześć. Znalazłem ten artykuł. Kupilem drona, wczesniej latałem śmiglowcami. Chcialbym zacząć na tym zarabiać gdyż temat jeat dka mnie pasjonujący a z racji tego że wspomniano w artykule aby w razie zainteresowania ale braku kontaktów zgłosić się, zglaszam się gdyż jestem chętny do takuej współpracy. Pozdrawiam Dawid. Kontakt. Projectx.firma@hotmail.com

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika szymon

Dzięki za komentarz Dawid! Jak najbardziej zapraszamy, wypełnij proszę formularz tutaj: https://naddachami.pl/blog/ile-zarabia-operator-drona

Ocena: 4 (2 votes)
Obrazek użytkownika Przemysław Zamorowski

Chyba zapomnieliście o drogach poniżej 0,6kg którymi można latać w mieście

Ocena: 4.5 (2 votes)
Obrazek użytkownika szymon

Kiedy powstawał ten artykuł nie było jeszcze sensownego sprzętu poniżej 600 g Wink Wkrótce pojawi się zaktualizowany artykuł Smile 

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika seasider620

Zadbajcie o akapity czy poddpunkty, bo odechciało mi się tego czytać.

Obrazek użytkownika szymon

Słusznie, dzięki za uwagę! Smile

Obrazek użytkownika Marek

Cześć,
Rozważam zakup pierwszego drona. Chciałbym aby na razie była to jednostka do 600g. I teraz pytanie, dzis nie mam licencji, ale mam juz koncepcje i chce amatorsko sobie pofocic. Po wydatkach związanych z kursem, badaniami egzaminem, licencją, nie kupię nic nowego. Czy w tej kategorii wagowej dostanę sprzęt, który pozwoli mi na początek na realizację pierwszych zleceń? :) Ciekaw jestem Waszej opinii.

Ocena: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika szymon

Marek, kluczowe jest tutaj to ile chciałbyś przeznaczyć na zakup sprzętu. Na pewno w pierwszej chwili przychodzi mi do głowy DJI Mavic Air (DJI Mavic Air w sklepie). Sami posiadamy ten model i często z niego korzystamy. Jest bardzo mobilny, lekki i ma bardzo dobrą stabilizację zarówno lotu jak i obrazu. 

Ocena: 5 (1 głos)

Dodaj komentarz